Nikola Jogunica, nekad uspješni građevinski poduzetnik, nastavio je svjedočiti kako ga je na projektu Lipi običaji uništila Zagrebačka banka. Sudi se banci te bivšim direktorima Dijani Ćosić i Damiru Brkiću.
Jogunica je već naveo kako ga je do kredita Zagrebačke banke doveo bivši bankar, a danas građevinski poduzetnik Zoran Sikirica. Za to mu je tražio proviziju od 100 tisuća eura. Jogunica tvrdi da ga je pitao je li doista mislio da će dobiti kredit u Zabi, a da ne plati proviziju na to.
Uglavnom, Jogunica je naveo kako su se brojnim dodacima ugovoru postrožili uvjeti kreditiranja i kako nije imao druge nego pristati na to. Požalio se i kako plaćanja kupaca stanova u novoj zgradi nisu raspodijeljena kako je bilo dogovoreno s bankom.
'Ja sam bio pošten, transparentan i korektan. Stoga, sam bio zatečen prijevarama Zabe, koje su moju tvrtku Nitor dovodile u nelikvidnost i blokadu. Nakon potpisivanja ta tri ugovora, bio sam u situaciji da ih ne mogu raskinuti i prijeći u drugu poslovnu banku jer bi svi ti ugovoreni krediti odmah došli na naplatu.
U dodacima ugovora banka je svaki put dodavala dodatne kolaterale pa su tako dodana založna prava na zemlju u Dubrovniku, Novalji i na stan u Solinu. Te dodatne kolaterale su tražili kada sam ja već otplatio 440 tisuća eura kredita, a banka je u izvješću navela da je klijent spreman dodatnim kolateralama poboljšati poziciju banke, što pokazuje koliko sam bio ucijenjen. Bio sam iznenađen takvim prijevarnim radnjama prema meni, projektu i kupcima.
Dodacima ugovora je izmijenjen cijeli smisao pravnog posla jer je dodano da se sredstva iz kredita mogu koristiti isključivo u ovisnosti od potpisanih ugovora ili predugovora s kupcima stanova, i to maksimalno do 70 posto, što se naziva alikvotno financiranje. Pokušao sam shvatiti što mi je činiti, u banci mi je rečeno da nema pravilnika za takvo financiranje', kazao je Jogunica.
Nadzor nad objektom vodila je Zabina tvrtka Zane. Prvo izvješće iz prosinca 2009. utvrdilo je da je obavljeno radova u vrijednosti od oko 2,5 milijuna kuna. Navedeno je i kako je realan i moguć završetak projekta u travnju 2011. uz redovito financiranje.
'Unatoč takvom mišljenju, u dodatku ugovora stavljen je tri mjeseca raniji rok za dovršenje radova. Do petog izvješća Zane u lipnju 2010., Zaba nije izvršila obavezu plaćanja kooperanata u iznosu od 550 tisuća eura jer je plaćala po alikvotnom modelu. Kada sam se požalio da mi takav model financiranja uništava projekt, Dijana Ćosić mi je rekla da se snađem, a ona će postupati po 'defaultu'.
Dinamika građenja je narušena, ali se i dalje gradilo. Zbog takvog sam postupanja bio prisiljen dogovoriti s kupcima uplate na račun u drugoj banci. U petom izvješću Zane utvrđeno je da je izvedeno radova u vrijednosti od 505 tisuća eura, no Zaba je platila samo 102 tisuće eura kooperantima, iako je na kreditnoj partiji bilo neiskorišteno 2,2 milijuna eura, kojima nisam mogao raspolagati. Shvatio sam da me banka lihvari i da neću moći dovršiti zgradu. Banka me je željela ovršiti, preuzeti projekt i sama prodati stanove.
Kada sam ulazio u poslovni odnos sa Zabom, vjerovao sam da ću imati kvalitetno financiranje, no alikvotnim financiranjem uništen je projekt Lipi običaji. Prihvatio sam prodaju stanova ispod tržišne cijene samo da ih prodam. Bio sam prinuđen rasprodati stanova za 4,9 milijuna eura da bi mi banka pustila 70 posto odobrenih sredstava. Takvo ponašanje banke je predstavljalo iznudu i lihvarenje', kazao je Jogunica.
