Ravnateljstvo civilne zaštite u suradnji s Nacionalnom središnjicom za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC) organiziralo je 8. svibnja, na kopnenom i morskom području vojnog objekta 'Kovčanje' u Malom Lošinju, prvu zajedničku terensko-pokaznu vježbu potrage i spašavanja zrakoplova 'ASAR 2025'.
Uz brojne promatrače, stručnjake i uzvanike, vježbi su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr.sc. Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite dr.sc. Damir Trut, ravnatelj Uprave sigurnosti plovidbe Ministarstva mora, prometa i infrastrukture kapetan Siniša Orlić, zapovjednik Obalne straže komodor Milan Blažević, ravnateljica Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu Alana Vukić, direktorica Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo Ana Kapetanović, pomoćnici glavnog vatrogasnog zapovjednika Joško Grančić i Gordan Filinić, predsjednik Vatrogasne zajednice Primorsko - goranske županije Klaudijo Filčić, izvršni pročelnik HGSS-a Marko Rakovac te gradonačelnica Malog Lošinja Ana Kučić.
Potpredsjednik Vlade i ministar Božinović tom je prilikom istaknuo kako je ključ današnje vježbe visoka razina usklađenosti, opremljenosti i koordiniranog rada svih službi te naglasio kako ona potvrđuje da međuresorna suradnja i zajedničko djelovanje nemaju alternativu kada je riječ o spašavanju ljudskih života.
Također, kazao je kako smo danas imali priliku vidjeti najmoderniju opremu i sredstva, uključujući i dva nova helikoptera Ministarstva unutarnjih poslova, nabavljena kroz projekte Europske unije što pokazuje kontinuirani rad na unaprjeđenju naših kapaciteta.
'Naš je cilj sigurnost, prvenstveno naših građana, ali i naših gostiju, i taj cilj želimo stalno podizati na veću razinu. Svjesni smo da živimo u vremenima u kojima je sigurnost ključna za održavanje normalnog života i normalnih gospodarskih aktivnosti', zaključio je ministar Božinović te se zahvalio svim sudionicima današnje vježbe.
Potpredsjednik Vlade i ministar Butković izrazio je zadovoljstvo današnjom vježbom i dobrom koordinacijom svih nadležnih službi te izjavio: 'Danas se ovdje simulirala zrakoplovna nesreća, koja je nesreća velikih razmjera, a to onda iziskuje i traži koordiniranost, ne samo Nacionalne središnjice koja pokriva morski dio, nego i Ravnateljstva civilne zaštite koji pokriva kopneni dio. Godišnje imamo oko 600 - 700 akcija spašavanja i traganja na moru, tako da smo dosta uigrani'.
Osvrnuvši se na međunarodne obveze koje RH ima kao potpisnica međunarodnih konvencija i ugovora, ministar Butković izrazio je veliko zadovoljstvo visokom razinom koordiniranosti i spremnosti svih uključenih službi.
Ova vježba nastavak je simulacijsko-komunikacijske vježbe 'ASAR 2024 - 1' koja je održana u ožujku 2024. i stožerno-zapovjedne vježbe 'ASAR 2024 - 2' koja je održana u rujnu prošle godine, a organizirana je s ciljem provjere učinkovitosti djelovanja i razmjene informacija između koordinatora akcije na kopnu i moru te testiranja procedura, sposobnosti operativnog djelovanja i funkcionalnosti komunikacijskih sustava svih sudionika sustava potrage i spašavanja zrakoplova.
Prema scenariju vježbe, voditelj smjene Oblasne kontrole zračnog prometa Zagreb obavještava Operativni centar civilne zaštite o dojavi pilota zrakoplova sa 16 putnika i četiri člana posade koji leti iz Dubrovnika prema Puli da treba prisilno, hitno sletjeti u Zračnu luku Mali Lošinj zbog tehničkih problema na oba motora. Operativni centar civilne zaštite o dobivenoj informaciji obavještava operativno dežurstvo Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru s obzirom na područje leta zrakoplova. Pilot u zadnjoj zaprimljenoj poruci nadležnoj kontroli zračnog prometa prijavljuje dodatne probleme na upravljačkom sustavu te pojavu dima u kokpitu, tražeći hitno slijetanje na ZL Mali Lošinj. Nakon toga, kontrola leta gubi radio vezu te u blizini otoka Lošinja i radarski kontakt sa zrakoplovom.
Sa ZL Mali Lošinj polijeće drugi zrakoplov prema Udbini. Tijekom njegova odlaska sa ZL Mali Lošinj, a prije javljanja nadležnoj kontroli zračnog prometa, dolazi do sudara u zraku sa zrakoplovom koji je namjeravao prisilno sletjeti u lošinjsku zračnu luku. Potom kreće koordinirana spasilačka akcija u kojoj sudjeluju svi sudionici potrage i spašavanja zrakoplova na kopnu i moru, uz potporu dva helikoptera, deset plovila, tri zapovjedna vozila i razna druga vozila.
U vježbi je sudjelovalo više od 180 sudionika, uključujući djelatnike Ministarstva unutarnjih poslova, Ravnateljstva civilne zaštite, Ravnateljstva policije, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva obrane, Hrvatske kontrole zračne plovidbe, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu te pripadnike Hrvatskog Crvenog križa, Hrvatske gorske službe spašavanja i Hrvatske vatrogasne zajednice.
Promatrači vježbe bili su predstavnici Stalne koordinacije za potragu i spašavanje zrakoplova, Povjerenstva za upravljanje sigurnošću u zračnom prometu, Regionalnog savjetodavnog odbora za potragu i spašavanje zrakoplova - RASARAC iz 13 europskih zemalja, programa 'Exchange of Experts' - Razmjena stručnjaka u području sustava bespilotnih zrakoplova, predstavnici Ministarstva infrastrukture Republike Slovenije kao i predstavnici državnih tijela, akademske zajednice, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te operativnih snaga i sudionika sustava civilne zaštite.