Bivša ministrica obrazovanja Blaženka Divjak gostovala je u Novom danu N1 televizije, pri čemu je komentirala mjere sigurnosti u školama uvedene nakon tragičnog ubojstva učenika krajem prosinca.
U fokus je stavljena fizička zaštita škola, što uključuje angažiranje zaštitarskih tvrtki, bivša ministrica obrazovanja je navela dva problema.
Zaštitari kao zastarjela mjera
'Pričamo o tome kako fizički zaštititi škole, a to sadrži dva problema: Prvi je da od škola ne smijemo raditi zatvore, a drugi je da su drugi sustavi suodgovorni u zaštiti najranjivijih - djece. Zdravstveni sustav barem je sukrivac, a o njemu se jako malo govori.
Kad se govori o školi, sve se svodi na dežurstva, zaključavanje škola i zaštitarske službe, a ispuštaju se iz vida 'soft mjere' i suradnja s različitim dionicima', navela je Divjak.
Smatra su potrebne modernije mjere. Istaknula je kako se u ovom trenutku posegnulo za najjednostavnijim, ujedno najvidljivijim rješenjima.
'Pitanje je imaju li ljudi koji su konzultirani iskustva s modernijim rješenjima', naglasila je te navela mnoge primjere u kojima postoje tehnološki napredniji mehanizmi ulazaka u, primjerice, stambene zgrade, teretane…
Škola kao zatvor
Fizičku pregradu, koja bi u ovom trenutku morala štititi učenike, vidi kao loš način koje škole pretvara u zatvor. Smatra da se zanemaruje aspekt brige za mentalno zdravlje.
'S jedne strane imamo stigmu, a s druge strane vrlo malo zaštite. Bolje je uložiti u sustav koji bi cjelovito zahvatio tu stvar; od zdravstvenog, pravosudnog sustava pa do policije, a ne da čitava odgovornost padne na školu i zatvaramo djecu i učitelje', ocijenila je Divjak.
Zaključila je da se time šalje negativna poruka - da se djecu mora plašiti te se zapitala kako to utječe na njihovo mentalno zdravlje.
'Fokus mičemo s odgojno obrazovnog konteksta na nešto drugo. Daleko je važnije da djeca znaju kome se obratiti i kako s njim razgovarati', smatra.