Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan predstavila je inicijative za suzbijanje visokih cijena u Hrvatskoj, ali i u drugim zemljama istočne Europske unije.
'Ako kratko svratite do drogerije i uzmete nekoliko proizvoda na brzinu, lako će vam se dogoditi da vam je račun više od deset eura veći nego da ste iste proizvode kupili u Njemačkoj. U svom kratkom istraživanju nisam pronašla nijedan proizvod koji bi kod nas bio jeftiniji. Tablete za suđe skuplje su barem pet eura, dezodoransi više od euro i pol, vlažne maramice za bebe i do dva eura', rekla je Borzan, ističući kako su plaće u Njemačkoj dvostruko, a mirovine čak trostruko veće.
Usporedila je i rast cijena hrane u Hrvatskoj i Europskoj uniji u posljednje četiri godine, pri čemu je uočila da je u gotovo svim kategorijama rast veći u Hrvatskoj nego u ostatku Unije. Najveća razlika bilježi se u cijeni kruha, koja je u Hrvatskoj porasla za 60 posto, dok je u ostatku EU-a porast iznosio 38 posto. Slijede riba, meso, šećer, jaja, voće i mlijeko. Jedino su cijene ulja i povrća u Hrvatskoj rasle sporije nego u drugim članicama.
Unatoč otporu dijela zastupnika, Borzan je u Rezoluciju o starim i novim izazovima na tržištu EU-a uspjela uvrstiti i dio koji se odnosi na rast cijena u novijim državama članicama. Rezolucija bi trebala ići na glasanje ovaj tjedan.
'Tražimo od Komisije da istraži problem i primijeni postojeće, ali i nove zakone kako bi se spriječile manipulacije na tržištu i kaznilo one koji svojom pohlepom uzrokuju rekordne cijene. Otpor se javlja i u nekim državama zapadne Europe, što je dodatno pomoglo da se ova tema uvrsti u dnevni red plenarne sjednice', navela je.
Istaknula je kako, prema njezinu istraživanju, čak 70 posto građana zbog inflacije kupuje manje, pri čemu 60 posto njih kupuje manje hrane.