Politička platforma Možemo Split osvrnula se na najavljeni porez na nekretnine u Splitu.
'1,99 eura po metru kvadratnom. Toliko će, blagoslovom ove gradske vlasti, od ove godine poreza plaćati vlasnici svih nekretnina u Splitu u kojima ne stanuju (dakle uglavnom turističkih apartmana ili stanova za 'duhove' - kupljenih za mešetarenje, štednju, utapanje sivih fondova…). Za usporedbu: u Zagrebu, Rijeci, Šibeniku, Puli i Korčuli je iznos poreza na nekretnine 5 EUR/m2. U stambeno najkritičnijem gradu u Hrvatskoj, gradu s nedostižnim cijenama nekretnina i za kupnju i za stanovanje, gradska vlast kaže da je dovoljno 1,99 EUR po metru kvadratnom.
Tako se gradonačelnik odlučio populistički dodatno narugati ionako slabašnoj inicijativi s državne razine kojom se kroz paket zakona pokušava umanjiti kriza stanovanja i različitim poreznim mjerama preusmjeriti dio stambeno 'mrtvih' nekretnina na tržište – u prodaju ili dugoročni najam.
Da se razumijemo, ovakvom državnom 'flat' poreznom presijom s figom u džepu (čiji je središnji problem jednak iznos poreza na drugu kao i na desetu nekretninu u vlasništvu) mega-vlasnici nekretnina koji ih skupljaju kao značke sigurno neće pohrliti prodati sve do zadnje. No, ako je suditi po najavljenoj odluci Grada Splita, ovoj gradskoj vlasti je još manje stalo do toga da bude na korist građanima Splita, onima kojima je sad već postalo gotovo nemoguće doći do najma ili vlasništva nad stanom.
Umjesto toga, gradska vlast Splita se predizborno odlučila ponašati kao Superhik – porezno štedjeti one koji imaju višak nekretnina i ne koristiti ovo malo alata kako bi bar kojeg mladog čovjeka zadržala u gradu omogućivši mu lakše stanovanje. Pritom je dosta cinično kad gradonačelnik u kontekstu donošenja novih poreznih stopa spominje kako će se prikupljeni prihod koristiti za 'priuštivo stanovanje kao jedan od prioriteta ove gradske vlasti'.
Da nam je vidjeti tu listu prioriteta', poručili su.