Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: RTL Screenshot U hrvatskim zatvorima je 1.100 osoba previše

U hrvatskim zatvorima je 1.100 osoba previše

Vrijeme za cjelokupno uređenje zatvorskog sustava

Zatvor u Osijeku već dugo ne zadovoljava suvremene sigurnosne standarde ni potrebe za smještajem većeg broja osoba. U tijeku su posljednje pripreme za izgradnju novog zatvora, na mjestu nekadašnjega Poljoprivednog fakulteta. Dio je to šireg nacionalnog plana modernizacije zatvorskog sustava kojim je, osim u Osijeku, predviđena gradnja novih kaznionica u Sisku i Gospiću, gdje će se moći smjestiti 1200 osoba lišenih slobode.

- Mojom grubom matematičkom procjenom, oko 1100 osoba lišenih slobode je više nego su naši kapaciteti,  što je dovoljan znak za smjer kojim smo se odlučili, a to je modernizacja i izgradnja novih kapaciteta - izjavio je Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, javlja HRT.

Iznio je podatak da je gotovo petina osoba lišenih slobode u hrvatskim zatvorima zbog kaznenog djela nezakonitog ulaska i boravka u Hrvatskoj.

Najavio je da uskoro kreće izgradnja novih modularnih zatvora u Varaždinu te Lipovici i Popovači ukupnog kapaciteta 300 osoba lišenih slobode.

- Sa županijom Ličko-senjskom ministarstvo je potpisalo sporazum za novi zatvor u Općini Perušić koji će biti veći, odnosno za smještaj 400 osoba. Financiranje će biti putem zajma razvojne banke Vijeća Europe. Slijede također i dva projekta od kojih je i ovaj u Osijeku na lokaciji koja je iz svih sigurnosnih aspekata idealna za zatvor. Zadnji je projekt zatvor na području Sisačko-moslavačke županije u jednom vojnom objektu - poručio je Habijan.

- Ovo sve što se radi nije samo poboljšanje uvjeta za osobe lišene slobode već i za zaposlenike u tim ustanovama odnosno pravosudnu policiju koja negdje radi i ne baš u najboljim uvjetima. Hrvatska je suočena s brojnim tužbama zatvorenika koji se žale na neadekvatne uvjete zbog čega država plaća naknade štete. Mislim da je puno bolje ulagati u infrastrukturu nego plaćati zatvorenicima naknade štete - rekao je.

Vaša reakcija na temu