Bliži se Uskrs pa se na splitskim ulicama, gotovo na svakom kantunu, mogu pronaći sirnice u raznim oblicima i veličinama. Upravo su ove mirisne slastice tema prve KuVače, nove video-rubrike Dalmatinskog portala u kojoj tražimo omiljene gastro kutke Dalmatinaca.
U Hrvatskoj ih zovemo uskrsni kruh, pogača, pinca ili po dalmatinski sirnica. No naziv i nije toliko važan koliko je bitno imati je na uskrsnom stolu. Posjetili smo stoga nekoliko lokacija u Splitu koje nude tradicionalne sirnice, ali i neke posebne recepture.
Kirigin
Za većinu Splićana Uskrs nema ni mirisa ni okusa ako nije zaslađen sirnicom iz Kirigina, odnosno iz male slastičarnice Tradicija. Bartul i Vinko Kirigin, dvojica braće, osnivači su ove obiteljske tradicije koja traje od davne 1937., posao su naslijedili njihovi sinovi Miro i Dražen. Tako se već više od osam desetljeća svake Velike subote stvaraju redovi ispred njenih vrata u Bosanskoj ulici. Jutros, kao i ostalih dana pred Uskrs, Bosanska je bila 'okupirana' ljudima koji su čekali svoju. Među njima je bila i gospođa Ljiljana.
'Kupujem sirnice kao i kolače u Kirigina već više od 50 godina. Uistinu su posebni. Sirnice su malo mekanije nego one koje pripremamo kući, nema im ravnih po mirisu i okusu. Garancija su za to ljudi koji čekaju, i to ne samo subotom. Nema više ni torti nigdje kakve su se ovdje radile', komentirala nam je.
Cijena je velikih sirnica u Kirigina 3 eura. Male, pak, koštaju 2,20.
Oš' kolač
U nizu koje smo probali jedne se izdvajaju, i to zbog svoje posebne recepture. Splitska slastičarnica O'š kolač, vlasnice Tee Mamut, u ponudi ima sirnice koje ne sadrže bijelo brašno, šećer ni biljno ulje, maslac ili mast. Prave se od batata, pirova brašna i kokosova ulja. Imaju sve karakteristike sirnice te danima ostaju sočne.
Ujedno su najskuplje koje smo degustirali. Za jednu je potrebno izdvojiti čak 19,90 eura.
Luka
Ako ove godine planirate svoje bližnje razveseliti nešto drugačijim blagdanskim menijem, prijedlog su sirnice iz slatke kuhinje poznatog splitskog sladoledara - Luke. Među najpopularnijima je varijanta punjena domaćom kremom od vanilije, od ove godine obogaćena suhim i orašastim voćem.
Cijena je, napomenimo, 5 eura.
Bobis
Bobis sirnice odlikuje posebna mekoća koja se postiže korištenjem prirodnog kvasca. Jedan je od ključnih sastojaka je maslac koji joj daje bogatstvo i punoću okusa.
Naravno, i njih smo isprobali. Potrošili smo 2,99 eura.
Babić
Miris sirnica prodirao je i iz poslovnice pekarnice Babić. 'Zapela' nam je za oko jer je bila nešto veća no prethodno degustirane.
A cijena - nešto niža. Stajala je 2,60 eura.
Koju god naposljetku odaberete, najvažnije je da u njenom okusu uživate s najmilijima. S njima pratite KuVaču i dalje. Uskoro vam pripremamo novo kulinarsko mini-istraživanje – možda vam video u nastavku da naslutiti što je sljedeće…
@dalmatinskiportal KUVAČA Gdje kupiti sirnicu? Istražili smo i isprobali ponudu @AntoniaPesic @Anamarija Alebic @AnaM #sirnica #pinca #uskrs #hrana #ponuda #kuvaca #serijal #dalmatinskiportal original sound - Dalmatinski portal