Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Tvrtka prevarena za više od 16 tisuća eura

Tvrtka prevarena za više od 16 tisuća eura

Policija poziva na oprez

Jučer, 13. siječnja, odgovorna osoba tvrtke iz Garešnice prijavila je prijevaru na štetu tvrtke.

'U prosincu 2024. godine tvrtka iz Garešnice je elektroničkom poštom primila obavijest o promjeni banke i broja računa tvrtke sa sjedištem u Italiji s kojom posluju 30-ak godina u kojoj su upućeni da uplate za isporučenu robu vrše na novi račun što su i učinili u dva navrata uplativši više od 16 tisuća eura za isporučenu robu. Naknadno u telefonskom kontaktu s predstavnikom tvrtke sa sjedištem u Italiji shvatili su da nije bilo promjene računa i da je riječ o prijevari.   

Slijedi provođenje kriminalističkog istraživanja kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja.

Prijevara s računima

Kako vas mogu prevariti?

Kontaktiraju vas pretvarajući se da predstavljaju dobavljača, davatelja usluga ili vjerovnika.

Zaposlenika ovlaštenog za izvršavanje plaćanja navodi se na plaćanje budućih faktura na različit bankovni račun.

Kako se to radi?

Tvrtki pristupa netko tko se pretvara da predstavlja dobavljača / davatelja usluga / vjerovnika.

Može se koristiti kombinacija pristupa: telefon, pismo, e-pošta itd.

Prevaranti traže da se bankovni podaci o plaćanju (odnosno pojedinosti o bankovnom računu primatelja) budućih računa promijene. Novi navedeni račun kontrolira prevarant.

Što može učiniti tvrtka?

Pobrinite se da su zaposlenici obaviješteni i svjesni ove vrste prijevare i upućeni u to kako ih izbjeći.

Uvesti postupak za provjeru legitimiteta zahtjeva za plaćanjem.

Provjerite sve zahtjeve koji se čine da dolaze od vaših vjerovnika, posebno ako zatraže promjenu bankovnih podataka za buduća plaćanja.

Uputiti osoblje odgovorno za plaćanje računa da ih uvijek provjeravaju zbog mogućih nepravilnosti. Pregledajte informacije objavljene na stranici tvrtke, posebno ugovore i dobavljače.

Pobrinite se da vaši zaposlenici paze na ono što dijele o tvrtki na svojim društvenim mrežama.

Što možete učiniti kao zaposlenik?

Provjerite sve zahtjeve koji se čine da dolaze od vaših vjerovnika, posebno ako zatraže promjenu bankovnih podataka za buduća plaćanja.

 Nemojte koristiti detalje kontakta dobivene pismom/faksom/e-poštom koji traže izmjenu. Sigurnije je koristiti one iz prethodne korespondencije.

Za isplate iznad određenog praga uspostavite postupak potvrde ispravnosti bankovnog računa i primatelja (npr. sastanak s tvrtkom).

Odredite osobe koje će biti jedinstvene kontaktne točke za rad s tvrtkama kojima redovito plaćate.

Kada je račun plaćen, pošaljite e-poruku kako biste obavijestili primatelja. Navedite naziv banke i posljednje četiri znamenke računa na koji ste uplatili kao mjeru sigurnosti', stoji u policijskom priopćenju.

Vaša reakcija na temu