Krug bivše tvornice ferolegura Dalmacija u Dugom Ratu već desetljećima simbol je ekološke nepravde. Iako su građani godinama upozoravali na posljedice otrovne troske koja se nekontrolirano gomilala tik uz more, Trgovački sud u Splitu odbio je tužbeni zahtjev za zaštitu kolektivnih interesa i prava građana na zdrav okoliš, ugrožen dugoročnim ignoriranjem sanacije lokacije, čime je zajednica ostala bez pravne potvrde svojih zahtjeva za čistim okolišem i sigurnim životnim prostorom.
Zahtjev je odbijen radi nedostatka aktivne legitimacije, što u prijevodu znači da udruga Sunce i/ili građanske inicijative nemaju zakonsko pravo da pokrenu taj postupak pred nadležnim tijelom ili sudom.
- Ovakva pravna praznina onemogućava djelovanje organizirane javnosti i civilnog društva u obrani okoliša te ograničava temeljno pravo na pristup pravdi. Mi nećemo odustati. Pravna sredstva ćemo nastaviti koristiti, ali istovremeno ćemo tražiti i političku odgovornost, jačati pritisak na institucije i promjenu Zakona. Ako ova presuda znači da zakonski okvir ne štiti građane od zagađenja te im ne omogućuje naknadu štete, onda treba mijenjati zakon – kaže Gabrijela Medunić-Orlić, izvršna direktorica udruge Sunce.
Presuda predstavlja težak udarac za građansku inicijativu ZA Dugi Rat i udrugu Sunce, koji su gotovo deset godina vodili bitku protiv institucionalne šutnje i okolišnog nemara. Umjesto početka sanacije i uklanjanja toksične troske, stanovnici su suočeni s još jednom porukom da u očima institucija njihovo zdravlje – nije prioritet.
Građani bez pravne zaštite, okoliš i dalje ugrožen
Borba je započela 2017. godine, kada su mještani, suočeni s porastom respiratornih i malignih oboljenja te svakodnevnim zagađenjem zraka, mora i tla, odlučili formirati građansku inicijativu ZA Dugi Rat. Ključna prekretnica bila je povezivanje s udrugom Sunce, koja je pružila pravnu podršku te godinama ukazivala na pasivnost institucija.
Udrugu Sunce su u postupku zastupale odvjetnica Ivana Krstulović i odvjetnica Andrea Tvrdić, koje su s pravnicama Sunca pripremile kolektivnu tužbu temeljenu na Zakonu o parničnom postupku. Tužba za zaštitu kolektivnih interesa i prava pravni je alat stavljen na dispoziciju udrugama i drugim organizacijama isključivo u slučajevima kad je šira zajednica izložena ozbiljnim povredama ili prijetnjama kolektivnih prava. Cilj je bio prisiliti nadležne na provedbu davno donesenih rješenja o sanaciji troske te omogućiti građanima da ostvare pravo na naknadu štete.
No unatoč jasno dokumentiranim propustima Ministarstva gospodarstva i zaštite okoliša, koje nikada nije nadziralo provedbu sanacije što je rezultiralo dugogodišnjom štetom u okolišu, sud je odlučio odbiti tužbeni zahtjev.
Dodatno obeshrabruje činjenica da je postupak trajao više od dvije godine, unatoč prirodi predmeta koji bi po zakonu trebao biti hitnog karaktera. Od trenutka podnošenja tužbe 2023. do odbijajuće presude u srpnju 2025., građani su čekali pravdu. Ovakva sporost šalje poruku da čak i kada je zdravlje ljudi izravno ugroženo, sustav reagira tromo. Za mnoge u zajednici, ova presuda nije samo poraz u sudnici, već i gubitak povjerenja u institucije koje bi trebale štititi javni interes.
Građanski otpor traje, i dalje
Iako pravna bitka nije urodila željenim rezultatom, sama činjenica da je kolektivna tužba za zaštitu prava na zdrav okoliš podnesena i prošla kroz sudski sustav ostaje važan korak za okolišno pravo u Hrvatskoj. Riječ je o jednom od rijetkih pokušaja da se pravni alat koristi za kolektivnu zaštitu okoliša – pokušaju koji sada zahtijeva širu institucionalnu, političku i javnu reakciju.
- Korištenje bilo kojeg pravnog puta ili alata koji za cilj imaju zaštitu okoliša, neminovno utječe na širu javnost, nikad samo na osobu koja djeluje. Iako je ishod ovog postupka negativan, smatram pozitivnim stvaranje sudske prakse i otvaranje ozbiljnijeg dijaloga u području zaštite kolektivnog prava na zdrav okoliš. Poseban apel valja uputiti donosiocima zakona da prepoznaju potrebu konkretizacije prava na kolektivnu tužbu u zaštiti okoliša kroz normativne akte. Pohvalila bih posvećenost i spremnost udruge Sunce da upornim izazivanjem odluka i propusta tijela javnih vlasti osigurava daljnji razvoj okolišnog prava u Hrvatskoj, a što je preduvjet promjene kako zakonodavstva tako i ponašanja institucija i građana - kaže Ivana Krstulović, odvjetnica udruge Sunce.
Ova presuda mogla je biti povijesni iskorak u zaštiti prava građana na zdrav okoliš. Umjesto toga, postala je podsjetnik na granice sustava koji često zanemaruje stvarne potrebe zajednica. U Dugom Ratu 'crno brdo' tako i dalje ostaje na mjestu kao simbol toga koliko je teško natjerati institucije da djeluju u korist zdravlja i života ljudi.