Povijesno visoke su cijene energenata, ali ne samo njih. Litij, nikal, pšenica i tako dalje. Dobavni pravci su prekinuti. Sasvim je jasno - za potrošače dolaze nestabilna vremena i visoka inflacija.
Mislav Bago je za Dnevnik Nove TV razgovarao s poduzetnikom Brankom Roglićem, jednim od najbogatijih Hrvata koji ima tvrtku koja posluje u 20-ak zemalja diljem Europe, uključujući Rusiju i Ukrajinu.
- U Ukrajini imamo 50 ljudi. U Rusiji imamo 150 ljudi, veću tvrtku. U ovom trenutku znamo da su se naši zaposlenici izjasnili protiv rata. Mi smo onima u Ukrajini platili dvije plaće čim je agresija počela, ponudili smo im preseljenje u Poljsku - svi su odbili i ostali u svojoj domovini - rekao je.
Veliki problem je distribucija.
- U ovom trenutku gotovo su svi lanci distribucije prekinuti i to će se odraziti na cijene proizvoda u svakoj zemlji i Rusiji koja ne znam kako će preživjeti - dodao je.
Najveći rast cijena bit će, kazao je, za prehrambene proizvode. Prošle godine najavio je povećanje inflacije za 30 posto, a sada smatra da će biti i veća od toga.
- Vlada je između čekića i nakovnja. Ne može puno pomagati u gospodarstvu jer mora platiti svoje troškove, to nije jednostavno. Nitko dosad nije doživio udare na Vladu kao što je doživio premijer Andrej Plenković - komentirao je Roglić.
Upitan je može li Vladimir Putin zabraniti izvoz u Europu.
- To će i učiniti. Čekamo kontra sankcije. Nije lako ni Europskoj uniji. Rusija ne može dugo izdržati - naveo je.
Bankrot Rusije neki predviđaju 15. travnja kada moraju vratiti prvi kredit međunarodnim institucijama.
- To bi bilo dobro, da se riješimo još jednog diktatora i dobijemo još jednu demokratsku zemlju koja će biti partner Europi.
Oni su mislili da će prošetati kroz Ukrajinu i tako se ponašati. Da će na čelo dovesti svoga čovjeka - to se nije dogodilo. Pokazalo se da su Ukrajinci puno jači protivnik nego što su očekivali. Velika je prednost i pogodnost da se Europa ujedinila. Mislim da bi se rat trebao završiti pregovorima i da bi se Rusi trebali vratiti u granice svoje države - zaključio je.
No, što će biti s hrvatskim gospodarstvom?
- Imamo sreću da imamo Slavoniju pa će Slavonci imati razloga više saditi. Morat će se vagati na tržištu. Vrijedit će tržišni uvjeti - rekao je.