'Hrvatska već jedanaestu godinu zaredom miroljubivim hodom daje podršku najranjivijima i najnježnijima među nama - nerođenoj djeci! Potaknuti ljubavlju prema njima i njihovim majkama, okupljeni oko znanstvene činjenice da čovjekov život započinje začećem, ove godine slavimo život u čak 20 hrvatskih gradova. Vrijeme je za konkretne promjene - zaštitimo život od samog početka! Počinjemo sa Zagrebom', poručili su predstavnici manifestacije Hod za život.
Danas je, naime, održano njegovo 11. izdanje u glavnom hrvatskom gradu. Ponovno se okupila gomila građana - ovog puta pod geslom 'Prvi korak je zakon! Život je dar, zaštitimo ga pravednim zakonom!'.
'Djeca nikada ne mogu biti 'višak' društvu, 'višak' roditeljima ili još jedan problem. To je ono što često kažu oni koji ne žele mijenjati svoje komotne stavove.
Od priča o brojnim pravima ostaje istina da je pravo na život temeljeno ljudsko pravo i preduvjet svih drugih ljudskih prava. Pobačaj nije nikakvo 'rješenje problema' - to je usmrćivanje vlastitog djeteta i drama savjesti, s posljedicama koje žena nosi cijeli život. O tome se šuti, a šutnja je još jedna rana. Svaka žena zaslužuje znati istinu i imati podršku da izabere život. Paradoks je da su danas feministkinje one koje se najrevnije zalažu da žene usmrćuju svoje nerođene kćeri. Koja inverzija istine i vrijednosti!
Potrebno je graditi društvo solidarnosti u kojem će žene imati podršku u svim životnim izazovima. Hvala svim majkama koje su podarile život. Podrška i svim onim majkama koje su u poteškoći, koje zbog teških životnih prilika ili pritisaka razmišljaju o pobačaju… Želimo poslati poruku ohrabrenja - niste same! Nemojte odustati. Kada se čini da je sve izgubljeno, ljubav i vjera mogu donijeti pobjedu. Svaki život je jednako vrijedan i vrijedi ga braniti do kraja. Rođenjem svakog djeteta, mi kao društvo u cjelini, nagrađeni smo i blagoslovljeni', istaknuli su predstavnici.
Ove godine mogla su se čuti, kako su izvijestili, snažna i dirljiva svjedočanstva o ljubavi i podršci koja daju snagu za prevladavanje i najtežih izazova, noseći poruku prihvaćanja i vjere u vrijednost svakog čovjeka.
Elena, mlada majka djevojčice Leone, podijelila je svoje osobno iskustvo. Pritom je poslala snažnu poruku mladim djevojkama koje su se našle u strahu zbog neplanirane trudnoće.
'Ne bojte se. Bez završene škole i pod velikim pritiscima da odustanem od života koji sam nosila, odlučila sam drugačije i odabrala sam život za svoju kćer. Uz podršku dobrih ljudi, gospođe Alberte, predsjednice udruge Betlehem, te zahvaljujući svojoj kćeri Leoni, pronašla sam snagu, završila školovanje, za nju sam stvarala ljepši svijet i danas sam magistra sestrinstva. Danas svjedočim: dijete nije kraj, nego novi početak - izvor snage, ljubavi i najljepših promjena u životu', istaknula je.
Bračni par Ana i Dominik Sredić prije nepunih šest godina posvojili su troje tada već 'starije' djece (nepunih 7 godina, 10 i 12 i pol godina). Djeca su to koja posjeduju opsežniju medicinsku dokumentaciju, s pričama i izazovima koje mnogi izbjegavaju.
'I mi smo se mogli bojati prošlosti koju ne možemo promijeniti, rana koje treba liječiti, odnosa koji se tek trebaju izgraditi. No odlučili smo otvoriti srce i vjerovati. Danas znamo: ljubav briše granice i nadoknađuje sve 'propušteno'. Naša su djeca snažni, dobri i hrabri ljudi, skloni opraštanju. U tom duhu doživljavaju i svoju prošlost. Dijelimo s njima zahvalnost upućenu njihovim biološkim roditeljima, njihovim majkama. Da one nisu izabrale život za svoju djecu i odlučile ih donijeti na svijet, ni mi danas ne bismo stajali na ovome mjestu. Zajedno rastemo, učimo i gradimo obitelj u kojoj se i praznine pretvaraju u blagoslov. Svaki izazov nas još više povezuje. Jedan od najljepših vidova posvojenja starije djece jest to što zapravo ona odabiru vas kao roditelje. Osim što vam time iskazuju golemu čast, početak njihova nova života biva obilježen samopouzdanjem zbog mogućnosti donošenja važnih odluka.
Ako ste ikada osjetili poziv na posvojenje - usudite se. Dajte priliku djetetu, ali i sebi. Dopustite djetetu da vas odabere, dopustite sebi osjetiti čaroliju roditeljske ljubavi. Prepušteni umnažajućim blagoslovima, odabirete put prožet istinskom radošću i milošću', poručili su.
Ove godine na Hodu za život u Zagrebu u glazbenom dijelu programa nastupili su Marko Perković Thompson i etno skupina iz Rame (BiH) - Čuvarice. Svojim nastupom poslali su poruku 'zaštitimo najvrjednije što imamo - ljudski život od začeća.'





