19/08/19 · 07:38

A da nađemo neko privremeno rješenje za ceste?

Ne bismo se previše bunili protiv toga: ako je bilo love za privremeni Žnjan, bogme se može pronaći i za privremene kamere na križanjima. Ili da ljudi i dalje ginu poput muha?

A da nađemo neko privremeno rješenje za ceste?
Piše Redakcija
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

PONEDJELJAK Ljubica

HDZ nikada ne ostavlja svoje ljude.

Ljubicu Vrdoljak, recimo - koja se u sklopu akcije umirovljenja povukla iz Gradskog vijeća, a uskoro će i iz Čistoće - za svaki slučaj metnuli su u Upravno vijeće Lučke uprave.

Nije da ona ima nekih dodirnih točaka s morem i pomorstvom, ali eto, dvije tisuće mjesečno su dvije tisuće mjesečno.

Umjesto nje, trebamo se početi navikavati na nove face: predsjednik stranačke mladeži Filip Odrljin baš nedavno se bez natječaja zaposlio u Split parkingu, a sada će mu pored plaće pripasti i barem jedan dodatni stranački paušal, onaj za sjedenje u Gradskom vijeću. Tako to funkcionira u splitskoj politici.

Smjena generacija se već događa mirno i ustaljeno, bez ikakvih potresa, a ovaj je mlad i perspektivan pa se možemo pripremiti da ćemo ga gledati desetljećima i desetljećima.

Ti uhljebi svih će nas nadživjeti.

UTORAK Rulet

Ako postoji dokaz o razornom učinku strahovite nebrige, nekompetencije i nemara oko gradske infrastrukture, nema boljega od zbrajanja žrtava na gradskim ulicama.

Na kojima više nisi u opasnosti samo kad kročiš nogom na cestu; ne, i izlazak na trotoar postao je ravan ruskom ruletu.

Samo u ovoj godini tri života izgubljena su baš ovako, na pješačkom ili čak uz njega.

Nisu gradski oci krivi za divljake i kamikaze koji automobile koriste kao oružje, niti za sve očitiji dramatični pad prometne kulture kod 'običnih' vozača, ali na dušu im svakako ide baš nevjerojatna zapuštenost gradskih prometnica i križanja, tisuće i tisuće rupa i šahti, jeftini asfalt kojim prevaranti zameljaju tlo i drmnu višak love u svoj džep, skandalozna praksa po kojoj se u Splitu skoro cijelo jedno desetljeće nije temeljito obnovila baš nijedna gradska ulica. Kao da to nema veze s kulturom, a nesrećama pogotovo?

Pa i to križanje kod Kroma, na kojemu je ovog tjedna pala još jedna nevina žrtva koja je samo čekala za prijeći cestu: da je malo kičme u ovom gradu, već dan kasnije ono bi bilo blokirano prosvjedom sve dok se guzice ne mrdnu.

Da vidiš samo kako bi se odjednom našlo i love, i energije za rad.

SRIJEDA Kamere

Barem su se splitske udruge i građanske inicijative oglasile i zatražile postavljanje kamera na najvećim gradskim križanjima, što je samo po sebi vrhunac apsurda: to, naime, da aktivisti moraju javno moliti za potez koji dobro plaćenim činovnicima stoji u opisu svakodnevnog posla.

Odgovor iz Banovine bio je gotovo pa očekivan: evo baš se priprema nekakva studija na osnovu koje će ići prijava na europske fondove, pa tako dalje i tako šire, sve dok jednom u budućnosti napokon dobijemo 'inteligentni transportni sustav', što god to značilo.

A dotad bi valjda ljudi i dalje trebali ginuti.

I nema nikoga da nam suvislo objasni kako to da su u centru Rijeke baš ovog tjedna postavljene kamere na svim važnim križanjima u centru grada - kao, uostalom, ni zašto je Dubrovnik u roku od dva mjeseca riješio problem bankomata u centru i već i masovno uklanja, dok Split po svemu sudeći čeka neku svoju novu petoljetku.

Ako je kod kamera problem jedino u lovi, tada problema ne bi smjelo biti: u ovom slučaju ne bismo se bunili barem na neko privremeno rješenje. Ako je vrijedilo za Žnjan, bogme treba vrijediti i za najbanalniju osnovnu sigurnost.

ČETVRTAK Odmor

Neke od odgovora možda doznamo ovog tjedna, kada Banovina malo živne.

Dosad su, naime, gotovo sve glavne face bile na godišnjem odmoru, brčkali se u moru dok je grad - kako sami papagajski ponavljaju bez prestanka - puca po šavovima.

Mašala, treba imati obraza i za to.

PETAK Igra

A gradski ugostitelji, barem oni koji već na dnevnoj bazi anonimno kmeče po medijima i u plaćenim oglasima histeriziraju zbog pokušaja uvođenja reda - koji su, nažalost, zasad samo u nejasnim i neambicioznim najavama - nastavili su sa svojim tiradama o 'političarima koji žele gasiti radna mjesta' i gluparijama u sličnom tonu.

A zapravo su nastavili buniti se protiv imaginarne prijetnje. Valjda preventivno.

Uzevši u obzir ne previše radikalne zahvate nove Odluke o komunalnom redu, ako ikad do nje dođe, pa onda još HGS-ovo otvoreno protivljenje i SDP-ovo bizarno bauljanje, lako je doći do zaključka da ovdje svi igraju na 'ko će manje'.

SUBOTA Bene

Vrlo slična situaciju imamo i na Benama: nakon godina i godina, oklijevanja, građevinski inspektori napokon su crno na bijelo objavili ono što smo ionako znali: restoran usred Marjana bespravno je dograđen i trebalo bi srušiti otprilike jednu njegovu polovicu.

Izdali su rješenje na adresu Županije, koja se - gle čuda - na njega žalila.

Na idućim izborima zbilja bi bilo pametno dobro razmisliti, pa odlučiti želimo li zaista dati glas ljudima koji koriste institucije kako bi zaštitili bespravnu gradnju. I njene koncesionare, u ovom slučaju to su prigodno Kerum i članovi njegova klana.

Čast je čast, a vlast je vlast.

NEDJELJA Stup

A priču o famoznom fotostupu, navodnom izumu jednog solinskog HDZ-ovca koji ga je potom spretno uvalio gradovima i općinama u kojima je ova stranka na vlasti, po svemu sudeći privodimo kraju: nakon što smo iskrcali stotine i stotine tisuća kuna za nepotreban komad skalamerije koji nije poslužio ničemu osim devastaciji javnog prostora, i nakon što su stupovi konačno devastirani, zaista je vrijeme da ih se jednom za svagda ukloni iz vidokruga.

Gospoda su se valjda namirila, postigli su što su htjeli.


PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Dodaj kao preferirani izvor na Googleu