U sklopu Dječjeg tjedna, 8. listopada, na Velikoj plaži u Omišu odigrana je uzvratna povijesna utakmica projekta 'Još uvijek se igra tragom Delmata i nogometa', u kojoj su mali Delmati iz Trilja ponovno zasjali na terenu i vratili pehar kući – u Trilj!
Projekt okuplja učenike OŠ Trilj, OŠ Stjepan Radić Tijarica i OŠ Josip Pupačić Omiš, PŠ Kučiće, a sve pod vodstvom i podrškom ravnatelja – Davora Hrgovića (OŠ Trilj), Ane Bravić (OŠ Stjepan Radić Tijarica) i Ivane Rubić (OŠ Josip Pupačić Omiš).
Uz zvuke mora i navijački duh dječje igre, povijest je oživjela na omiškoj plaži. U uzvratnoj utakmici, Delmati su odnijeli pobjedu nad domaćinima, a sve se odvijalo pod budnim okom cara Dioklecijana, Ilirskog kralja i Ilirske kraljice Teute, članovima PKD Gaj Laberije, koji su dodatno unijeli duh prošlih vremena u ovaj jedinstveni sportsko-edukativni događaj.
Ulogu suca preuzeo je učitelj Marko Kuvačić, koji se pokazao ne samo pravednim, već i hrabrim sucem - jer je, po naredbi cara Dioklecijana, morao ući u more kako bi spasio loptu koja je završila u valovima! Ovaj duhoviti trenutak oduševio je publiku i dodatno začinio atmosferu uz osmijehe i pljesak svih prisutnih.
Koordinatorice projekta, učiteljice Ana Ćaleta, Sandra Bešlić, Ivana Bandić Štrbac, Dušanka Babić, Katarina Jukić, Martina Milina i Marina Fistanić, svojim su entuzijazmom i trudom povezale sport, povijest i dječju radost u jedno nezaboravno iskustvo.
Održavanje ove posebne utakmice podržao je Savez društava 'Naša djeca' – ogranak Omiš, čime je još jednom potvrđena važnost zajedničkog djelovanja u promicanju dječjeg stvaralaštva, igre i kulturne baštine.
Poseban trenutak uslijedio je kada je Ilirska kraljica Teuta učenicima pročitala priču Legenda o Gaju Liberiju, autorice Niveske Juraga-Kovačev, čime je događaj povezan s Festivalom priča – završnom aktivnošću projekta održanom uz financijsku podršku Grada Omiša.
Delmati su ovoga puta odnijeli pobjedu – ali ono što je najvažnije, svi su sudionici osvojili ono najvrjednije: prijateljstvo, zajedništvo i ponos na svoj kraj i bogatu povijest koja i dalje živi – kroz igru.