Ljudski su resursi najvrjednija karika pomorskoga prometa. Toga su svjesni i učenici Pomorske škole Split iz nautičkoga, ribarsko-nautičkoga i brodostrojarskoga smjera te smjera logistike i špedicije jer će mnogi od njih odmah po završetku školovanja nastaviti pomorsku tradiciju svojih očeva i djedova.
Ovoga je utorka, i to u trenucima izvještavanja javnosti o krivnji za smrt trojice pomoraca na trajektu Lastovo, kroz školski projekt 'Ćakulajmo o moru' realizirano gostovanje eminentnih predstavnika Sindikata pomoraca Hrvatske i ITF-a u Hrvatskoj.
Cilj je školskoga projekta da učenici sudjeluju u direktnoj komunikaciji s gostima iz svijeta pomorstva, ribarstva i ekologije mora, ovisno o usmjerenju koje pohađaju. Na ovaj im se način pružaju posebno razumijevanje i nadogradnja znanja za buduće školovanje i rad u struci. Kroz projekt se izlazi iz okvira klasičnoga školovanja jer učenici, kako i sam izraz 'ćakulajmo' ukazuje, gostima mogu postavljati njima važna pitanja i donositi vlastite zaključke, pri čemu razvijaju osobne interese i otvaraju suradnju za buduću profesionalnu karijeru.
'Ćakulajmo o moru' sastavnica je glavnoga školskog projekta 'Zdravo more' koji je dobio europski certifikat plavih škola i to onaj najviše kategorije 'Ultramarine Blue School'. Tijekom dviju godina trajanja projekta brojni su se gosti zbog ljubavi prema Pomorskoj školi Split odazvali pozivu te su volonterski sudjelovali u nadogradnji znanja učenika. Većina je od njih i pohađala ovu Pomorsku školu ili su bili suradnici nagrađivane eko-grupe Zdravo more, što je još jedna vrijednost projekta. Treću sezonu 'ćakula' otvorili su glavni tajnik Neven Melvan iz Sindikata pomoraca Hrvatske i ITF inspektor Luka Simić.
Minutom šutnje prisutni su odali počast poginulim pomorcima Bošku Kostoviću, Denisu Šariću i Marku Topiću.
Školska je knjižnica bila pretijesna za sve zainteresirane učenike koji su željeli sudjelovati u razgovorima s gostima o važnim pitanjima zaštite njihovih budućih radnih prava. S bivšim su učenikom Pomorske škole Split i čelnikom Sindikata pomoraca, gospodinom Melvanom, ovaj puta 'ćakulali' učenici četvrtoga razreda nautičkog i trećega razreda ribarsko-nautičkog smjera.
Među ostalim temama, pričali su o otvorenom slučaju kapetana Marka Bekavca koji je u Turskoj optužen i nepravomoćno osuđen na 30 godina zatvora jer je u teretu broda Phoenician M, kojim je kapetan zapovijedao, pronađeno oko pola tone kokaina. Razgovarali su i o sindikalnoj zaštiti zapovjednika trajekta Lastovo. Učenicima je svakako bilo zanimljivo dobiti informacije o zaštiti u slučajevima piratstva.
U okviru Sindikata pomoraca Hrvatske duž jadranske obale djeluje ITF Inspektorat čiji je glavni cilj, u skladu s međunarodnim konvencijama i pomorskim propisima, zaštita prava svih pomoraca na brodovima koji pristaju u hrvatskim lukama. ITF, koji na svjetskoj razini broji 136 inspektora, provodi strogi nadzor brodova kako bi im osigurali sigurnost i kvalitetu. Gospodin Simić jedan je od trojice hrvatskih inspektora koji pruža podršku, savjete i pomoć pomorcima u rješavanju problema s poslodavcima, bez obzira na to jesu li brodovi obuhvaćeni kolektivnim ugovorima ili nisu.
Usmenim primjerima iz prakse učenici su se tako iz prve ruke, i to potkrijepljeno slikovnom dokumentacijom, upoznali s različitim nezakonitim primjerima ugovora i isplate plaća, problemima kod plovidbe brodova pod zastavama s niskim standardima, zastavama pogodnosti i sl. Gospodin Simić 2020. je godine nominiran u pojedinačnoj kategoriji za nagradu 'Plava vrpca Vjesnika' koju od 2012. godine dodjeljuje Sindikat pomoraca Hrvatske najboljima i najhrabrijima za spašavanje života i imovine na moru. U tome je vremenu radio u svojstvu drugog časnika na LNG brodovima. Ovom su prilikom učenici dobili detaljne informacije o hrabrome pothvatu gospodina Simića koji je sudjelovao u spašavanju britanskog para s jedrilice koja je tonula u olujnome Atlantskom oceanu.
Uz ravnateljicu Škole Mirelu Žižić, mentori projekta prof. Marijana De Marchi i prof. Ivan Roščić gostima su uručili zahvalnice, a dogovorene su i daljnje suradnje. Putem medija svojim se gostima zahvaljuju na unapređenju rada školskoga sustava.