Kosi toranj u Pisi jedna je od najprepoznatljivijih građevina na svijetu i neizbježno odredište brojnih turista. U posljednje vrijeme popularizirale su ga društvene mreže, odnosno fotografije posjetitelja koji ga 'guraju', ali za njegov su današnji status najvažniji konstrukcija, povijest i niz zanimljivih činjenica - njih nekoliko izdvojio je Interesting Engineering.
Građevina je nastala kao rezultat velike pljačke. Naime, nakon pljačke grada Palerma, tadašnja vlada shvatila je da je došlo vrijeme za stvaranje 'polja čuda' u Pisi, na kojem je kasnije niknuo ovaj toranj.
Proces izgradnje zvonika trajao je čak 200 godina. Započela je 1173. godine, prekinuta je zbog vojnih sukoba, a konačno je dovršena 1372. godine.
Zanimljivo je istaknuti i da toranj o kojem govorimo nije jedini kosi toranj u Pisi. Primjerice, može ih se vidjeti na crkvi San Nicola iz 12. stoljeća i crkvi San Michelea Degli Scalzi iz 11. stoljeća.
Nakošenost građevine nije bila planirana - ona je rezultat lošeg arhitektonskog planiranja i geografskih odrednica u kombinaciji. Djelomični je krivac meko tlo, sačinjeno od pijeska, gline i naslaga iz okolnih rijeka.
Napomenimo i da toranj nije odmah bio nakošen. Prilikom izgradnje uočeno je da nešto nije kako bi trebalo biti, ali - prekasno, odnosno kada je već počeo tonuti u zemlju. Paralelno s izgradnjom novih katova dodatno se ukosio.
Manje je poznata činjenica i da nije uvijek bio nakošen u istom smjeru. Inženjeri su ga pokušali ispraviti pa se nagnuo na drugu stranu, a kasnije se vratio u prvobitno stanje.
Pokušao ga je popraviti i Mussolini koji je tvrdio da se radi o sramotnoj građevini. Međutim, ti su pokušaji rezultirali dodatnim tonjenjem u zemlju.
Toranj u Pisi stabilan je od 2001. godine, ali je upitno dokad će ostati tako. Procjenjuje se da se radi o otprilike 200 godina. Sada ga je pak moguće posjetiti, odnosno popeti se na njega.
Na njegovu se vrhu nalazi sedam zvona koja nisu zvonila više od stoljeća iz preventivnih razloga.