Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay NE ČEKAJTE VIŠE Masline sorte levantinka - šoltanka spremne su za berbu

NE ČEKAJTE VIŠE Masline sorte levantinka - šoltanka spremne su za berbu

Odgađanjem je moguće truljenje ploda

Levantinka - šoltanka spremna je za branje. Poručuju to iz Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede na temelju provedenim mjerenja koja su na području Dalmacije pokazala optimalnu tehnološku zrelost prema kontinuiranom mjerenju.

Levantinka - šoltanka, naime akumulirala je najveću količinu ulja u suhoj tvari za ovu godinu i prema ovogodišnjim uvjetima. Preporuka je da se počne berba ove sorte maslina jer kroz daljnje odgađanje, kako raste u grozdovima, moguće je truljenje ploda.

Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede od 2018. godine provodi projekt 'Određivanje tehnološke zrelosti maslina u njihovom području uzgoja', s ciljem davanja preporuka maslinarima za pravovremenu berbu.

Korištenjem najsuvremenije analitičke tehnike, tzv. NIR spektrometrije (punog naziva Diode array bliska infracrvena DA NIR), učinkovito se i jednostavno utvrđuje sadržaj ulja u suhoj tvari ploda masline, koji je stabilan pokazatelj sadržaja ulja u plodu i ne mijenja porastom težine ploda.

Uzorkovanje plodova maslina za to ispitivanje počelo je ove godine 2. rujna  i planira se završiti kad maslina dostigne maksimalni sadržaj ulja u plodovima, što se iskustveno očekuje oko 11. studenog, a ovisno o sorti i području uzgoja maslina. Uzorkovanje za analize obavlja se svakih 7 dana, na 9 područja uzgoja duž hrvatskog priobalja: Zapadna obala Istre (sjeverni i južni dio), Hrvatsko primorje (otoci Krk i Rab), Sjeverna Dalmacija (Zadarska i Šibensko-kninska županija), Srednja Dalmacija s otocima Šolta, Brač i Hvar, poluotok Pelješac, otok Korčula i jug Dalmacije – Konavle, i to na sortama: Buža, Istarska bjelica, Leccino, Oblica, Plominka, Mašnjača, Krvavica, Levantinka, Lastovka i Drobnica.

'Berba u svim Hrvatskim uzgojnim maslinarskim područjima traje. Većina sorata postiže ili je postigla optimalnu tehnološku zrelost za preradu u ulje. Generalno, u većini uzgojnih područja RH muha ne bi trebala učiniti veću štetu, jer zbog dugotrajne suše i visokih temperatura nije razvila svoje generacijsko razmnožavanje', poručuju iz Savjetodavna službe.

Vaša reakcija na temu