Klub vijećnika ex Pametno poziva građane na udruživanje oko ideje urbanih vrtova.
Već dugo u svjetskim gradovima postoji pokret urbanog vrtlarenja, koji se prije 10-ak godina pojavio organizirano i u Hrvatskoj, za sada u Puli, Varaždinu, Osijeku, Zagrebu, Umagu…
- Ovaj trend proizvodnje vlastite hrane u gradskim sredinama raste sve više i svake im se godine pridružuju novi gradski vrtovi širom Hrvatske. Ovakvi projekti omogućuju ljudima koji žive u gradu, najčešće u stanovima da koriste svoj komadić zemlje na kojem mogu sami uzgajati hranu. Ovaj uzgoj hrane kojoj znamo porijeklo osim što popravlja kućni budžet, također pomaže u izgradnji zajednice. Dodatna prednost ove aktivnosti je očuvanje bio-raznolikosti, povezivanje s prirodom te promoviranje zdravog stila života i korištenja slobodnog vremena – izjavio je Branimir Urlić, agronom i gradski vijećnik.
Osim po zdravlje ljudi, urbano vrtlarenje ima prednosti i po planetu Zemlju jer smanjuje emisije stakleničkih plinova povezanih s transportom hrane na velike udaljenosti, ali povećava i prehrambenu samodostatnosti posebno u kriznim vremenima čega smo i svjedoci posljednjih mjeseci.
- Vrijeme je da i Split nakon dugogodišnjih inicijativa napokon dobije svoje urbane vrtove. Grad Split usprkos svojim prostornim ograničenjima i manjku zemljišta u svom vlasništvu isto može ponuditi nekoliko lokacija za formiranje vrtova. Posebno ističemo zemljište na Turskoj kuli koje zbog svog položaja u obuhvatu zelene zone i okružen stambenim kvartovima može biti idealna lokacija za prve splitske urbane vrtove, poručuju gradski vijećnici ex Pametno.
- Kako bi naša inicijativa oko urbanih vrtova zaživjela pozivamo sve zainteresirane građane, obitelji i udruge voljne pridonjeti vlastitim angažmanom, idejama i iskustvom da nam se jave na mail: urbani.vrt.split@gmail.com
kako bismo zajedno isplanirali aktivnosti i korake potrebne za uspostavljanje prvih urbanih vrtova u Splitu – zaključila je njegova kolegica u Nezavisnom klubu vijećnika ex Pametnog gradska vijećnica Kristina Vidan.