Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Održana tribina 'Energana - spalionica - budućnost ili opasnost?'

Održana tribina 'Energana - spalionica - budućnost ili opasnost?'

Organizirao ju je šibenski HSLS

U organizaciji šibenskog ogranka Hrvatske socijalno-liberalne stranke (HSLS) predvođene predsjednikom Marinom Koudelom, u prostorima Adriatic Bussines Centra (ABC) u Ražinama održana je javna tribina pod nazivom 'Energana – spalionica – budućnost ili opasnost?'. HSLS je jedina politička stranka koja se ozbiljno u koštac uhvatila s ovim problemom tako što je još prije dva mjeseca upozorila da se o najavljenom projektu premalo govori u javnosti. Iz tog razloga je organizirana tribina kojoj su se mogli pridružiti svi – i zagovaratelji i protivnici projekta.

Organizatori su pozvali predstavnike Grada Šibenika i tvrtke Bikarac da pošalju svoje predstavnike i pred sam početak tribine pojavio se dr.ing. Viktor Simončič koji je govorio u njihovo ime. Riječ je o ekspertu za zaštitu okoliša iz tvrtke GreviconConsulting d.o.o.

Sudionik tribine bio je nestranački neovisni stručnjak prof.dr.sc. Stanko Uršić, bivši predstojnik Zavoda za fizikalnu kemiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu, u mirovini. Desetljećima aktivno sudjeluje u pitanjima javnog interesa u području ekoloških problema. Bio je član Odbora za okoliš Hrvatskog sabora, osmislio je koncept za gospodarenje otpadom na Krku, koji je bio pionirski pothvat i jedan je od najuspješnijih u Republici Hrvatskoj. Dr. sc. Uršić je napomenuo da nikada nije bio ničiji lobist, niti će to ikada biti, tako da ne može podržati projekt spalionice u Šibeniku i iznio brojne argumente zašto gradnja takvog objekta nije dobra ideja.

- Nema stroja koji ne emitira toksične tvari jer mi nemamo pojma kakva bi na Bikarcu bila peć. Nemamo pojma što bi se točno tamo palilo. Osobno tvrdim da se smeće može samo pržiti, ne može se paliti kad se dodaje nafta, lož ulje ili plin. Načelno govoreći, toksičnih tvari kod spaljivanja ima kodiranih preko pet tisuća. Budući da sam cijeli život radio nešto što se zove reakcijska mehanistika, onda mi je kristalno jasno da ih ima i daleko više, ali nisu kodirani. Filtri zadržavaju nešto, nema filtra koji zadržava sve - kazao prof.dr.sc.

Uršić navodeći da će se dovoljno ozbiljno svemu moći pristupiti kada bude gotova studija koja će sadržavati sve točne podatke.

Prof. dr.sc. Uršiću se oštro usprotivio dr. ing. Viktor Simončič navodeći kako i u pečenoj piletini ima na tisuće toksičnih spojeva. Spomenuo je i cementaru u Kaštelima koja ne smije koristiti alternativna goriva jer je sud tako odlučio te je naveo da je ta odluka išla na štetu gradu i građanima. Dodao je i kako su Kaštelani propustili sjajnu povijesnu priliku, a na pitanje o ekonomičnosti kaže da se otpad mora spaljivati jer se drugačije ne može zbrinjavati.

- U otpadu nema novca, otpad uvijek košta jer kad bi u otpadu bio novac onda bi rekli da je cilj imati što više otpada. Vi možete samo smanjiti troškove jer kako ćete drugačije riješiti ono što se ne može reciklirati? Mora se ići u priču termičke obrade, a gorivo iz otpada će se morati izvoziti i platiti 200 eura po toni. Nakon završene studije će se najbolje moći vidjeti – što, kada i pod kojim uvjetima se isplati – rekao je Simončič.

Predsjednik Zelenih Dalmacije Lovro Rumora istaknuo je da je veliki problem onaj dio otpada koji ulazi u peć jer se ne zna što se točno spaljuje, a drugi dio problema je ono što izlazi iz peći što je tzv.frakcija koja je ozbiljan problem jer zbrinjavanje tog ostatka zahtjeva visoku razinu sigurnosti zato što naše krško područje ima podzemne tokove, sifone i špilje. Rumora navodi da moramo uzeti u obzir i geomorfologiju tla, potrese i rasjede, a je li to sve ispoštovano pokazat će studija s kojom investitori uskoro kreću u izradu.

Tribini su nazočili brojni Šibenčani, gradski vijećnici i predstavnici političkih stranaka koji su se uključili sa svojim pitanjima i prijedlozima nakon čega se rasprava najviše zahuktala. Zaključak tribine je da su brojna pitanja ostala neodgovorena poput toga zašto je za izgradnju spalionice energane odabran upravo grad Šibenik.

Više informacija će biti poznato nakon izrade studije koja će biti poslana na javnu raspravu. Moderator javne tribine bio je predsjednik šibenskog ogranka HSLS-a Marin Koudela.

Vaša reakcija na temu