Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay ALJASKA Istovremeno eruptirala tri vulkana

ALJASKA Istovremeno eruptirala tri vulkana

Još su dva u 'uznemirenom' stanju

Tri vulkana u aljaškom lancu Aleutskog luka eruptirala su istovremeno, dok su druga dva u 'uznemirenom' stanju.

Prošlo je najmanje sedam godina otkad su tri aleutska vulkana eruptirala istodobno. Ova povećana vulkanska aktivnost u ovom trenutku ne uzrokuje smetnje, ali je zanimljiva situacija te je, budući da vulkani mogu biti nepredvidljivi, pod budnim okom stručnjaka.

Prema opservatoriju Alaska Volcano, vulkani Great Sitkin, Mount Pavlof i Semisopochnoi se od 15. kolovoza nalaze u narančastoj razini alarma, što znači da su u tijeku erupcije, ali su one relativno niskog intenziteta s minimalnom količinom pepela.

Iz Great Sitkina izlazi lava, a u Semisopochnoiju je registrirano nekoliko velikih potresa i eksplozija, piše Science Alert, prenosi Index.

Iako je istovremena vulkanska aktivnost na tome lancu neuobičajena, to nije nečuveno. Aleutski luk je lanac vulkana koji se proteže između dvije tektonske ploče - Pacifičke ploče i Sjevernoameričke ploče. Proteže se od poluotoka Aljaske do poluotoka Kamčatke u Rusiji.

Često se prilikom erupcije nekih vulkana mogu probuditi i drugi obližnji vulkani, ali nije uvijek jasno zašto. Ovdje se čak ni ne radi o toliko bliskim vulkanima. Između dva najudaljenija, Great Sitkina i Semisopochnoija, gotovo je 290 kilometara udaljenosti.

Prošle su godine stručnjaci otkrili da bi grupa u nizu vulkana duž Aleutskog luka mogla biti dio većeg supervulkana, ali ni jedan od ova tri ne pripada toj skupini.

Uglavnom, iako u ovom trenutku nema razloga za brigu, ova situacija je posebice zanimljiva znanstvenicima. Geolozi i vulkanolozi će sada imati priliku pratiti što se zbiva i pokušati naći poveznicu s prijašnjim istovremenim erupcijama te saznati nešto više o ovom tajanstvenom luku vulkana.

Vaša reakcija na temu