Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
VRANJIC OKUPIRAN ZAGAĐIVAČIMA Možemo li probleme riješiti bez politike?
Ekologija mora Piše: Martin Bilić

VRANJIC OKUPIRAN ZAGAĐIVAČIMA Možemo li probleme riješiti bez politike?

Inicijativa građana 'Mjesto koje hoće živjeti 2020.' pokušava konačno stati na kraj nepoštivanju zaštite mora i očuvanju morskog okoliša

Strategija razvoja grada Solina do 2025. godine je ključni dokument, a cilj strategije je kvalitetniji život i zadovoljstvo svih stanovnika jedinice lokalne samouprave. Vranjic koji svakodnevno gubi svoj mir, identitet i dušu, izgubit će uskoro i svoje stanovništvo. Nered koji vlada u akvatoriju Sjeverne luke, Salonita i Brodogradnje Solin označava naglu promjenu prirodnog okoliša na određenom području, te zajedno s njom vezano naglo izumiranje ili migraciju tamošnje flore i faune, a to su procesi koji su posljedica ljudske aktivnosti. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, 23 posto smrtnih slučajeva na svijetu povezano je sa štetom i uništenjem našeg prirodnog okoliša. Iako Ustav Republike Hrvatske jamči očuvanje prirode i čovjekova okoliša, iako EU zeleni oporavak stavlja među svoje prioritete, Hrvatska zaštitu prirode ipak značajno marginalizira. 

Inicijativa građana 'Mjesto koje hoće živjeti 2020.' pokušava, zajedno sa svojim mještanima, konačno stati na kraj tom nepoštivanju zaštite mora i očuvanju morskog okoliša. Lokalna vlast grada Solina kao svoju viziju razvoja želi osigurati učinkovito aktiviranje svih potencijala s ciljem njegovanja kvalitete rada i života svih stanovnika. Ta vizija mora biti uporište u borbi stanovnika Vranjica da ustrajemo u svojim zahtjevima jer je ovo što nam se događa potpuno razaranje nekog područja čovjekovom djelatnošću, posebno kemijskim i biološkim sredstvima koja u potpunosti mijenjaju postojeće ekosustave. Prioriteti strategije razvoja grada Solina do 2025. godine proizašli su iz Analize stanja, koje svojim mjerama obuhvaćaju mogućnosti rješavanja prepoznatih poteškoća, uvažavajući zacrtane vizije i strateške ciljeve. Lokalna vlast se javno izjasnila da podržava Inicijativu građana i traži rješenja za sve sadašnje i buduće projekte koji neće ugrožavati boljitak i otvaranja novih radnih mjesta, ali uz uvjet da se poštuju ekološki zahtjevi i norme društveno odgovornog ponašanja!

Focal point za rješavanje godinama nastalih problema Vranjica mora biti Grad Solin. Na 28. sjednici Gradskog vijeća, solinski gradski vijećnici podržali su borbu Vranjičana protiv tvrtki-zagađivača, koji Vranjic ugrožavaju svakodnevno otrovnim, po život opasnim česticama te u more nekontrolirano izlijevaju opasne tvari. Okruženje u kojem sada žive stanovnici Vranjica nisu primjereni sigurnosti i čovjekovom dostojanstvu. Vranjic nakon svibanjskih lokalnih izbora  mora imati svog nezavisnog predstavnika u gradskoj skupštini. Predstavnik svakodnevno svojim zalaganjem i angažiranjem će  ukazivati na probleme i uz podršku i dogovor s lokalnim vlastima iznalaziti rješenja. Preduvjet bilo kakvog zalaganja ili angažiranja je znanje. Jako je važno da taj predstavnik poznaje sustav, mehanizme i institucije demokratske države koju lokalna vlast mora uvažavati, saslušati i podržati. 

Dolazak mještana Vranjica na javnu tribinu održanu prošle godine u organizaciji Inicijative građana 'Mjesto koje hoće živjeti 2020.' znak je demokracije koja živi u našem malom mistu. Jasno smo tada govorili da nećemo politiku u našu butigu! Danas nakon svakodnevne borbe za zaštitu mora i priobalja, uoči lokalnih izbora pitamo se: možemo li bez politike? Nažalost, čista utopija, možemo li s boljim vladarima? Nažalost, znanstvena fantastika! 

Vaša reakcija na temu