Glavni ravnatelj DHMZ-a Ivan Güttler rekao je večeras u HTV-ovom središnjem Dnevniku kako će nakon hladnijeg razdoblja temperature u dijelovima Hrvatske idućih dana premašiti 10 stupnjeva, nakon čega postoji mogućnost ponovne promjene vremena.
Güttler je rekao da je 2024. bila izuzetno topla na području čitave Hrvatske te gotovo normalna što se tiče količine oborina.
- Sve te promjene u klimatskom sustavu zapravo najbolje vidimo kad gledamo dulja razdoblja, od 20, 30 godina. To je i dovoljno sporo i dovoljno brzo. Sporo ako gledamo možda klimatske promjene od godine do godine, ali za vrijeme trajanja nečijeg ljudskog života zaista se mogu vidjeti velike razlike između zima danas i zima devedesetih, rekao je Güttler.
Na pitanje je li ova zima nešto hladnija, Güttler je rekao da je prosinac bio normalan što se tiče temperature i količine oborina.
- Vidjet ćemo sad siječanj, tek smo u prvoj fazi, dodao je.
- Nakon ovog hladnijeg razdoblja dolazi nam ipak nekoliko dana viših temperatura preko 10 stupnjeva u kontinentalnoj Hrvatskoj i onda postoji mogućnost ponovne promjene vremena, možda i novih snježnih nanosa krajem sljedećeg tjedna, rekao je Güttler.
Upitan o mogućnosti poplava u tom toplijem razdoblju, čelnik DHMZ-a rekao je kako zasad nemaju signal velikih rizika što se tiče hrvatskih rijeka.
Rekao je i kako snijeg možemo očekivati i u siječnju i u veljači.
- Već od sutra dijelovi Hrvatske još će ujutro biti hladni, a onda topliji tijekom dana i, recimo, do četvrtka su temperature preko 10 stupnjeva tijekom dana, rekao je, dodajući da su već u petak moguće nove oborine u Lici i Gorskom kotaru.
Güttler je među ostalim rekao i kako je umjetna inteligencija u zadnje dvije-tri godine napravila pravu revoluciju u svijetu meteorologije - ne samo što 10-15% poboljšava kvalitetu prognoza, već jako ubrzava cijeli postupak.
- I mi smo sad u mogućnosti da našim građanima i korisnicima puno brže dostavljamo nekakve prognostičke materijale. Tu se još očekuju narednih nekoliko godina velike inovacije, rekao je Güttler.
Rekao je i kako se klimatske promjene rješavaju na području energetike, proizvodnje hrane, energetske učinkovitosti.
- Tu Hrvatska, evo, možemo biti umjereno zadovoljni kako napreduje, moramo ubrzati napore kao i ostatak Europe, zaključio je.