Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay/Ilustracija NEOBIČNO OTKRIĆE Znanstvenici prvi put zabilježili neobično ponašanje vukova

NEOBIČNO OTKRIĆE Znanstvenici prvi put zabilježili neobično ponašanje vukova

Pogledajte snimku

Istraživači u Etiopiji ostali su zatečeni kad su na videu uhvatili neobično ponašanje vukova. Naime, po prvi je put zabilježeno da vukovi obilaze i ližu cvjetove, baš kao što pčele obilaze cvjetove i prikupljaju nektar.

Crveni vukovi snimljeni su kako obilaze cvjetove, oblizujući njihove prašnike u potrazi za slatkim nektarom i prenoseći pelud s jednog cvjeta na drugi.

Ekologinja sa Sveučilišta Oxford, Sandra Lai, u svom je znanstvenom radu objavljenom u časopisu Ecology, navela kako je ovo prvi zabilježeni primjer velikog oprašivača mesoždera.

'Promatrali smo vukove kako traže nektar na cvjetovima Kniphofia folisa (plamenka), što je rezultiralo taloženjem relativno velike količine peludi na njihovim njuškama. To sugerira da bi mogli pridonijeti oprašivanju', stoji u njenom radu.

Ako znanstvenici dokažu da vukovi svojim ponašanjem pridonose oprašivanju cvijeća, to bi ih svrstalo u malu grupu sisavaca koji obavljaju ulogu oprašivača. U toj grupi već se nalaze glodavci, primati, slonove rovke i medonosni oposumi.

Lai i njeni kolege, tijekom svog rada na terenu, već su primijetili da vukovi imaju posebnu sklonost prema šećeru. Zabilježili su jednog vuka koji je u jednom pohodu obišao i do 30 cvjetova u potrazi za nektarom.

Cvjetovi plamenke, poznati kao grozdovi, mogu rasti na stabljici koja raste na visini od oko jednog metra od tla. Cvjetni grozdovi puni su peludi i nektara, pa nije rijetkost da se njima oslade i ljudi koji žive u tom području.

Lai ističe kako ovo otkriće 'oprašivača mesoždera' ukazuje na to da bi uloga manje poznatih oprašivača mogla biti veća no što se do sad mislilo. No, etiopski vuk, karakteristično crvene boje, sa svojih je 500 jedinki, najugroženiji afrički mesožder. Hrani se određenom vrstom glodavaca koji živi samo u planinskim predjelima Afrike na visini od 3000 metara.

Možda će ovo otkriće potaknuti vlasti da učine više ne bi li zaštitili etiopskog vuka, piše ZIMO.

The video provided in Supplementary Information from the very interesting paper by Lai and co-authors in Ecology, showing potential pollination by Ethiopian wolves of Kniphofia foliosa! Read it here: esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/... @pollinet.bsky.social

[image or embed]

— FLOWer Lab (@flowerlab.bsky.social) November 21, 2024 at 11:41 AM
Vaša reakcija na temu