U BSD banci uzeo je kratkoročni kredit od 350 tisuća eura s visokom kamatom kako bi premostio probleme na gradilištu. Prodao je brod i vez u Spinutu, od osobnih sredstava uložio je 250 tisuća eura, a od nevjeste je posudio 200 tisuća eura.
'S obzirom na način raspodjele sredstava i postupanje protivno Pravilnicima o obračunu kamata nastupila je šteta od 360 tisuća eura. Da je taj iznos bio pravilno usmjeren na partiju kredita, isti bi bio u cijelosti otplaćen.
Krajem 2010. kontaktirali su me vlasnici zemlje na Gripama i ponudili da napravim projekt. Radilo se o vrhunskom planu 'green' gradnje kakve nema u Splitu. Tim projektom sam pokušao stvoriti osnovu za dovršetak gradnje, čime sam se pohvalio Dijani Ćosić, na što mi je ona rekla da ne počinjem taj projekt dok Zabu ne isplatim u cijelosti.
Kako sam zbog alikvotnog način financiranja bio blokiran od kooperanata, jednom sam dao osobnu zadužnicu na 150 tisuća kuna kako bi dovršio ugradnju blindo vrata na stanovima. To je i učinio i putem te zadužnice on se naplaćuje i dan danas od moje mirovine.
Zbog ovakvog ponašanja banke ja sam u siječnju 2013. otvorio predstečajnu nagodbu. U Zabi su bili zatečeni i nisu se htjeli uključiti u predstečajnu nagodbu. Minirali su je na svaki način. Dijana Ćosić je u dogovoru s nekim kupcima pokrenula otkup njihovih potraživanja prema Nitoru. Zaba je tim kupcima isplatila ukupno 350 tisuća eura vrijednosti njihovih ugovora, a ta odluka je donesena na Kreditnom odboru, u kojem su ovaj put osim Damira Brkića, Dijane Ćosić i Milivoj Goldštajna bila uključena još tri člana uprave Zabe.
Napominjem da se radilo o otkupu potraživanja kupaca koji do tada nisu u cijelosti isplatili kupoprodajnu cijenu stana, već su ostali dužni još 250 tisuća eura, a ja sam stanove dovršio osobnim ulaganjem, čime sam također oštećen. Zaba je prijavila da ona stupa na mjesto tih kupaca i da će zastupati njihove interese, dakle, očita je bila namjera banke da spriječi dovršetak zgrade.
Uz suglasnost predstečajne upraviteljice, pozvali smo na razgovor dvadesetak kupaca koji nisu uplatili cijenu stana u cijelosti, kako bi platili ostatak i kako bi se u zgradu što prije uselilo jer je bila dovršena, ali nije imala priključak za struju. Uspio sam preko građevinskog priključka spojiti dio zgrade na struju, uselio sam nekih petnaestak kupaca, nakon čega sam dobio informaciju da je Zaba angažirala zaštitare i da želi iseliti ljude i uzeti kuću sebi.
Dijana Ćosić me pitala kako mogu useliti ljude bez dozvole. Na sastanku sa Zabom Damir Brkić se ustao i kazao mi da će me uništiti i da će mi progoniti obitelj. Nisam to očekivao. Bilo me strah zbog izgovorenog pa sam ustao od stola i tako je propao taj sastanak. U zgradu je useljeno 45 stanara, odnosno, svi oni koji su u cijelosti uplatili cijenu.
Jedan od kupaca mi je ostao dužan 105 tisuća eura, koje na kraju uopće nije platio, iako je uselio uz moju dozvolu. Nakon što je pokrenut predstečajni postupak, kazao je da neće platiti. Drugi me kupac sačekao u garaži i izudarao. Damir Brkić je tijekom tog useljavanja uznemiravao kupce i govorio im da će Nitor svakako otići u stečaj. Zbog njegovih prijetnji pio sam Normabel, posjećivao psihijatra. Nakon nekog vremena sam doživio moždani udar, gluh sam na desno uho, a od stresa sam dobio i tuberkulozu', kazao je Jogunica.