Na blagdan svetog Stjepana Prvomučenika slavi se novi početak te je običaj da se Božić čestita rodbini, prijateljima i susjedima. No, čak i kada nam je, uslijed pandemije, oduzeta prisnost i mogućnost zagrljaja i dodira, tijekom Adventa u Splitu oslanjamo se na ljubav kao sponu koja svaku osobu spaja s najmilijima.
Svetog Stjepana štuje se kao zaštitnika đakona, zidara, klesara, izrađivača lijesova i onih koji boluju od glavobolje. Njegovo ime grčkog je porijekla te znači kruna, stoga 26. prosinca, osim Stjepana, imendan također slave Krunoslave i Krunoslavi. Sveti Stjepan se u ikonografiji najčešće prikazuje u đakonskoj dalmatici, s mučeničkom palmom u jednoj ruci i kamenom ili knjigom u drugoj ruci.
Muka Svetog Stjepana
Nažalost, o ranome životu Svetog Stjepana ne zna se gotovo ništa, no poznato je da je bio jedan od sedmorice đakona prve Crkve, službe koja je nastala na temelju tadašnjih poteškoća i potreba jeruzalemskih kršćana. Sveti Stjepan spominje se tek nakon Isusove smrti, a zbog otvorenog izjašnjavanja o kršćanskoj pripadnosti i propovijedanju Isusova nauka bio je osuđen za bogohuljenje.
U apostolskim djelima piše kako je Sveti Stjepan bio pun vjere, milosti i Duha Svetoga. Nažalost, lažno su ga optuživali da je govorio pogrdno protiv Mojsija i Boga, a pred Velikim vijećem narod mu je sudio na temelju podmetnutih lažnih svjedočanstava. Sveti Stjepan je tada održao govor koji je dodatno uznemirio jeruzalemske starješine, pa su ga izbacili iz grada i izvan gradskih zidina kamenovali do smrti. Dok su ga kamenovali, Stjepan ih nije proklinjao, naprotiv, molio je Gospodina da primi njegov duh, a starješinama da ubojstvo ne uzme za grijeh.
Smrt Svetog Stjepana kao simbol rađanja novog kršćanstva
Nakon Stjepanove smrti došlo je do velikog progona zbog kojeg su se svi stanovnici osim apostola raspršili po judejskim i samarijskim krajevima. To je na jedan način obilježilo novi početak kršćanstva jer su svi koji su se razbježali širili evanđelje propovijedajući najprije Židovima, a kasnije i ostalima. Na taj je način Crkva rasla i širio se kršćanski nauk. Na primjeru Stjepanove smrti potvrdila se čuvena izreka Tertulijana, ranokršćanskog pisca i mislioca: 'Krv mučenika sjeme je novih kršćana.'
Sveti Stjepan i danas može biti veliki uzor, kako po svom životu, tako i po smrti. On je simbol oprosta i borbe protiv nepravde zbog čega je njegov značaj u božićnom vremenu izrazito velik i podsjeća na to da je važno poznavati svoju vjeru i po njoj živjeti. Slogan ovogodišnjeg Adventa u Splitu 'Ljubav nas spaja' naglašava čarobnu moć Božića da sve nedaće ostavi po strani i učini svijet mjestom zajedništva i razumijevanja kao što je to nastojao za života učiniti sveti Stjepan.