Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay FOTOGALERIJA Kosi toranj u Pisi - konstrukcija, povijest i neobične činjenice

FOTOGALERIJA Kosi toranj u Pisi - konstrukcija, povijest i neobične činjenice

Manje poznate zanimljivosti o jednoj od najprepoznatljivijih građevina u svijetu

Kosi toranj u Pisi jedna je od najprepoznatljivijih građevina na svijetu i neizbježno odredište brojnih turista. U posljednje vrijeme popularizirale su ga društvene mreže, odnosno fotografije posjetitelja koji ga 'guraju', ali za njegov su današnji status najvažniji konstrukcija, povijest i niz zanimljivih činjenica - njih nekoliko izdvojio je Interesting Engineering.

Građevina je nastala kao rezultat velike pljačke. Naime, nakon pljačke grada Palerma, tadašnja vlada shvatila je da je došlo vrijeme za stvaranje 'polja čuda' u Pisi, na kojem je kasnije niknuo ovaj toranj. 

Proces izgradnje zvonika trajao je čak 200 godina. Započela je 1173. godine, prekinuta je zbog vojnih sukoba, a konačno je dovršena 1372. godine. 

Zanimljivo je istaknuti i da toranj o kojem govorimo nije jedini kosi toranj u Pisi. Primjerice, može ih se vidjeti na crkvi San Nicola iz 12. stoljeća i crkvi San Michelea Degli Scalzi iz 11. stoljeća. 

Nakošenost građevine nije bila planirana - ona je rezultat lošeg arhitektonskog planiranja i geografskih odrednica u kombinaciji. Djelomični je krivac meko tlo, sačinjeno od pijeska, gline i naslaga iz okolnih rijeka. 

Napomenimo i da toranj nije odmah bio nakošen. Prilikom izgradnje uočeno je da nešto nije kako bi trebalo biti, ali - prekasno, odnosno kada je već počeo tonuti u zemlju. Paralelno s izgradnjom novih katova dodatno se ukosio. 

Manje je poznata činjenica i da nije uvijek bio nakošen u istom smjeru. Inženjeri su ga pokušali ispraviti pa se nagnuo na drugu stranu, a kasnije se vratio u prvobitno stanje. 

Pokušao ga je popraviti i Mussolini koji je tvrdio da se radi o sramotnoj građevini. Međutim, ti su pokušaji rezultirali dodatnim tonjenjem u zemlju. 

Toranj u Pisi stabilan je od 2001. godine, ali je upitno dokad će ostati tako. Procjenjuje se da se radi o otprilike 200 godina. Sada ga je pak moguće posjetiti, odnosno popeti se na njega.

 Na njegovu se vrhu nalazi sedam zvona koja nisu zvonila više od stoljeća iz preventivnih razloga. 

Vaša reakcija na temu