Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Provedeni radovi na najvećem stablu obične jele u Europi

Provedeni radovi na najvećem stablu obične jele u Europi

Bila je narušenog zdravlja

Jela car najveće je stablo obične jele u Europi s visinom od 42,5 metara i opsegom od 5,42 metra. Bila je narušenog zdravlja zbog suhih i trulih grana, dok je parazitska biljka prijetila njenoj vitalnosti na dugi rok. Provedeni sanitarni radovi očuvat će Jelu car zdravom za generacije koje dolaze.

Znaš li za Jelu car? Riječ je o najvećem stablu obične jele (Abies alba) u Europi. Visoka je 42,5 metara, opsega je 5,42 metra, a procjenjuje se da je stara preko 500 godina! Nalazi se u planinskom predjelu Bovan kraj Bakovca Kosinjskog u Općini Perušić.

Kako bi se ovo impresivno stablo očuvalo za buduće generacije ovaj smo tjedan u partnerstvu s Parkom prirode Velebit, uz suglasnost s Hrvatskim šumama i u suradnji s Jana Nature Company proveli 'sanitarne' radove.

Zahvat je proveden iz više razloga. Jela je bila narušenog zdravstvenog stanja zbog suhih, trulih i oštećenih grana koje povećavaju rizik od daljnjeg propadanja i slabljenja stabla, ali ujedno i predstavljaju opasnost za posjetitelje pa su stoga uklonjene. Imela (Viscum album) parazitira stablo i dugoročno iscrpljuje njegove resurse, smanjujući mu vitalnost i otpornost na druge stresne i štetne čimbenike, zbog čega su ovim zahvatom uklonjeni i primjerci ovog parazita.

Ovakvim pravovremenim zahvatima smanjuje se potreba za invazivnijim zahvatima u budućnosti i omogućava se prirodan razvoj Jele car koja zbog svoje biološke i kulturne vrijednosti ima izniman prirodni, simbolički i edukativni značaj.

Zanimljivo je da se u blizini Jele car nalazi i Pisani kamen, epigrafski spomenik iz 1. stoljeća, ujedno i jedna od prvih međunarodnih arbitraža, koji je u pisanom obliku sačuvan do danas. Pisani kamen regulira odnose dvaju japodskih plemena, a ugovor je napravljen uz arbitražu Rimljana koji su u to vrijeme kontrolirali područje Velebita.

Vaša reakcija na temu