Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot (HRT) Kod Vučedola viđena životinja za koju se vjerovalo da je izumrla

Kod Vučedola viđena životinja za koju se vjerovalo da je izumrla

Smatra se 'superživotinjom' jer ne obolijeva od raka

Na istoku zemlje, kod Vučedola, pojavila se životinja za koju se mislilo da je izumrla. Postojanje sljepaša, sisavca sličnog krtici, potvrdili su hrvatski znanstvenici koji su objavili da imaju laboratorijski dokaz da životinja, za koju se vjerovalo da je davno nestala, i dalje obitava u Hrvatskoj.

Dijanin vrt, koji je bio prepun krumpira i luka, u tjedan dana opustošio je glodavac sljepaš.

- Prvo su rekli jede samo krumpir, mrkvu, ono što je u zemlji a na kraju je ispalo i luk, onda izgrize korijen od paradajza, ispričala je Dijana Molnar, Vukovar, za HRT.

Mala dlakava životinja bez očiju i ušiju, slična krtici, živi pod zemljom i kopa tunele u kojima skladišti hranu. 

- Uglavnom ljudima jedu u vrtu njihove proizvode, čupaju mrkvice i od toga dolazi ono da u crtićima nešto potegne mrkvu dolje pa se ljudi natežu s njima, rekao je Dušan Jelić, znanstvenik i doktor biologije.

- U literaturi piše da ga nije bilo nekih 70 godina jučer smo našli podatak 120. Naravno da je postojao i prije, međutim sad je otkriven ,dakle i prije mora da je bio još u vrijeme starih Vučedolaca, rekao je Pavao Dragičević, Javna ustanova za zaštitu prirodnih vrijednosti Vukovarsko-srijemske županije.

Hrvatski znanstvenici nekoliko su puta posjetili Vučedol. Nakon detaljnih istraživanja potvrđeno je da je doista riječ o sljepašu.

- Radili smo procjenu brojnosti populacije gdje je ustanovljeno da na našoj populaciji u samom Vučedolu zbilja vrlo mali, ograničen lokalitet, svega nekoliko stotina metara širine i duljine obuhvaća gdje dolazi sami sljepaš i da ih je vjerojatno samo 30 do 50 jedinki, kazao je Dušan Jelić, znanstvenik i doktor biologije.

Sljepaši žive samotnjački, ne mogu se pohvaliti ljepotom, ali se mogu smatrati 'superživotinjom'.

- Pročitala sam na internetu da je jedna od rijetkih životinja koja ne obolijeva od raka i zato ga traže, rekla je  Dijana Molnar, Vukovar.

Iako uništava vrtove, životinju koja je na rubu izumiranja treba zaštititi. Jer Vučedol je dom posljednje populacije sljepaša u Hrvatskoj.

Vaša reakcija na temu