Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Izvješće o zaštiti okoliša u europskom zračnom prometu 2025. donosi ključne preporuke za održiviju budućnost zračnog prometa

Izvješće o zaštiti okoliša u europskom zračnom prometu 2025. donosi ključne preporuke za održiviju budućnost zračnog prometa

Od prethodnog izvješća došlo je do znatnih promjena

Danas je objavljeno četvrto izdanje izvješća o zaštiti okoliša u europskom zračnom prometu, u kojem se iznosi sveobuhvatan pregled okolišne učinkovitosti zrakoplovnog sektora i napretka ostvarenog od prethodnog izdanja iz 2022. U izvješću se iznose preporuke za smanjenje utjecaja zračnog prometa na klimatske promjene, buku i kvalitetu zraka. U izvješću se preporučuje usmjeravanje na mjere kao što su povećanje uporabe održivih zrakoplovnih goriva, iskorištavanje optimizacije upravljanja zračnim prometom i uvođenje tehnologija s učinkovitijom potrošnjom goriva. Provedbom tih mjera emisije bi se do 2050. mogle smanjiti za najmanje dvije trećine u usporedbi sa scenarijem bez primjene mjera. Preostala trećina potrebna za postizanje nulte neto stope emisija zatim se može premostiti s pomoću izvansektorskih inicijativa.

Od prethodnog izvješća došlo je do znatnih promjena u području održivih zrakoplovnih goriva te je poboljšana učinkovitost upravljanja zračnim prometom.

Međutim, predviđeni rast potražnje za zračnim prometom na europskoj i globalnoj razini zahtijeva daljnje djelovanje. Zračni promet, kao i sve druge vrste prijevoza, mora odigrati svoju ulogu i pridonijeti ambicioznom cilju EU-a ostvarivanja klimatski neutralne budućnosti do 2050. Očekuje se da će sektor zračnog prometa rasti i da će broj letova do 2050. dosegnuti 11,8milijuna godišnje.

Nije nužno da cijena tog rasta bude povećanje emisija. Odvajanje zračnog prometa od utjecaja na okoliš nije samo od ključne važnosti, već je i ostvarivo.

Povjerenik za održivi promet i turizam Apostolos Tzitzikostas pohvalio je izvješće i izjavio: Okolišna održivost u zračnom prometu temeljni je izazov 21.stoljeća i od ključne je važnosti za omogućivanje rasta sektora uz istodobno osiguravanje nužne povezanosti za naše građane. U izvješću o zaštiti okoliša u europskom zračnom prometu prati se napredak i utvrđuju područja u kojima su potrebna poboljšanja te se navode činjenice i brojke za informirano donošenje odluka kako bi se održala usklađenost europskog zračnog prostora s EU-ovim i međunarodnim okolišnim ciljevima.

Izvješće je izradila Komisija zajedno s Agencijom Europske unije za sigurnost zračnog prometa, uz potporu Europske agencije za okoliš i Europske organizacije za sigurnost zračne plovidbe.

Zajedničko priopćenje za medije dostupno je na internetu.

Vaša reakcija na temu