Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Kaštelanski zaljev pod pritiskom: Ekološka udruga upozorava na alarmantno stanje okoliša

Kaštelanski zaljev pod pritiskom: Ekološka udruga upozorava na alarmantno stanje okoliša

Povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode

Na Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj, Ekološka udruga 'Lijepa naša Kaštela' uputila je priopćenje kojim upozorava na zabrinjavajuće stanje u Kaštelanskom zaljevu. Pod geslom ovogodišnje teme 'Bioraznolikost za otporno čovječanstvo – Sklad s prirodom i održivi razvoj', udruga ističe kako je zaljev pod višestrukim pritiscima koji ugrožavaju zdravlje ljudi, prirodu i lokalnu zajednicu.

Kaštelanski zaljev godinama se suočava s nizom ekoloških, infrastrukturnih i urbanističkih problema. Iako su vidljivi pomaci u prikupljanju i odlaganju otpada, i dalje je prisutno višestruko zagađenje – od planiranja dvaju cestovnih spojeva na kaštelansku cestu, devastacije uzrokovane eksploatacijom cementare, do širenja Zračne luke Split, najavljenih marikulturnih zahvata u moru, divlje gradnje na padinama Kozjaka te planiranih solarnih parkova u do sada netaknutoj prirodi.

Industrijska zona oko Vranjica, cementare i ostaci nekadašnjeg Jugovinila i Adriachema ostavili su ozbiljne posljedice na tlo, zrak i more. Kontaminacija teškim metalima još uvijek je prisutna, dok se veliki dio prostora nije sanirao. Komunalni problemi dodatno pogoršavaju stanje – brojne kuće nisu priključene na kanalizacijski sustav, a fekalne vode se i dalje izravno ispuštaju u more, posebice za vrijeme obilnih kiša. Pomorski promet i odbačeni otpad dodatno opterećuju već ugrožen morski ekosustav.

Zagađenje zraka dodatna je dugogodišnja prijetnja. Cementara Sv. Juraj – CEMEX i dalje je jedan od glavnih zagađivača regije, emitirajući mikroskopske čestice PM10 i PM2.5, sumporni dioksid i dušikove okside, kažu. Unatoč regulacijama i filtrima, udruga upozorava na slabu provedbu mjera zaštite okoliša i netransparentnost podataka.

Cemexova najava izgradnje solarne elektrane u Kavi u Kaštel Sućurcu, prema udruzi, ne poštuje koncesijske uvjete koji predviđaju ozelenjavanje eksploatiranih površina. Ovaj projekt nazivaju simboličnim potezom bez stvarne koristi za lokalnu zajednicu, ocjenjujući ga kao primjer tzv. greenwashinga – pokušaja popravljanja javnog imidža kroz površne ekološke projekte.

Zdravstvene posljedice zagađenja postaju sve očitije. Udruga ističe kako pedijatri i liječnici već godinama bilježe povišenu učestalost respiratornih bolesti kod djece u Kaštelima. Dugotrajno izlaganje zagađenom zraku, upozoravaju znanstvena istraživanja, povezano je s povećanjem rizika od kardiovaskularnih bolesti, moždanog i srčanog udara te pojave tumora.

Zagađenje tla zbog neuređenog sustava kanalizacije dodatno pogoršava situaciju. Brojna kućanstva, posebice u Kaštelanskom polju, koriste septičke jame koje često propuštaju, zagađujući tlo fekalijama, farmaceutskim ostacima, teškim metalima i mikroplastikom. Iako projekt 'Eko Kaštelanski zaljev' ima za cilj sanaciju i izgradnju kanalizacije, radovi napreduju sporo. Udruga upozorava na potrebu sveobuhvatnog pristupa, uključujući edukaciju građana, sanaciju postojećih jama i uvođenje suvremenih pročistača.

Posebno ističu zabrinutost zbog planirane izgradnje prometnica kroz Kaštelansko polje koje će spojiti tunel Vučevica s cestom D8. Ovaj projekt uništit će plodnu zemlju i kulturnu baštinu, uključujući suhozide i starokršćanske ostatke u blizini crkvica sv. Mihovila i sv. Jurja. Udruga upozorava i na netransparentne procedure i mogućnosti eksproprijacije privatnog zemljišta.

Dodatnu zabrinutost izaziva i najava izgradnje velikih solarnih elektrana na Birnju, iznad crkve sv. Ivana, koje bi mogle narušiti krajolik, promijeniti tokove oborinskih voda i uzrokovati eroziju tla. Udruga naglašava da je projekt više u korist investitora nego zajednice, dok izostaje javna rasprava i transparentnost.

Povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti, udruga podsjeća na globalnu poruku – očuvanje prirode znači očuvanje vlastite budućnosti. Hrvatska, iako bogata biološkom raznolikošću, suočava se s gubitkom staništa i sve većim zagađenjem. U Kaštelima, umjesto obnove prirodnih vrijednosti, i dalje se nameću projekti koji pogoršavaju stanje.

Ekološka udruga 'Lijepa naša Kaštela' apelira na hitnu promjenu smjera razvoja: s destruktivnih i industrijskih zahvata prema održivim modelima koji uključuju zaštitu prirode, kulturne baštine i zdravlja stanovnika. Naglašavaju važnost uključivanja znanstvene zajednice, lokalnog stanovništva i potpune transparentnosti u odlučivanju.

Odluke koje donosimo danas oblikuju budućnost – prirodnu, društvenu i zdravstvenu. Udruga poziva sve građane da prepoznaju važnost zaštite okoliša i aktivno sudjeluju u očuvanju Kaštelanskog zaljeva kao prostora života, prirode i zajednice.

Vaša reakcija na temu