Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Reakcija Akademskog sindikata zbog malih plaća i mirovina

Reakcija Akademskog sindikata zbog malih plaća i mirovina

'Neki od čelnika sindikata ne štite sustav visokog obrazovanja i znanosti na najbolji mogući način'

Akademski sindikat podsjeća kako su zatražili ukupni rast osnovice plaće za zaposlenike u javnim službama od minimalnih 9 % za 2025. godinu  i to prvi rast osnovice plaće od 3 % od 1. ožujka, drugi rast osnovice plaće od 3 % od 1. srpnja, a treći rast osnovice od 3 % od 1. studenog 2025. godine.

Zatražili su i dodatke na osnovicu plaće u 2025. godini 75 eura za naknadu za topli obrok, 400 eura za božićnicu, 400 eura za regres, 150 eura za godišnju nagrada za uskršnje blagdane, i tri osnovice plaće pri odlasku u mirovinu.

'Razlog tome su stalne visoke inflacije unatoč donošenju Uredbe o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u javnim službama koja je imala u tom trenutku privremeni pozitivan učinak, radnici u javnim službama još uvijek imaju nisku kupovnu moć kao i to što se kupovna moć stalno snizuje 'divljanjem' cijena osnovnih životnih potreba koje su višestruko više od službene prosječne stope inflacije koja ne odražava realni pritisak povišenja cijena na naše zaposlenike. Razlog je i sve veće zaostajanje plaća za troškovima života uzrokuje da zbog niskih plaća nema dovoljno zainteresiranih kandidata za zapošljavanje u javnim službama te se time ugrožava osnovno funkcioniranje socijalnog društva (javno zdravstvo, javno školstvo, socijalna skrb, kultura i drugi važni sektori). Konačno, zbog niskih plaća umirovljenici javnih službi posljedično imaju i preniske mirovine', poručuju iz Akademskog sindikata.

Predloženi zahtjev su, dodaju, uputili reprezentativnim sindikatima sustava obrazovanja i znanosti. 

'No, organizatori prosvjeda povodom lošeg Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama te povodom loših uredbi Vlade RH vezanih uz Zakon, nisu pozvali Akademski sindikat da sudjeluje u prosvjedu. Nažalost, to dokazuje da neki od čelnika sindikata ne štite sustav visokog obrazovanja i znanosti na najbolji mogući način. Uz to, podrškom politike ministara pa onda i Ministarstva znanosti i obrazovanja u posljednjih nekoliko godina, odnosno podrškom njihovim prijedlozima donesenih zakona u znanosti i visokom obrazovanju, doveli su zaposlenike sustava i cijeli sustav u velike probleme. Zbog toga je i osnovan Akademski sindikat da zaštiti urušavanje sustava visokog obrazovanja i znanosti, digne standard zaposlenika sustava i osigura im normalne mirovine', ističu.

Napominju kako je razlog bavljenja Akademskog sindikata i mirovinama zaposlenika sustava visokog obrazovanja i znanosti je nepoznavanje i ignoriranje interesa zaposlenika iz sustava visokog obrazovanja i znanosti koji odlaze u mirovinu. 

'Naime, prosjek mirovine od samo 40-ak % posljednjih plaća zaposlenika, odlaskom u mirovinu dovodi zaposlenike u teški životni položaj. Kako za razliku od ostalih sindikata u sustavu visokog obrazovanja i znanosti, jedino Akademski sindikat učlanjuje umirovljenike i brine o njima, Akademski sindikat uz povišicu i dodataka plaće za 2025. godinu za zaposlenike u sustavu znanosti i obrazovanja, prosvjeduje i dodatno zahtijevamo ukidanje poreza na mirovine za sve umirovljenike i izmjene i dopune Zakona o mirovinskom osiguranju kojim će se temelj za obračun starosne mirovine promijeniti tako da se ne obračunavaju sve godine rada već samo posljednjih 20 godina.

I na kraju, kao što smo već naglasili nekoliko puta u posljednjih godinu dana, rješenje koje nudimo Vladi RH za zaštitu i razvoj sustav visokog obrazovanja i znanosti koji je temelj razvoja hrvatskog društva u cjelini i koji podupire aktualnu politiku EU komisije, je razdvajanje postojećeg Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te ustrojavanje Ministarstva visokog obrazovanja, znanosti i inovacija. Uz zahtjev Vladi Republike Hrvatske, ovo rješenje razvoja sustava obrazovanja i znanosti, Akademski sindikat će ponuditi i reprezentativnim sindikatima obrazovanja i zatražiti da podupru ovaj prijedlog i surađuju u provedbi ovog projekta', zaključuju.

Vaša reakcija na temu