Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Hans from Pixabay Uskoro počinje eutanazija 10 tisuća svinja

Uskoro počinje eutanazija 10 tisuća svinja

'Sve upućuje na to da je virus uvezen ilegalnim prometom životinja i zbog uzgajivača koji drže svinje u neregistriranim, nesukladnim objektima'

Afrička svinjska kuga postaje sve veći problem u Hrvatskoj. Bolest je potvrđena u Osječko-baranjskoj županiji na nekoliko lokacija, a posebno zabrinjava što se pojavila i na farmi Sokolovac u vlasništvu Belja, jednoj od najvećih u zemlji, gdje se nalazi oko 10 tisuća svinja.

Ministar poljoprivrede David Vlajčić, ujedno i načelnik Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge, ističe da je riječ o dosad najvećem prodoru virusa u Hrvatskoj, javlja HRT.

Prema njegovim riječima, glavni uzročnik širenja bolesti je čovjek, zbog neodgovornosti i ilegalne trgovine životinjama.

- Afrička svinjska kuga probila je u dosad najveći objekt s 10.000 svinja. Ne smijemo dopustiti da dosadašnjih 5% izgubljene proizvodnje vrlo brzo postane 75%. Isključivo ljudski faktor doveo je do ovoga, poručio je Vlajčić.

Tramišak: 'Proizvodnja hrane je pitanje nacionalne sigurnosti'

Županica Osječko-baranjske županije Nataša Tramišak upozorila je da se čak 30 posto ukupne svinjogojske proizvodnje u Hrvatskoj odvija upravo na području njezine županije, gdje se uzgaja gotovo 293.000 svinja. Situaciju s afričkom svinjskom kugom (ASK) opisala je kao izrazito alarmantnu.

'Proizvodnja hrane je pitanje nacionalne sigurnosti. Moramo osigurati opstanak i velikih farmi i malih uzgajivača jer i jedni i drugi čine okosnicu našeg sustava, istaknula je Tramišak, javlja Index.

Podsjetila je da je ASK na hrvatskom teritoriju prisutan od 2023., ali se zahvaljujući mjerama Ministarstva poljoprivrede u više navrata uspjelo obuzdati njezino širenje. Početkom ove godine žarišta su, kaže, postojala u Srbiji i Republici Srpskoj, a ubrzo se bolest pojavila i u hrvatskom Jagodnjaku. 'Sve upućuje na to da je virus uvezen ilegalnim prometom životinja i zbog uzgajivača koji drže svinje u neregistriranim, nesukladnim objektima', pojasnila je.

Uvodi se 24-satni nadzor

Do ovog tjedna od pojave bolesti 2023. godine izgubljeno je oko 41.000 svinja. S novim žarištima taj broj prelazi 51.000, što je gotovo 5 posto ukupnog svinjskog fonda u zemlji. Budući da se 67% svinja u Hrvatskoj drži na samo 1,5% velikih objekata, opasnost od daljnjeg širenja bolesti posebno je velika.

Zbog ozbiljnosti situacije, Nacionalni krizni stožer donio je niz novih mjera. Uvodi se 24-satni nadzor svih zaraženih farmi te svih objekata s više od tisuću svinja. U kontrolu će biti uključena policija, civilna zaštita i vojska, a granice županija ponovno će nadzirati policijski punktovi.

- Danas stvaramo preduvjete za provođenje jedne velike eutanazije. Bolje možda i malo kasnije, ali u sljedećim danima svakako počinje eutanazija bez odgode čim se stvore preduvjeti - rekao je Vlajčić, potvrdivši da će uskoro započeti eutanazija 10 tisuća svinja na farmi Sokolovac.

Istaknuo je i kako veterinarska inspekcija sama ne može nositi teret borbe s bolešću te da je potrebna potpora svih državnih institucija. Dodao je da su nova žarišta zabilježena i u susjednim državama – Srbiji i Bosni i Hercegovini – odakle se virus mogao proširiti i u Hrvatsku.

Kada je riječ o repopulaciji, odnosno ponovnom pokretanju svinjogojske proizvodnje, Vlajčić je pojasnio da će za velika gospodarstva postupak trajati najmanje 12 mjeseci, dok za manja ostaju na snazi dosadašnja pravila.

- Ljudi, nemojmo dopustiti da izgubimo i ono što nam je ostalo - zaključio je ministar.

Vaša reakcija na temu