Ravnateljstvo civilne zaštite apelira da se odgovornim ponašanjem spriječe požari.
'Podsjećamo sve građane na važnost odgovornog i pažljivog ponašanja tijekom građevinskih, poljoprivrednih i šumarskih radova na otvorenom kao i tijekom druženja i rekreativnih aktivnosti u prirodi. Samo zajedničkim trudom i savjesnim ponašanjem možemo spriječiti požare koji ugrožavaju ljudske živote, imovinu i okoliš', objavili su iz ravnateljstva.
Upozorili su kako je spaljivanje biljnog otpada zastarjela i opasna praksa koja može uzrokovati: nastanak i nekontrolirano širenje požara, ugrožavanje života i imovine, onečišćenje zraka, tla i vode, Stoga se preporučuje sjeckanje, usitnjavanje, kompostiranje ili odlaganje biljnog otpada u reciklažna dvorišta, kompostane ili bioenergane.
Iznijeli su i alternative za zbrinjavanje biljnog otpada. Među njima je odlaganje u reciklažna dvorišta - građani mogu besplatno odložiti određenu količinu biljnog otpada godišnje. Podsjetili su i na besplatnu uslugu odvoza - moguće je naručiti odvoz zelenog otpada nastalog orezivanjem vrtova i okućnica do određene granice godišnje.
'Nepoduzimanje preventivnih mjera i izazivanje požara može rezultirati novčanim kaznama ili čak zatvorskim kaznama. Ako primijetite požar, odmah dojavite na jedinstveni broj za hitne službe 112 ili vatrogascima na 193. Ako uočite osobe koje bi mogle biti povezane s njegovim nastankom, odmah dojavite na jedinstveni broj za hitne službe 112 ili policiji na 192', poručili su iz Ravnateljstva civilne zaštite
Za fizičke osobe koje izazovu požar predviđene su kazne od 1990 do 19.900 eura ili zatvor do 60 dana. Za izazivanje požara iz nehaja mogu se izreći kazne od 260 do 1.990 eura. Za neprijavljivanje požara kazne iznose od 130 do 1990 eura.
'Budimo odgovorni - čuvajmo sebe, druge i okoliš', poruka je nadležnih.