Danas na svijetu postoji tisuću i jedna dijeta, a svaka tvrdi da je najbolja. Dok dijete uvijek treba uzimati sa zdravom dozom skepse, kao i prije počinjanja ikakve konzultirati se s liječnikom, predstaviti ćemo jednu za koju se smatra da će postati trendom godine u svijetu dijeta, a radi se o krono prehani.
Da bismo uopće započeli temu krono prehrane, vraćamo se u osamdesete kada je i utemeljena, od strane dr. Alaina Delabosa, koji je htio osmisliti drugačiji način prehrane koji bi u obzir uzimao i biološki sat. Drugim riječima, nastala je s idejom odgovaranja na potrebe organizma, a premisa je hraniti se u pravo vrijeme, piše Novi list.
Dr. Delabos pošao je od načela da se ovisno o vremenu u kojem jedemo hrana različito apsorbira u tijelu, odnosno da ju tijelo drugačije 'iskorištava' ovisno o dobu dana pa se ili pretvara u energiju, ili se pohranjuje u tijelu u obliku masti.
Krono prehrana stoga tvrdi da ako želite izgubiti višak kilograma, unos hrane trebate prilagoditi metaboličkim varijacijama koje se odvijaju u vašem tijelu tijekom dana.
Kako funkcionira?
Konkretno, krono dijeta sastoji se od osluškivanja potreba kako bismo našem tijelu dali ono što mu je potrebno, u trenutku kada mu je potrebno. Krono dijetu trebalo bi provoditi kroz četiri obroka (uključujući međuobrok) u određeno vrijeme, u razmaku od oko četiri sata.
Zašto baš četiri sata? Jer je to prosječno vrijeme koje je potrebno tijelu da probavi obrok, pa bi se stoga na taj način izbjegao rizik od skladištenja masti.
Kako izgledaju obroci?
Krono dijeta predlaže obilan doručak koji se temelji na siru, maslacu, narescima, škrobnoj hrani i jajima. Ponekad je voće dopušteno, ali nije nužno.
Pojašnjenje je to da tijelo noću troši puno energije kako bi se regeneriralo, ali i probavilo, dreniralo, disalo… Dakle, tijelo ujutro treba puno energije da dočeka dan u dobroj formi.
Dr. Delabos inzistira na tome da u ovom obroku ne bismo trebali brojati kalorije jer imamo cijeli dan da ih potrošimo kroz svoje aktivnosti.
Za ručak, krono dijeta sugerira obrok koji se uglavnom sastoji od životinjskih bjelančevina u velikim količinama i hrane bogate škrobom. Sve ovo je kako bi tijelo dobilo energiju za ostatak dana. Unos masti trebao bi biti puno manji nego za doručak.žU krono dijeti međuobrok ima vrlo važno mjesto jer je to obrok koji će osigurati potrebnu energiju da izdrži do večere. To pomaže da se izbjegne grickanje, ali i da se izbjegne jesti sve i svašta u kasnijim satima. To je najčešće slatki međuobrok na bazi suhog voća ili tamne čokolade.
Večera bi trebala biti laganija kako ne bi ometala tijelo tijekom sna, na bazi bijele ribe ili nemasnog mesa i povrća, piše Foodvisor.
Bonus obrok
Krono dijeta razlikuje se od ostalih jer dopušta dva dodatna obroka tijekom tjedna.
To su obroci u kojima možete jesti što želite, ne obraćajući pažnju na količinu hrane ili kalorije.