Dolaskom hladnijih mjeseci, uvjeti na cesti postaju sve teži. Radi unapređenja sigurnosti svih sudionika u prometu, od 15. studenog do 15. travnja vozači moraju koristiti zimsku opremu.
Oprema je obvezna na svim zimskim dionicama javnih cesta.
Neadekvatna oprema u zimskim uvjetima može rezultirati novčanim kaznama, ali i ozbiljnim sigurnosnim posljedicama. Kako odabrati pravilnu zimsku opremu te kolike su kazne za nekorištenje iste, otkrivamo vam u nastavku.
Od 15. studenog do 15. travnja obvezna je zimska oprema
Obveza se odnosi na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske. Odluka je to Ministarstva mora, prometa i infrastrukture kojom je obuhvaćeno:
- 839,2km autoceste
- 1.863,3km državnih i županijskih cesta te
- 68,1km državnih cesta za tranzitni promet iz trajektnih luka.
Zimskom opremom smatraju se četiri zimske ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4mm s lancima za snijeg.
Kolike su kazne za vozače koji se ne pridržavaju obveze?
Postoji više scenarija u slučaju da policijski službenik zatekne vozilo bez adekvatne opreme.
Može narediti vozaču da odmah zaustavi vozilo, da nastavi voziti cestom na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno ili da upotrijebi zimsku opremu.
U suprotnom, vozaču prijeti novčana kazna od 132,72 eura. Novčanom kaznom u iznosu od 660 do 1.990 eura kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu.
Kako odabrati pravilnu zimsku opremu?
Gume imaju ključan aspekt u održavanju sigurnosti vozila. Ako razmišljate o zadržavanju ljetnih guma i tijekom zimskih mjeseci – dobro razmislite. Ljetne gume pri temperaturi ispod +7°C gube elastičnost i svojstva prianjanja. Njihov zaustavni put se produljuje, što može biti izrazito opasno za sudionike u prometu.
Odabir krivog modela guma može dovesti do prevrtanja, gubitka kontrole nad vozilom i, u krajnjoj liniji, prometnih nesreća. Kako bi izbjegle potencijalne opasnosti na prometnicama izrazito je važno odabrati pravilan model. Na bočnoj strani gume moguće je pronaći oznake koje označavaju dimenziju, indeks nosivosti, indeks brzine, indikator istrošenosti, DOT oznaku, EU oznake i druge.
Jedna od najbitnijih oznaka je dimenzija gume. Šira guma podrazumijeva stabilniji auto, no u isto vrijeme i veću potrošnju te lošije ponašanje na mokroj podlozi. Visina gume određuje udobnost automobila. Niža guma tako slabije apsorbira neravnine na cesti, stoga su automobili s niskoprofilnim gumama u pravilu neudobniji.
Uz dimenzije, izrazito su važni i indeksi nosivosti i brzine. Indeks nosivosti na gumi označava maksimalno opterećenje koje guma može podnijeti pri najvećoj brzini. Indeks brzine, s druge strane, označava maksimalnu brzinu vožnje koju guma može podnijeti.
Ovdje saznajte više o oznakama na gumama.
Razlika između cjelogodišnjih i zimskih guma?
Cjelogodišnje gume sve češći su izbor vozača, prvenstveno zbog financijske isplativosti.
Pružaju svestrane performanse tijekom godine i uklanjaju potrebu za sezonskom zamjenom.
Ipak, u hladnim zimskim uvjetima gube svojstvo prianjanja. Važno je napomenuti da se brže troše s obzirom na to da se koriste tijekom cijele godine.
Zimske gume sastavljene su od veće količine prirodne gume. Pri niskim temperaturama ostaju fleksibilne, čime osiguravaju veću kontrolu i bolje prianjanje na zaleđenim cestama. S druge strane, pri toplijim uvjetima, gube sigurnosna svojstva. Potrebno ih je mijenjati dva puta godišnje, što zahtijeva dodatne troškove zamjene i potencijalno skladištenje.
Za koje se gume odlučiti?
Cjelogodišnje gume praktičan su izbor u području s umjerenom klimom. Međutim, u regijama s hladnijim zimama, zimske gume pružaju značajno bolju sigurnost i prianjanje na snijegu i ledu. Stoga, za optimalnu sigurnost i performanse, ključno je uzeti u obzir klimatske uvjete u kojima se vozilo koristi.
Ako se vozite zimskim dionicama javnih cesta, pripazite na obveznu zimsku opremu.
Izbjegnite kazne i budite sigurni na cesti.