Zajednica utemeljitelja HDZ-a 'Dr. Franjo Tuđman' poručuje kako odbijaju bilo kakvu 'identifikaciju HDZ-a i ljudi koji su Hrvatsku stvarali kako bi ona bila sigurna za naše majke, supruge i kćeri s postojećom sudskom praksom koja šalje upravo suprotne poruke'.
'Zbog toga s dubokom zabrinutošću i ogorčenjem reagiramo na nedavni slučaj u kojem je 36-godišnji državljanin Maroka osumnjičen za silovanje maloljetnice u Zagrebu pušten na slobodu od strane nadležnog suda. Ovakva odluka pravosudnih tijela predstavlja ozbiljan udarac na sigurnost naših građana, posebno žena i djevojaka, te dovodi u pitanje učinkovitost sustava zaštite žrtava seksualnog nasilja što ukazuje na ozbiljne propuste u primjeni zakona i zaštiti žrtava', poručuje Zajednica utemeljitelja u priopćenju koje potpisuje predsjednik Ivica Tafra.
Dodaju kako moraju politički reagirati i zbog toga što ovakva sudska praksa kod neupućenih ostavlja dojam da HDZ i hrvatska vlast ne samo da zapravo ne štite žrtve, već i da primjenjuju neke posebne kriterije na migrante u Hrvatskoj, da njihovim prijestupima gledaju kroz prste i potiču ih na ponašanje koje dovodi do počinjenja najtežih kaznenih dijela.
'To je zato što mnogi ne rade razliku između zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti, a sudbena vlast, koja ovakve odluke donosi i odbijajući prijedloge državnog odvjetništva pušta počinitelje na slobodu, o kritikama ne oglašava niti se obazire na nezadovoljstvo javnosti. Neovisnost sudbene vlasti ne znači imunost od kritika za nedosljedno provođenje zakona i međunarodnih konvencija ratificiranih u Hrvatskom saboru. Ovakvi slučajevi imaju još jednu zlokobnu posljedicu: porast netrpeljivosti prema migrantima, čak i onih koji su u Hrvatskoj legalizirali svoj status, koji poštuju našu kulturu i zakone i nastoje se uklopiti u naše društvo', navode Utemeljitelji te napominju kako je slična praksa sudbene vlasti pratila i napore Vlade da se suzbiju ilegalne migracije.
'Ogromna većina uhvaćenih krijumčara je puštana na slobodu uz smiješne kazne, čak i kada se radilo o recidivistima. Time se ozbiljno potkopavalo policijske napore te potpuno ignorirao Akcijski plan europske komisije koji je zahtijevao snažniji odgovor na krijumčarenje ljudima i kao ključnu stvar zahtijevao da ih se izvede pred sud i zaplijeni njihova nezakonito stečena imovina, prijevozna sredstava kojima se u krijumčarenju koriste, da im se oduzme profit koji su ostvarili krijumčarenjem, da se pozornost posveti pranju novca koji uvijek prati takve aktivnosti. Ulaženje u trag novcu povezanom s krugovima krijumčara također je postavljeno kao prioritet, ali za to naša sudbena vlast ne haje, pa su gotovo nepoznati slučajevi u kojima je posezala za bilo kojim od ovih instrumenata', tvrde iz Zajednice utemeljitelja.
Naglašavaju kako je njihova dužnost da ubuduće na sve ovo snažnije reagiraju jer će inače oni koji i njih same identificiraju s takvom praksom biti u pravu.
'Stoga, zahtijevamo hitnu reviziju postupanja pravosudnih tijela u ovakvim slučajevima, strože sankcioniranje počinitelja seksualnih delikata te dosljednu primjenu odredbi Konvencije o zaštiti obitelji i žena, kako bi se osigurala stvarna zaštita žena i djevojaka u našoj zemlji. Priznajemo da smo pogriješili jer nismo javno reagirali svaki put kada su ozbiljno dezavuirane u Saboru usvojene politike, zbog kojih su nam nerazumni politički akteri u javnosti nanosili ozbiljnu štetu. Time smo zapravo preuzimali odgovornost za neprovođenje naših ispravnih političkih odluka, a sada bi svojom šutnjom o nerazumnim sudskim odlukama preuzeli i odgovornost za njihovo neprovođenje. To je greška koju više ne namjeravamo ponavljati', zaključuju iz Zajednice utemeljitelja.