Aroniju često nazivaju najzdravijom biljkom na svijetu, a tu je titulu zaslužila zbog mnogobrojnih ljekovitih svojstava.
Aronija je višegodišnji listopadni grm, kojeg karakteriziraju sitne bobice kiselkastog, trpkog okusa. Postoje tri vrste aronije – crvenoplodna, ljubičastoplodna i crnoplodna aronija, a ova zadnja se najčešće uzgaja u Europi. Smatra se jednim od najbogatijih izvora antioksidansa, zbog čega se naziva najzdravijom biljkom na svijetu, prenosi N1.
Ova biljka izgledom podsjeća na crni ribizl i borovnicu, no od njih se razlikuje po tome što izvrsno podnosi niske temperature pa se naziva i sibirskom borovnicom.
Od aronije se rade sokovi, džemovi, čaj pa i vino, no najbolje ju je jesti samu jer ćete tako izvući najbolje iz nje. Evo zbog čega je vrijedno pretrpjeti njezin trpki okus.
Aronija sadrži hrpu vitamina, minerala, vlakna i antioksidanse: vitamine B skupine, vitamin C, K i E, kalcij, magnezij, , kalij, željezo, cink i natrij. Osim toga, neka istraživanja su pokazala da aronija djeluje i protiv bakterija, posebice Escherichiae coli, te protuupalno zbog čega podiže imunitet i štiti od sezonskih bolesti.
Zbog antioksidanata, među kojima je najviše polifenola, aronija je posebno dobra za očuvanje srca i krvnih žila jer smanjuje razinu lošeg kolesterola i triglicerida koji povećavaju rizik od nastanka dijabetesa i srčanih bolesti. U istraživanju na 38 ispitanika utvrđeno je da je 300 mg aronije dnevno uspjelo znatno smanjiti trigliceride, loš kolesterol i ukupni kolesterol.
Studije na epruvetama i životinjama su pokazali da antioksidansi antocijani u bobicama aronije mogu zaustaviti rast stanica raka debelog crijeva, no potrebno je još mnogo istraživanja, posebice na ljudima, kako bi se utvrdio točan učinak aronije na tumorske stanice.
Antioksidansi u aroniji također djeluju protiv slobodnih radikala, tvari koji se stvaraju u našim stanicama i uništavaju ih, što posljedično dovodi do preuranjenog starenja, gubitka elastičnosti kože, pojavljivanja mrlja i pojačane hiperpigmentacije i bora.
Aronija pomaže i pri probavnim problemima – zaustavlja proljev, umiruje grčeve, smanjuje upalu sluznice crijeva i poboljšava njihov rad.
Da, ova moćna biljka, čini se, zaista može riješiti gotovo svaki problem u tijelu, a ovo su još neke njezine blagodati:
· regulira glukozu u krvi
· stimulira rad štitnjače
· čuva jetru i pomaže kod razbijanja žučnih kamenaca
· uništava bakterije u mokraćnom sustavu
· liječi anemiju zbog visokog udjela željeza
· podiže raspoloženje i daje energiju
Treba vam samo čaša aronije na dan
Aronija je vrlo svestrana biljka pa ju se može dodavati u što god poželite – smoothieje, zobenu kašu, jogurt, napitke, deserte i voćne salate. Jedna čaša soka od aronije dnevno dovoljna je da u organizam unesete dnevnu potrebu za vitaminima i mineralima.
S obzirom na to da cijena litre soka od aronije iznosi oko 100 kuna, bolji je izbor napraviti ga kod kuće. Kako je dosta jak, preporučuje ga se piti razrijeđenog s vodom.
Sastojci:
· 2 kg bobica aronije
· 1 l vode
· 1 kg šećera
· sok od jednog limuna
· sterilizirane staklene boce
U velikoj posudi zakuhajte vodu i šećer te im dodajte oprane i očišćene bobice aronije. Pustite da sve ponovno zavrije te kuhačom pritišćite bobice da puste sok. Kad sok zakuha, kuhajte ga dvije minute, maknite s vatre i pustite da se potpuno ohladi.
Ohlađeni sok procijedite kroz cjediljku te ga kuhajte još desetak minuta. U međuvremenu mu dodajte sok od limuna i sve dobro promiješajte. Sok ulijte u sterilizirane staklene boce dok su još tople, zatvorite ih i ostavite na sobnoj temperaturi da se ohlade. Potom ih spremite na hladno i tamno mjesto te koristite po potrebi.