Ministar zdravstva Milan Kujundžić gostovao u kod Aleksandra Stankovića u emisiji Nedjeljom u 2. Na početku emisije komentirao je situaciju iz Metkovića, gdje je dvoje djece izgubilo živote, a s Hitne su ih poslali kući.
Kujundžić kaže kako ne može on biti kriv ako neki liječnik nije dobro napravio svoj posao i da iz toga razloga neće podnijeti ostavku.
- To znači da nije kriv sustav. Da nije bilo liječnika, da je Hitna bila zatvorena, onda bi bio kriv sustav. Ali ako ja kao dežurni liječnik ne prepoznam nešto, onda sam kriv ja, a ne ministar - rekao je.
- Da nije dijete moglo doći do liječnika, da su vrata bila zatvorena, onda je to stvar sustava, a što je koji pojedinac propustio napraviti je osobna odgovornost - ustvrdio je.
'Ide pojačana inspekcija'
- To je tragedija. Tragedija je da umrlo dijete koje je do prije desetak dana veselo trčalo. Obavio sam brojne razgovore na tu temu, ali treba vidjeti službeno. Sutra kreće inspekcija, i to pojačana sa stručnjacima za intenzivnu dječju i infektologiju, istražit će što se sve dogodilo i u Metkoviću i u Splitu, gdje je dijete dovedeno - rekao je Kujundžić.
- Strašno je to. Dijete je do prije deset dana bilo zdravo. Je li propušten trenutak kada se moglo prepoznati urušavanje? Je li se moglo više? To će se vidjeti. Ali ostaje uistinu jedna duboka bol i izražavam sućut obitelji - rekao je Kujundžić koji je zatim pokušao opravdati sustav.
Na upite Stankovića o tome smatra li se odgovornim, Kujundžić je cijelo vrijeme pokušavao objasniti kako bi on bio kriv da je zakazao sustav, ali on smatra da u ovom slučaju nije tako.
- Ja ne mogu vjerovati da je tako loše organiziran Dom zdravlja, to ne vjerujem. Jer ovdje se ne radi samo o pretrazi. Pretpostavljam da se u ovom slučaju moglo prepoznati kada dolazi do izrazitog pogoršanja. A pretrage, ako se i nisu mogle napraviti, mogle su se napraviti u sat vremena udaljenom Splitu ili Dubrovniku - rekao je dodajući kako mu se čini da je trebalo prije intervenirati, odnosno prepoznati o čemu se radi.
- Koliko sam dosad upoznat, dijete je bilo u terminalnoj fazi sa svim znakovima šoka i multiorganskog zatajenja. Treba sad vidjeti tko je i kada to trebao prepoznati. Bojim se da je negdje prije trebalo prepoznati to, ali ne mogu suditi unaprijed - kazao je Kujundžić.
'Mislim da se radi o osobnoj odgovornosti'
- Dakle, kada bi se vidjelo da je sustav zakazao, onda je tu moja odgovornost. Ali ja mislim da se tu radi o osobnoj odgovornosti, koliko dosad znam o slučaju - dodao je.
Na traženje Stankovića da komentira izjavu šefice Hitne koja je kazala: 'Zašto mislite da je netko zakazao, ne znam zašto vam je slučaj zanimljiv. Zakazala je sudbina ili loša sreća' Kujundžić je rekao da misli da je to nespretna izjava, ali da je ne može komentirati.
- Ajmo pričekati sedam dana. Bit je da je ovo tragedija - kazao je ministar.
- Ovdje se radi o kliničkom prepoznavanju stanja bolesnika - dodao je.
O teško bolesnoj djeci
U Omišu je jučer održan i prosvjed potpore 4-godišnjoj Nori Rogošić, koja boluje od spinalne mišićne atrofije. Ona još nije dobila lijek koji bi joj mogao pomoći. Ministar Kujundžić rekao je da je upoznat s time.
- Svi bismo željeli dati djeci najviše što se može u određenom trenutku, ali indikacije ne postavlja ministar, već tijela na razini komisija HZZO-a, na razini centara u kojima se takva djeca liječe i algoritama u svjetskoj medicini - kazao je, među ostalim.
- Do prije nekoliko mjeseci nigdje nije davana Spinraza djeci na respiratoru, ali onda su neke države počele - dodao je.
Govorio je i o dijabetesu
Govoreći o dijabetičarima i nekim njihovim strahovanjima da će ubuduće snositi dio cijene inzulina, Kujundžić kaže: 'Isti je treman inzulina i bilo kojeg drugog lijeka u Hrvatskoj." Objasnio je da "ne postoji mogućnost da bolesnik ne dobije besplatno lijek, kao neki drugi koji se naplaćuje.'
Konstatirao je kako će depresija preplaviti svijet, a osvrnuo se i na dječje bolnice.
- U proračunu za 2019. godinu za izgradnju dječje bolnice osigurano je 10 milijuna kuna, ali taj se iznos može povećavati. Dječja bolnica u Blatu je najvažniji zdravstveni projekt - dodao je te spomenuo izgradnju i Nacionalne sveučilišne bolnice. Objašnjavao je financijsku konstrukciju izgradnje dječje bolnice.
Govorio je i o povećanom nedostatku broja medicinskih sestara, njihovim plaćama, proračunima za bolnice, listama čekanja pacijenata, smrtnosti od malignih bolesti.
Komentirajući apel roditelja djece s autizmom, kojim traže sustavnu brigu za djecu s autizmom, ministar je rekao da ja autizam kompleksan problem koji je u uzlaznoj putanji i radi toga pomažu i razvijaju centre diljem Hrvatske.
"To ne znači da ne treba veći broj ne samo logopeda, već i psihologa, fizijatara, asistenata i to rješavamo u granicama mogućega i to dinamikom koju možemo razvijati", rekao je.
O kiretaži
Ministar je komentirao svoje prijašnje izjave da nije čuo da se kiretaža radi na živo, sada je pojasnio da to što on nije čuo za to, ne znači da se teorijski negdje nije dogodilo.
- Uistinu, hrvatski zdravstveni sustav predviđa i algoritme u hrvatskoj ginekologiji da se pacijenticama, ako nema kontraindikacije, daje sustavna ili lokalna anestezija - rekao je.
- Ne mogu znati pojedinačno svako pismo, a algoritmi su ti da pacijentica treba dobiti ili lokalnu ili sustavnu anesteziju, a to odlučuje liječnik u dogovoru s pacijenticom, i ovisno o statusu hitnosti pacijentice. Gdje god da se dogodio propust, neka prijave pa ćemo to sankcionirati - zaključio je.