Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Samo 7 fakulteta u Hrvatskoj dobiva studente koji su u srednjoj školi prošli s 5, evo tko je na vrhu

Samo 7 fakulteta u Hrvatskoj dobiva studente koji su u srednjoj školi prošli s 5, evo tko je na vrhu

Zanimljiva ljestvica

Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) objavila je podatke o prosječnim ocjenama iz srednje škole s kojima studenti upisuju fakultete. Ovo je šesta godina praćenja te statistike, a vidljivo je da se jedan fakultet zadržava na prvome mjestu, odnosno privlači kandidate s najboljim srednjoškolskim uspjehom. Riječ je o zagrebačkom Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu.

Prosjek ocjena studenata upisanih na prvu godinu studija 2024. na tom fakultetu iznosi 4,73, no s obzirom na to da je prosjek upisanih kandidata u prethodne tri godine iznosio 4,85, a dvije godine prije 4,83, riječ je ipak o padu prosjeka. Isti je slučaj s nizom drugih visokih učilišta. Prosjek ocjena viši od 4,5 (odličan) po statistici AZVO-a imaju upisani na samo sedam fakulteta u Hrvatskoj, piše Jutarnji list.

Naime, zbog općeg pada prosjeka ocjena s kojima kandidati upisuju visoka učilišta, neki su fakulteti ostvarili skok na ljestvici unatoč nižem prosjeku ocjena nego prijašnjih godina. Primjerice, zagrebački Stomatološki fakultet sada je na visokom trećem mjestu s prosječnom ocjenom kandidata 4,61, dok je lani bio na četvrtom s prosjekom 4,77, a zagrebački FER do prije nekoliko je godina primao studente s prosjekom ocjena 4,6, a sada je riječ o prosjeku 4,38.

Drugo mjesto po najboljim ocjenama upisanih zauzima riječki Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova (4,67). Na četvrtom je pak mjestu, odmah iza Stomatologije, Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu s prosjekom 4,60, a slijede ga Arhitektonski fakultet u Zagrebu (4,54), Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu (isti prosjek) te Odjel za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku (4,52).

Na osmom mjestu ljestvice Agencije je Medicinski fakultet Sveučilišta u Osijeku s prosjekom ocjena upisanih 4,47, a iza njega Medicinski fakultet u Rijeci (4,45), s istim prosjekom kao i zagrebački Prirodoslovno-matematički fakultet.

Zagrebački Medicinski fakultet našao se tek na 17. mjestu s padom prosjeka ocjena upisanih na 4,37. S obzirom na to da se zagrebačka Medicina od 2019. pa naredne tri godine nalazila na visokom drugom mjestu s prosjekom ocjena upisanih koji je varirao od 4,76 do 4,80, da bi se u 2023. spustio na treće mjesto, ali s prosjekom od 4,80 (pretekla ga je lani splitska Medicina), postavlja se pitanje kako to da se u tako kratkom razdoblju Medicinski fakultet u Zagrebu srozao s drugog, odnosno lani trećeg, na 17. mjesto ljestvice i kako je u razdoblju od godinu dana moguć toliki pad prosjeka ocjena upisanih.

Bolji prosjek ocjena od upisanih na Medicinski fakultet u Zagrebu po podacima AZVO-a sada imaju studenti upisani na Građevinski fakultet u Zagrebu (4,43), Biotehnički odjel Sveučilišta u Slavonskom Brodu (4,42), odnosno na Medicinski fakultet u Splitu, Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, zagrebački FER, kao i studenti Muzičke akademije u Zagrebu.

U Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uzrok padu zagrebačke Medicine na ljestvici vide u tomu što su, uz prosječne ocjene upisanih na studij medicine na hrvatskom jeziku, ove godine prvi put uzimali u obzir i prosjek ocjena upisanih na studij na engleskom jeziku, koji u pravilu upisuju strani državljani.

- Riječ je o studentima koji dolaze iz drugih država, s nižim prosjekom ocjena iz prethodnog obrazovanja, pa je primjerice jedan od studenata upisanih na studij medicine na engleskom jeziku imao prosjek ocjena 2,93 - objašnjavaju u AZVO-u.

Komentar za pad na ljestvici zatražili smo i od Uprave zagrebačkog Medicinskog fakulteta, a odgovor ćemo objaviti čim ga primimo. Paralelno, studenti Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu upisuju se s prosječnom ocjenom iz srednje škole 4,21.

Među privatnicima u visokom obrazovanju, prosjekom ocjena od 4,2 odskače Zagrebačka škola ekonomije i managementa, koja je po tom kriteriju nešto iznad Učiteljskog fakulteta u Zagrebu, koji maturanti upisuju s prosjekom ocjena 4,19. Zagrebački Fakultet političkih znanosti je odmah ispod Učiteljskog s prosjekom ocjena upisanih od 4,18, koliki je prosjek i na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Hrvatsko katoličko sveučilište upisali su pak studenti s prosjekom ocjena iz srednje škole 4,08, a Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu oni s prosjekom 3,72. Sličan prosjek upisanih je na Metalurškom fakultetu u Zagrebu, Pomorskom u Rijeci, Kineziološkom u Zagrebu ii na Odjelu za nastavničke studije u Gospiću.

Studenti koji su u srednjoj školi imali prosjek ocjena ispod 3,5 također su uspjeli upisati neka visoka učilišta. Riječ je o Veleučilištu Marko Marulić u Kninu, Odjelu za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru, Pomorskom fakultetu u Splitu, Veleučilištu menadžmenta i sigurnosti SECURUS te Veleučilištu Arca u Splitu, koje izvodi trogodišnji stručni prijediplomski studij inspekcijskog i kadrovskog menadžmenta u pomorstvu, objavio je Jutarnji list.

Vaša reakcija na temu