Centralni dio svake kuće je kuhinja, a centralni dio kuhinje je frižider. Hladnjak je duša i srce svake kuće, budući da nam pomaže pri zadržavanju namirnica svježima. Određene radnje mogu povećati broj skupih popravaka i skratiti vijek trajanja frižidera. Napravili smo malo istraživanje i za vas otkrili što kažu proizvođači, koje su najgore stvari koje može napraviti svojem hladnjaku.
Pretrpavanje hladnjaka
Jedna od najgorih pogrešaka pri organiziranju hladnjaka koju spominju svi proizvođači hladnjak jest pretrpavanje. To je najgora stvar koju svom hladnjaku možete napraviti i ukoliko to činite učestalo vaš će hladnjak vrlo brzo pokazivati znakove 'umora' i polagano otkazivati.
Prepunjivanjem hladnjaka protok zraka postaje ograničen, a to sprječava ravnomjerno hlađenje. Kada prepunimo hladnjak, protok zraka iznutra postaje ograničen što sprječava ravnomjerno hlađenje. To hladnjaku otežava održavanje temperature i prisiljava ga da stalno radi na maksimumu. Tada će hladnjak trošiti više energije, a skratit će mu i životni vijek. Kako biste to izbjegli, pobrinite se da hladnjak ima dovoljno prostora za cirkuliranje zraka oko predmeta unutar njega.
Stavljanje vruće hrane u hladnjak
Ono što u svakim uputama za korištenje hladnjaka piše je da se vruća, odnosno topla hrana nikada ne stavlja u hladnjak. Osim što staklene police hladnjaka lako mogu puknuti ako na njih stavite vruć lonac, tople stvari u hladnjaku će poremetiti temperaturu u hladnjaku i dodatno opteretiti kompresor. To znači kako će hladnjak duže i jače morati raditi kako bi dosegnuo postavljenu temperaturu, što sigurno neće dobro utjecati na račun za električnu energiju ali i na životni vijek hladnjaka.
Ostavljate vrata hladnjaka otvorena
Kao male sve su nas učili da ne smijemo dugo držati vrata od frižidera otvorenima. Isto navode i proizvođači frižidera koji glasno i jasno napominju kako će ovaj postupak smanjiti vijek trajanja svakog hladnjaka. Kada se otvore vrata frižidera on počinje raditi kako bi postigao zadanu temperaturu, a što su duže otvorena vrata to će morati nadoknaditi veću razliku u temperaturu nakon što se vrata zatvore.
Često ostavljanje vrata frižidera otvorenima prisilit će hladnjak da radi duže i češće što nikako neće dobro utjecati na vijek trajanja samog uređaja.
Loše planiranje hladnjaka u prostoru
Svi proizvođači hladnjaka su složni kako je hladnjaku potreban zrak. Točnije, prilikom planiranja uređenja svojeg stana vodite računa da hladnjaku date malo prostora, odnosno nemojte ga staviti skroz do zida ili do namještaja.
Ako ne ostavite prostor između hladnjaka i zidova te predmeta koji ga okružuju, vrući zrak koji izlazi iz njega neće imati prostora za cirkuliranje i uređaj će se pregrijati, što će loše utjecati na vijek trajanja frižidera.
Zanemarivanje pozadine hladnjaka
Stvar koju rijetki od nas rade je čišćenje pozadine hladnjaka. Naime, proizvođači tvrde kako se zanemarivanje zavojnice kondenzatora može dovesti do pregrijavanja frižidera što će loše utjecati na dužinu trajanja uređaja.
S vremena na vrijeme izvucite frižider van i usisajte nakupljenu prašina koja se zavukla u zavojnicu kondenzatora. Čišćenje nakupljene prašine će poboljšati učinkovitost uređaja, omogućiti mu da radi pravilno te da se ne pregrijava.
Održavanje kućanskih uređaja ključ je njihove dugovječnosti. Pripazite na nabrojane stvari kako bi pomogli vašem hladnjaku da što duže traje. Čišćenje je također važno, stoga težite brzom čišćenju jednom tjedno, dubljem čišćenju svaka dva do četiri mjeseca, a pozadinu hladnjaka očistite jednom u šest mjeseci.