Na Policijskoj akademiji 'Prvi hrvatski redarstvenik' danas je održan stručni skup 'Od klika do udarca - granica koja nestaje', koji je okupio vodeće stručnjake iz područja psihologije, obrazovanja, prava i policijskog sustava s ciljem jačanja međuresorne suradnje i osnaživanja zajedničkog djelovanja kako bi se stvorilo sigurnije okruženje, kako u digitalnom tako i u stvarnom prostoru.
Djeca i mladi suočeni s izazovima 21. stoljeća
Na samom početku, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović istaknuo je kako živimo u dinamičnom svijetu koji donosi brojne izazove s kojima se suočavaju svi aspekti društva, a pogotovo djeca i mladi:
'Nasilje među djecom i mladima izazov je koji traži sustavan i multidisciplinaran odgovor, ono je prisutno svuda među djecom, pogotovo u školskim klupama i na igralištima te uvelike i u virtualnom prostoru. Riječ je o globalnom fenomenu 21. stoljeća kojem svi zajedno moramo početi pristupati s puno većom ozbiljnošću.'
Nasilje se ne događa iznenada - važna je rana intervencija
Stručnjaci već niz godina upozoravaju na nove oblike i sve brutalnije metode online nasilja, a posebno zabrinjava činjenica da su djeca koja su involvirana u to sve mlađa, kako u ulozi žrtava, tako i u ulozi počinitelja, na što upozorava i pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević:
'Nijedno nasilje ne nastaje preko noći, stoga je važno prepoznati vrisak ili krik djeteta kojim ono nas odrasle upozorava da mu nešto nedostaje. Odrasli trebaju podučiti djecu od najranije dobi da je nasilje potrebno prijaviti, moramo s djecom stvoriti odnos povjerenja kako bi nam se mogli uvijek obratiti.'
Virtualno nasilje prelazi u stvarnost
Granica između virtualnog i stvarnog nasilja danas gotovo da nas više i ne postoji, stoga je veoma važno vrlo brzo prepoznati znakove kad je dijete izloženo nasilju, ali i kada pokazuje interes za nasilničko ponašanje prema drugima.
'Anonimnost interneta poseban je problem jer olakšava zlostavljanje. Uz to je vezan i manjak empatije, ponekad i dugotrajna izloženost nasilju prije njegova otkrivanja i onda šteta postaje sve dublja. Naša je dužnost javno reći kako nije prihvatljivo vrijeđati, omalovažavati, ignorirati niti poticati mržnju. Dijete od najranije dobi mora znati da se nasilje ne smije skrivati, niti kad si žrtva, niti kad isto promatraš. Potrebno je rano prepoznati djecu s nasilnim obrascima ponašanja te s njima preventivno i stručno raditi prije nego nasilje eskalira. Djeca nažalost često ne traže pomoć jer smatraju da se ništa neće promijeniti i da je nasilje normalno. To ne smijemo dopustiti', pojasnio je ministar Božinović.
Odgoj nije odgovornost samo sustava
Pravobraniteljica Pirnat Dragičević smatra kako je poražavajući podatak da je sedam minuta dnevno prosječno vrijeme koje roditelji provode u razgovoru s djecom, a najčešće se razgovara o školskom uspjehu.
Subspecijalistica dječje i adolescentne psihijatrije iz KBC Osijek prof. prim. dr. sc. Katarina Dodig-Ćurković istaknula je kako je prisutan trend generacije roditelja koji odgajanje djece prepuštaju sustavu, bilo kojem njegovom segmentu.
Napomenula je i kako mnoga djeca koja dožive teže oblike vršnjačkog nasilja ostaju neprimijećena, a počinitelj vrlo često dolazi iz obitelji gdje je agresija dozvoljena i prihvaćena.
Učinkovita zaštita od digitalnog i fizičkog nasilja zahtijeva koordiniran pristup svih dionika u društvu, stoga je svrha ovog skupa zajedničko promišljanje i iznalaženje rješenja u sprječavanju i suzbijanju virtualnog i fizičkog nasilja.
'Što se policije tiče, ona je i ove godine snažno uključena u preventivne aktivnosti. U 2024. godini proveli smo više od 1500 različitih preventivno-edukativnih aktivnosti kojima smo obuhvatili više od 97000 djece i mladih. Imamo dobre programa poput 'Zajedno protiv govora mržnje' i 'Živim život bez nasilja' u stvaranju kulture nenasilja u školama. dodatno radimo na provedbi i promociji sporazuma o međuresornoj suradnji te aktivno sudjelujemo u izradi i implementaciji protokola o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima', izjavio je ministar Božinović.
Od rujna prošle godine do kraja travnja ove godine policija je prijavila 1105 kaznenih djela u kojima su maloljetnici žrtve ili počinitelji, što čini prosjek od gotovo pet slučajeva maloljetničkog vršnjačkog nasilja dnevno.
'To je vrlo zabrinjavajući trend te nas sve poziva na hitnu akciju. Nasilje rađa nasilje, a mržnja novu mržnju, zato pokušavamo razvijati nove programe poput prevencije nasilja u digitalnim svijetu i programa za najmlađe kao što su 'Mogu, hoću, znam', kojima djecu učimo dijalogu, toleranciji i uzajamnom poštovanju. Svi naši napori neće biti dovoljni ako se cijelo društvo ne uključi. Zato danas pozivamo akademsku zajednicu, zdravstveni sustav, medije, lokalnu upravu, ali i roditelje da zajedno djelujemo. Neka nam ovaj skup posluži kao korak prema stvaranju okruženja u kojem je nasilje u ovom društvu u Hrvatskoj neprihvatljivo, a pomoć svim potrebitima uvijek dostupna', zaključio je ministar Božinović.