Vijećnik u Gradskom vijeću Knina Tomislav Čolak kaže kako punih 15 dana od katastrofalnog puknuća glavnog tlačnog cjevovoda na trasi Šimića vrelo – Vodosprema Spas, tvrtka Vodovod i odvodnja Šibenik i dalje ignorira svoje zakonske obveze.
'To što trasa do danas nije očišćena ni osposobljena za pristup mehanizacije nije samo nerad – to je izravno ugrožavanje vitalne infrastrukture i sigurnosti građana Knina, zbog čega se svakog sekunda može ponoviti humanitarna kriza. Šibenska uprava se ponaša kao da su zakoni Republike Hrvatske za njih mrtvo slovo na papiru', poručio je Čolak.
On smatra da se krši čl. 5 Zakona o vodnim uslugama.
'Ostavljanjem trase u neprohodnom stanju, Vodovod Šibenik izravno ugrožava kontinuitet opskrbe, jer će u slučaju novog puknuća cijevi strojevima opet trebati dani da se probiju kroz nepristupačan teren, dok će Kninjani ponovo biti bez kapi vode. Krši se i članak 24 Zakona o vodama po kojem neodržavanje i nečišćenje zaštitnog pojasa oko glavnog tlačnog cjevovoda predstavlja izravno kršenje ove zakonske odredbe. Tu su i elementi kaznene odgovornosti. Naime, ugrožava se pristup ključnom infrastrukturnom objektu, čime se riskira dugotrajni nestanak vode za tisuće građana, opasno se približava kaznenim djelima protiv opće sigurnosti i uskraćivanja osnovnih životnih potreba', poručuje Čolak.
Na kraju je nabrojio svoje zahtjeve u tri točke.
'Zahtijevamo građevinske strojeve na trasu u roku od 24 sata te hitno i potpuno čišćenje pristupnog puta duž cijele trase Šimića vrelo – Vodosprema Spas kako bi se omogućio nesmetan pristup interventnoj mehanizaciji. Tražimo javno objašnjenje uprave Vodovoda Šibenik zašto punih 15 dana nisu maknuli prstom da osiguraju trasu, dok Kninjani strepe od novog sušenja slavina. Ako strojevi ne izađu na teren odmah, tražimo intervenciju Državnog inspektorata i Vijeća za vodne usluge radi utvrđivanja zakonitosti rada ovog poduzeća.
Ovo više nije tehnički problem, ovo je politička i ljudska drskost u kojoj Knin služi kao moneta za potkusurivanje šibenskog poduzeća. Građani Knina redovito plaćaju račune, a zauzvrat dobivaju nesposobnost i rizik od zaraze i žeđi usred ljetnih mjeseci', zaključuje Čolak.






