Jeste li se ikada divili nebesko plavom sjaju Modre špilje ili smaragdnim odsjajima Zelene špilje? A tek šarenilu preplavljenih špilja u podmorju Visa i Biševa. Ove prirodne ljepote Viškog arhipelaga nisu samo spektakularne atrakcije, već i dragocjena staništa morskog života. No, sve su ugroženije zbog prekomjernih posjeta, naplavina, invazivnih vrsta i klimatskih promjena.
Iz JU More i krš poručuju kako je, da bi pomogli u njihovom očuvanju, u Komiži u prostorijama Geoparka Viški arhipelag održana radionica u sklopu Interreg projekta ASPEH (Adriatic SPEcies and Habitats of coastal areas), koju su oni organizirali. Ova inicijativa okuplja stručnjake, ronioce, speleologe i lokalnu zajednicu s ciljem pronalaska održivih rješenja za očuvanje morskih špilja Viškog arhipelaga koje su dio europske ekološke mreže Natura 2000.
'Cilj sastanka nije samo predstavljanje informacija ili nametanje stavova, već prikupljanje lokalnih saznanja i razumijevanje problema s kojima se suočavamo. Krajnji cilj je zajedničkim naporima pronaći rješenja za održivo upravljanje i očuvanje morskih špilja koja će Javna ustanova More i krš provoditi u narednom razdoblju u suradnji s lokalnom zajednicom', u uvodnom izlaganju naglasila je mag. biol. univ. spec. oecol. mar. Jelena Kurtović Mrčelić.
Zašto su morske špilje važne?
Morske špilje nisu samo mjesta nesvakidašnje ljepote, već su i dom brojnim osjetljivim morskim organizmima. Ovdje obitavaju rijetke vrste koje ovise o stabilnom ekosustavu. Svaka promjena bilo da se radi o povećanom broju posjetitelja, onečišćenju ili gradnji može poremetiti ovu osjetljivu ravnotežu. „Ako ne počnemo odmah djelovati, postavlja se pitanje koliko ćemo još prirodne štete pretrpjeti prije nego što shvatimo ozbiljnost situacije', upozorio je mr. sc. Donat Petricioli.
Kako možemo pomoći?
Podržimo održivi turizam - morske špilje posjećujte isključivo u organizaciji certificiranih ronilačkih centara i koncesionara koji imaju dozvole za vođenje posjeta. Informacije možete dobiti u lokalnoj turističkoj zajednici.
Ronimo odgovorno - poštujte pravila i ograničenja. U špilju ulazite u paru i u malom broju. Pri ronjenju pazite na plovnost da ne oštećujete osjetljive morske organizme na stijenkama špilje. Zadržite samo lijepe uspomene.
Ne ostavljajmo trag - svaki komad otpada odnesite sa sobom jer u moru može nanijeti štetu organizmima koji u špiljama obitavaju. Dok ste na plovilu pričvrstite naočale i kamere na gambete ili konopčiće. Sačuvat ćete prirodu ali i novčanik.
Širimo svijest - Svaka edukacija, svaka podijeljena informacija može motivirati ljude da se odgovornije ponašaju prema prirodi. Budite oči znanstvenoj zajednici i dojavite nam sve neobične pojave.
Zaključak je jasan - svi mi možemo pomoći da se ova prirodna blaga sačuvaju za buduće generacije.
'Morske špilje Viškog arhipelaga nisu samo turistička atrakcija, one su dio naše prirodne baštine i odgovornost svih nas. Svaka mala promjena u našem ponašanju može pridonijeti očuvanju ovih čudesnih podvodnih pejzaža. More nam pruža ljepotu, život i inspiraciju. Sačuvajmo ga zajedno!', zaključuju iz JU More i krš.