Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Mali Lošinj o sanaciji odlagališta Kalvarija: 'Ojačat će ekološka održivost otoka, što je ključno za održavanje prirodne baštine'

Mali Lošinj o sanaciji odlagališta Kalvarija: 'Ojačat će ekološka održivost otoka, što je ključno za održavanje prirodne baštine'

Značajan doprinos održivom razvoju

Grad Mali Lošinj poznat je po svom očuvanom prirodnom okolišu i statusu otoka vitalnosti. Trenutačno poduzima važne korake prema očuvanju ekološke održivosti i unaprjeđivanju održivosti otoka. Jedan od takvih projekata u nizu je sanacija odlagališta otpada Kalvarija.

Ovaj projekt uključuje niz mjera za smanjenje negativnog utjecaja otpada na okoliš i vizualno uklapanje saniranog odlagališta u krajolik. On je ključan za daljnje očuvanje prirodne baštine otoka. U nastavku donosimo detalje razgovora Pokreta otoka s čelnicima Grada o planiranim aktivnostima, izazovima te očekivanim koristima za okoliš, zajednicu i turizam.

Koje su konkretne mjere koje će biti poduzete kako bi se osigurao ekološki prihvatljiv završetak radova, uključujući ozelenjavanja deponije?

'Planiranom sanacijom i konačnim zatvaranjem tijela odlagališta otpada Kalvarija ugradnjom završnog pokrovnog sloja, stanje okoliša se unapređuje u odnosu na postojeće stanje.

Planiranom sanacijom (ublažavanjem strmih pokosa, preslagivanjem odloženog otpada i formiranjem stabilnog tijela odlagališta) kao i konačnim zatvaranjem tijela odlagališta ugradnjom završnog pokrovnog sloja (čime se sprječava infiltracija oborinske vode u tijelo odlagališta i nastajanje novih procjednih voda), stanje okoliša se unapređuje u odnosu na postojeće stanje.

Tome će pridonijeti i skupljanje i obrada odlagališnog plina sustavom aktivnog otplinjavanja i spaljivanjem na visokotemperaturnoj baklji, kao i prikupljanje procjednih voda u vodonepropusnom sabirnom bazenu za procjedne vode odgovarajućeg volumena.

Na lokaciji zatvorenog odlagališta otpada provodit će se program praćenja stanja okoliša tj. monitoring, 30 godina od dana zatvaranja odlagališta u skladu s Prilogom III Pravilnika o odlagalištima otpada (NN 4/2023) što uključuje kontrolu meteoroloških parametara, kontrolu nakupljanja i kretanja odlagališnog plina, kontrola emisije tvari u procjedne i površinske vode, kontrola oborinske vode, mjerenje slijeganja odlagališta itd.'

Koji su glavni izazovi u provedbi ovog projekta?

'Glavni izazovi u provedbi projekta sanacije i zatvaranja odlagališta otpada Kalvarija su dugotrajnost procedura u ishođenju potrebnih dozvola kako bi se moglo pristupiti radovima te izvor financiranja projektne dokumentacije i radova.

Za zahvat je proveden postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš temeljem kojeg je ishođeno rješenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (KLASA: UP/I-351-03/21-09/379, URBROJ: 517-05-1-2-22-17, 16. svibnja 2022. godine) te su ishođene izmjene Lokacijske (III. Izmjena i dopuna lokacijske dozvole KLASA: UP/I-350-05/22-01/000011, URBROJ:2170-03-05/4-23-007, Mali Lošinj, 13.09.2023.) i Građevinska dozvole (KLASA: UP/I-361-03/24-01/000024, URBROJ: 2170-03-05/4-24-0014, Mali Lošinj 09.04.2024.). Slijedom navedenog, izrađena je sva dokumentacija i ishođene dozvole kako bi se moglo pristupiti radovima.

Što se tiče financiranja, za potrebe sanacije i zatvaranja odlagališta osigurana su bespovratna sredstva od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji sudjeluju u pokrivanju troškova sa 70 posto. Preostali iznos financirat će se iz proračuna Grada Malog Lošinja.'

Koji su konkretni benefiti koje očekujete od ovog projekta u kontekstu održivog razvoja i turizma na Lošinju, koji je poznat po svom očuvanom prirodnom okolišu?

'Konkretni benefiti projekta su zatvaranje odlagališta i ozelenjivanje zahvata čime će se odlagalište vizualno uklopiti u okolni krajobraz. Također, smanjuje se nastanak procijenih voda te emisija odlagališnih plinova. Zatvaranje i sanacija odlagališta smanjuju emisiju štetnih plinova i zagađenje, što izravno utječe na poboljšanje kvalitete zraka i tla u okolici. Time se jača ekološka održivost Lošinja, što je ključno za održavanje njegove prirodne baštine.

Kroz ozelenjivanje i rekultivaciju prostora, projekt doprinosi obnovi lokalne flore i faune. Ovaj proces pomaže u održavanju bioraznolikosti, što je od važnosti za prirodne ekosustave otoka, ali i za privlačenje turista zainteresiranih za ekološki turizam i prirodu, kao i na zdravstveni turizam (otok Lošinj poznat kao otok vitalnosti; otok kojeg krasi čist zrak i čisto more).'

Sanacija i zatvaranje odlagališta otpada Kalvarija predstavlja značajan doprinos održivom razvoju Malog Lošinja. Ovaj projekt unaprijedit će kvalitetu zraka, tla i vode. Također, smanjiti će emisije štetnih plinova te omogućiti ozelenjivanje i obnovu lokalnog ekosustava.

Uz to, doprinosi očuvanju Lošinja kao poželjne destinacije za ekološki i zdravstveni turizam. Projekt svojim rješenjima postaje primjer kako održivi projekti mogu pozitivno utjecati na okoliš i zajednicu.

Vaša reakcija na temu