Sve više djece i mladih koji dolaze u sukob sa zakonom istodobno ima ozbiljne mentalne teškoće. Hrvatska nema dovoljno ustanova za njihovo sustavno zbrinjavanje iako ih zakoni predviđaju pa dio maloljetnika završava i u ustanovama za odrasle. Osim toga, nedostaje i kadra koji radi s maloljetnim prijestupnicima.
O tome su u HTV-ovom programu govorili sutkinja za mladež dr. sc. Lana Petö Kujundžić i ravnatelj zagrebačkog Centra Dugave Božo Vrkljan.
'Sva istraživanja unazad 20 godina pokazuju da svako zatvaranje djeteta i lišenje njegove slobode najčešće uzrokuje da ćemo ga vidjeti kako ponavlja kaznena djela. Zatvorene ustanove najčešće nose vrlo teško breme onoga da mu nismo pružili osposobljavanje i da mu nismo dali ono što mu je trebalo.
Mi u odgojnom zavodu nemamo psihijatra. Vode ga jednom mjesečno psihijatru na jedan pregled i nakon toga mi kažu 'po potrebi'. Nema liječenja za to dijete. Nismo ga liječili u razdoblju u kojem smo ga smjestili', ispričala je Petö Kujundžić, sutkinja Visokog kaznenog suda RH.
Božo Vrkljan, ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Zagreb - Dugave, istaknuo je kako bi transformacija ustanova trebala biti brža.
'Trebamo težiti tome da što brže stvaramo male stambene jedinice kroz organizirano stanovanje od otprilike pet korisnika. Onda možemo učiniti pravi posao s njim. Da bi sve to bilo moguće, trebamo ulagati u kadar, trebamo učiniti sve kao društvo da potičemo mlade ljude da upisuju ova zanimanja.
Tako ćemo se moći približiti europskim standardima - da svako dijete koje je izdvojeno odrasta u poticajnom okruženju. To ćemo sve imati kroz manje stambene jedinice i organizirano stanovanje', zaključio je.





