Gotovo dvije i pol godine nakon pokretanja postupka, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) Hrvatski lovački savez odlučila je kazniti zbog – predatorstva. Nakon provedene istrage pokrenute na temelju anonimne prijave utvrđeno je da je drastičnim smanjenjem cijene za uslugu osposobljavanja za lovce na području Hrvatske Savez ozbiljno narušio tržišno natjecanje te mu je izrečeno 89,9 tisuća eura kazne, javlja Poslovni dnevnik.
Rijedak je to slučaj u hrvatskoj praksi, da AZTN 'obrađuje' predatorske cijene, one koje su niže od troškova pružanja usluge, s ciljem istiskivanja konkurencije. U slučaju HLS-a utvrđeno je da je koristio vladajući položaj koji ima zbog povezanih tržišta po posebnim propisima, iz kojih je osigurao dobit, a kojom je cijenu usluge s 2500 kuna u 2022. godini spustio na 500 kuna.
HLS je, naime, dobrovoljna nacionalna udruga koju čine savezi županija i Grada Zagreba, lovačke udruge i lovci te predstavlja lovce u zemlji i inozemstvu i promiče lovstvo. No, po zakonu o lovstvu ima i ovlasti osposobljavanja lovnika i izdavanja lovačkih iskaznica i uvjerenja o položenim lovačkim ispitima osobama koje su tijekom VSS studija prošli i studijski program iz lovstva.
Predatorske cijene, one koje su niže od troškova pružanja usluge, regulator tumači ciljem istiskivanja konkurencije.
Htjeli pomladiti članstvo
Prema tom zakonu te programe mogu obavljati i druge pravne osobe koji dobiju odobrenje Ministarstva poljoprivrede. Na tom tržištu, kako se navodi u odluci, Savez ima vladajući položaj po zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja. Glavni su konkurenti HLS-u, koji su i pogođeni utvrđenim predatorskim cijenama, Učilište Eustahije, Pučko otvoreno učilište Capreolus, Učilište Šoić i Pučko otvoreno učilište Argali, s čijim čelnim ljudima su i obavljeni razgovori tijekom postupka.
Ono što je za prijavitelja regulatoru najveći problem, drastično smanjenje cijena osposobljavanja za lovca, Savez je pravdao nastojanjem da se smanje troškovi za lovce, a prostor za uštede našao je organiziranjem online edukacije što je, tvrde, bila i svojevrsna inovacija na tržištu u takvim programima. Nižim cijenama nastojali su i 'pomladiti' članstvo, čija je prosječna dob 60 godina.
Cijena lovačkog ispita do kraja 2021. bila je 2500 kuna, a kako ostvaruje prihode i od članstva te prodaje roba i usluga, Izvršni odbor na prijedlog predsjednika HLS-a donio je odluku o smanjenu cijene na 500 kuna. Navode da su i drugi koji provode osposobljavanje za lovce snižavali cijene, što drže potvrdom da je postojao prostor za smanjenje cijene. U svom očitovanju, AZTN-ov pristup promatranja slučaja samo s osnova eventualne zlouporabe vladajućeg položaja kroz predatorske cijene HLS drži pogrešnim.
Nije intencija, kažu, istisnuti konkurente s tog tržišta, a cijena je postavljena iznad prosječnih varijabilnih i ukupnih troškova. Potvrdu tomu vide i u dobiti koju je Savez i uz tu cijenu ostvario i postigao cilj privlačenja mladih polaznika iako u objavi nije otkriven broj onih koji su prošli edukaciju po tom cjeniku.
Na tržištu, prema podacima iz AZTN-ove analize, djeluje 23 poduzetnika, od kojih se povratno očitovalo njih 20, no tek ih 13 i u praksi provodi osposobljavanje za lovce. Tvrde da troškovi značajno prelaze spomenutih 500 kuna po kandidatu. Samo troje od tih poduzetnika u toj prvoj godini nije zabilježilo pad broja polaznika.
Učilište Apis, stoji u dokumentaciji AZTN-a, te godine nije imao niti jednog upisanog kandidata i snižavanje cijene ne vidi opravdanim, te se razmatralo zatvaranje Učilišta. Zagrebačko sportsko učilište Las potvrdilo je da je zbog cijene imalo više slučajeva odustajanja i prelaska polaznika u školu Saveza, a Učilište Eustahije među ostalim je ukazao kako se HLS financira od 55 tisuća domaćih lovaca koji svake godine kupuju lovačku markicu koja se lijepi na iskaznicu, po cijeni od 250 kuna, te još 10 tisuća stranih lovaca koji plaćaju po 500 kuna za godišnje lovačke iskaznice za strance. Također, HLS je u posjedu dva hotelska objekta i dva najbolja lovišta, što im omogućuje 'dumping' cijena.
Pad tržišta
Neodrživim su cijene HLS-a ocijenili i pučka učilišta Capreolus i Fazan iz Splita, Tehničko učilište Vinkovci, Pučko otvoreno učilište Argali, Ustanova za obrazovanje odraslih Verto, BILO-LOV, Učilišta Ferdinand, te Šoić, BM Lovstvo.
Uslijedile su potom i javne rasprave u AZTN-u na kojoj su sve strane iznosile svoje argumente, a u ožujku prošle godine HLS je izvijestio i da su cijenu usluge s 66,36 eura (500 kn) povećao na 80 eura, uz obrazloženje da taj postupak nije razlog povećanju. Iznosi i podatke da je snižavanje cijena u 2022. rezultiralo privlačenjem novih kandidata koje je podiglo cijelo tržište, te da rast broja kandidata Savez nije ostvario otimanjem drugim školama. No, u 2023. taj pomak se nije nastavio, već ukupno tržište bilježi značajan pad. U svakom slučaju, za HLS snižavanje cijene usluge nije predatorska, već baš suprotno, prokompetitivna je i korisna za potrošače.
Dodatno je elaborirao i podacima kako je u 2022. i 2023. udio HLS-a na tržištu bio između 20 i 30 posto, gotovo jednako koliko ima i učilište Eustahije, te ga se, ističu, ne može nikako smatrati vladajućim na tržištu. Eustahije i još dva jača igrača učilišta Argali i Capreolus zajedno, tvrdi HLS, imaju dvostruko veći tržišni udjel od njega.
Ipak, resorno Ministarstvo poljoprivrede u svom je očitovanju na upit Agencije ustvrdilo da HLS-ova cijena dugoročno nije održiva. Uzme li se u obzir minimalnu satnicu predavača od 125 sati, praktičnu nastavu u streljani i na lovištu, literaturu, uvjerenja, režijske troškove, poreze i slično, taj iznos ne može osigurati financijsku sigurnost, posebno ne uvjete za bilo kakvu isplativost provedbe programa. AZTN je, uz kaznu, naložio HLS-u i odvojeno vođenje knjigovodstva za poslove u javnoj obvezi i za tržišne, za što ima rok od četiri mjeseca.
U HLS-u su nam kratko prokomentirali kako je Savez u cijelosti postupao i postupa sukladno zakonima i drugim pozitivnim propisima.'HLS će poduzeti sve raspoložive pravne korake u svrhu osporavanja ove odluke AZTN-a, s kojom se ne slažemo', poručuju, piše Poslovni dnevnik.