Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay KOMORA INŽENJERA Naziru li se nakon pet mjeseci rješenja za probleme izazvane zabranom parcelacije poljoprivrednog zemljišta?

KOMORA INŽENJERA Naziru li se nakon pet mjeseci rješenja za probleme izazvane zabranom parcelacije poljoprivrednog zemljišta?

Problem je osobito izražen u dijelovima Dalmacije

Već je pet mjeseci prošlo od kada su stupile na snagu izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu koje su u članku 44. zabranile parcelaciju poljoprivrednog zemljišta na čestice manje od 1 hektara (10.000 m2), osim u slučaju nasljeđivanja ili izgradnje infrastrukture.

Okrugli stol 'Problematika parcelacije poljoprivrednog zemljišta', na kojem su sudjelovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstva pravosuđa, Državne geodetske uprave te Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije pokazao je da gotovo pola godine nakon izmjene zakona državna administracija i daje nema odgovore na cijeli niz problema proisteklih iz navedene zabrane parcelacije

Priopćenje Komore inženjera geodezije prenosimo u cijelosti.

'Geodetska struka, na čelu s Hrvatskom komorom ovlaštenih inženjera geodezije (HKOIG), je i prije donošenja zakona upozoravala da je parcelacija nužan korak u rješavanju imovinsko- pravnih odnosa te da će ova zabrana onemogućiti ili značajno otežati brojne postupke njihovog rješavanja.

Okrugli stol 'Problematika parcelacije poljoprivrednog zemljišta', na kojem su sudjelovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstva pravosuđa, Državne geodetske uprave te Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije pokazao je da gotovo pola godine nakon izmjene zakona državna administracija i daje nema odgovore na cijeli niz problema proisteklih iz navedene zabrane parcelacije. U slučajevima nužnih dioba zemljišta ili razvrgnuća suvlasništva, vlasnici svoje vlasništvo ne mogu upisati u katastar i zemljišne knjige.

Komora inženjera geodezije i dalje izražava sumnju da će ovakva zabrana donijeti bolje uvjete za intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju te da će riješiti problem nelegalne gradnje na poljoprivrednom zemljištu. Ovo uistinu jesu ozbiljni problem i na njihovom uklanjanju treba nastaviti raditi. Međutim ovaj zakon donio je nove probleme: npr. u slučaju kada postoji više suvlasnika na jednoj čestici koja se ne može podijeliti parcelacijom, kada se na toj čestici dogodi nelegalna gradnja, nejasno je koga će, od svih suvlasnika, zakon kažnjavati zbog nelegalne gradnje. Zabrana parcelacije je rezultirala i time da građani ne mogu razvrgnuti suvlasništva u slučaju kada bi tom te čestice postale manje od 1 ha. Također, građani ne mogu upisati vlasništvo nad takvim česticama ako je ono stečeno darovanjem, a ne nasljeđivanjem. Poseban problem ostaju dijelovi Dalmacije u kojima je povijesno nasljeđe takvo da dan danas postoje velike katastarske čestice, s više desetaka suvlasnika upisanih u katastar, s jasno vidljivim pojedinačnim posjedima na terenu. Oni sada neće moći razvrgnuti svoje suvlasničke zajednice jer se u pravilu radi o malim posjedima.

Josip Zubak, načelnik Sektora za katastarski sustav u Državnoj geodetskoj upravi je istaknuo da im je nakon donošenja Zakona značajno pao broj predanih geodetskih elaborata.

Komora je odmah po donošenju zakona zatražila tumačenja od nadležnih ministarstava, no, kako je istaknuto na okruglom stolu, unatoč nekoliko održanih sastanaka i dopisa, odgovori još nisu dobiveni.

Zabrana parcelacije, a bez zabrane stjecanja vlasništva nad takvim podijeljenim parcelama, u stvarnosti nije zaustavila usitnjavanje poljoprivrednog zemljišta jer građani i dalje usitnjuju poljoprivredno zemljište i upisuju se kao vlasnički kao suvlasnici. Ova zabrana značajno komplicira i ulaganja u poljoprivredu.

Geodeti su na okruglom stolu istaknuli zahtjev da njima kao inženjerima zakon omogući da rješavaju probleme u prostoru, a ne da izmjena zakona proizvede dodatno gomilanje problema u prostoru.

Na okruglom stolu, koji je u sklopu 15. Simpozija ovlaštenih inženjera geodezije u Opatiji organizirala Komora, sudjelovali su Josip Zubak, načelnik Sektora za katastarski sustav Državne geodetske uprave, Bojan Linardić, predstavnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Igor Miodrag, načelnik Sektora za poljoprivredno zemljište u Ministarstvu poljoprivrede, Andrea Simić Rukavina, predstavnica Ministarstva pravosuđa i Adam Agotić, predsjednik Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije.'

Vaša reakcija na temu