Izvor rijeke Jadro i usko okolno područje zaštićeno je u kategoriji posebnog ihtiološkog rezervata. Tim područjem, kao i ostalim zaštićenim područjima u Splitsko-dalmatinskoj županiji, temeljem Zakona o zaštiti prirode, upravlja Javna ustanova More i krš.
Kao nastavak dugogodišnje suradnje Javne ustanove i Prirodoslovnog muzeja iz Splita, pokrenut je još jedan zajednički projekt. Plan je da se u dvogodišnjem razdoblju, kroz terenske aktivnosti i kabinetski rad, utvrdi brojno stanje biljnih vrsta te identificiraju invazivne vrste i druge ugroze u posebnom rezervatu Jadra. Kako je veći dio rezervata neprohodan ili teško dostupan, u istraživanju su korištene i bespilotne letjelice i podvodni dron. Ovi suvremeni alati su se pokazali iznimno efikasni, a Javna ustanova More i krš ih je pribavila kroz sudjelovanje u međunarodnim istraživačkim projektima financiranim kroz europske fondove.
U istraživanju samog korita i nepristupačnih dijelova rezervata, istraživačima su u pripomogli iskusni vodiči - pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja, stanice Split.
Iskusni rafteri HGSS-a su čamcem za spašavanje na divljim vodama istraživačima omogućili pristup u najnedostupnije dijelove rijeke. Zahvaljujući njihovim vještinama, napravljen je monitoring stanja i popis biljnih vrsta u samom koritu rijeke i gusto obraslim obalama.
Naizgled malo područje, od svega 7.8 ha površine, iznimno je bogato biljnim i životinjskim svijetom. Uz poznatu endemsku pastrvu - Solinku, endemske vrste špiljske faune samog izvora i ostale brojne životinjske vrste, na području rezervata je u prvoj fazi istraživanja popisano je gotovo tristo biljnih vrsta.
Uz geografske i biološke vrijednosti lokaliteta, izvor Jadra vodom opskrbljuje veći dio splitske urbane regije, tako da je očuvanje ovog područja od iznimne važnosti i nema alternative.