Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: hajduk.hr Evo priče trenerske karijere Ivana Leke

Evo priče trenerske karijere Ivana Leke

Novi Hajdukov trener karijeru na klupi je započeo u veljači 2014. godine

Ivan Leko novi je trener Hajduka, te je ovo trenutak kada valja ispričati njegov put nakon završetka aktivnog igranja.

Lekina trenerska karijera je započela u veljači 2014. godine kada je preuzeo OH Leuven, 15. momčad od 16 ekipa Belgijske lige. Leko ih je zadržao na petnaestom mjestu, što je značio play-off  sa zadnjim Monsom. U kompliciranim pravilima Belgijske lige, u tom play-offu je predviđeno da posljednja i pretposljednja momčad igraju četiri utakmice i tko skupi više bodova ide dalje, ali pretposljednja momčad ima u startu tri boda više. Leko je s Leuvenom na svom terenu pobijedio 2:0, u gostima odigrao 1:1 i više nije bilo potrebe za igrom preostale dvije utakmice, budući da ih Mons nije mogao stići. Uslijedila je nova grupa za Leuven, ovog puta s drugoplasiranim, trećeplasiranim i četvrtoplasiranim iz Belgijske druge lige, a samo pobjednik ostaje u ligi. Leuven je s dvije pobjede, jednim remijem i tri poraza završio zadnji, te je preselio u drugu ligu. Leko je ostao na klupi Leuvena i u drugoj ligi, no nakon 17 kola je dobio otkaz bez obzira na dobar omjer od 9 pobjeda, 5 remija i 3 poraza. Leko je na klupi Leuvena preferirao 4-3-3 postavu.

Iduća postaja za Leku je bio Solun, gdje je od ljeta 2015. bio pomoćnik Igoru Tudoru na klupi PAOK-a. Tudor se mučio na klupi PAOK-a, te je dobio otkaz u ožujku 2016., a s njim  je otišao i Leko.

Na ljeto 2016. Leko se vratio u Belgiju, te preuzeo klupu St. Truidena, koji je prethodnu sezonu završio 13. s 30 bodova. Zanimljivo, Leko ponavlja identični rezultat svog prethodnika i on iz 30 kola osvaja 30 bodova s identičnim učinkom od 8 pobjeda, 6 remija i 16 poraza, ali ovaj put je to bilo dovoljno za 12. mjesto. U Belgiji klubovi od sedmog do 15. mjesta razigravaju za jedno mjesto koje vodi u play-off Europske lige i tu Leko privlači pažnju na sebe jer njegova ekipa osvaja svoju grupu od 6 ekipa sa sedam pobjeda, jednim neodlučenim rezultatom i dva poraza. U polufinalnom susretu za mjesto u Europskoj ligi ipak gube od Genka 3:0. U ovoj sezoni je Leko krenuo sa 4-3-3, kasnije eksperimentirao s 3-5-2, što je i Tudor igrao u PAOK-a, da bi u završnici sezone prešao na 3-4-3, postavu kojom u zadnjem kolu  pobjeđuje KV Mechelen 7:0, prije poraza od Genka.

Dobri rezultati sa Sint Truidenom nisu prošli nezapaženo, te je od ljeta 2017. Ivan Leko došao na klupu Club Bruggea. Club Brugge je prethodnu sezonu završio kao drugoplasirani, s 57 bodova nakon regularnih 30 kola, te su i u doigravanju završili drugi, iza Anderlechta. Ivan Leko odmah u prvoj sezoni na klupi Club Bruggea osvaja prvo mjesto nakon regularnih 30 kola sa 67 bodova, a vodstvo su zadržali i u doigravanju te su osvojili naslov, što im je zajamčilo direktan nastup u Ligi prvaka iduće sezone. Club Brugge je djelovao moćno te sezone, pobijedili su na svom terenu Anderlecht 5:0, Standard iz Liegea 4:0, Charleroi 6:0 itd.

Leko dobiva titulu trenera godine, a iduću sezonu je započeo osvajanjem Superkupa pobjedom  2:1 protiv Standarda. Club Brugge je u iduću sezonu ušao s osam pobjeda i jednim remijem u prvih devet kola, ali su igranjem u Ligi prvaka počeli pomalo popuštati u domaćem prvenstvu. Ligu prvaka Lekina momčad je otvorila domaćim porazom od Borussije Dortmund od 0:1. Zatim je uslijedio poraz u gostima kod Atletico Madrida od 3:1 i sve je upućivalo na to da će Club Brugge opravdati ulogu autsajdera u grupi i završiti zadnji. No, Lekina momčad je prvi bod osvojila u trećem kolu, kada su na svom terenu odigrali 1:1 s Monacom. U četvrtom kolu Lige prvaka Ivan Leko je ostvario najveću pobjedu u svojoj trenerskoj karijeri. Njegov Club Brugge je u gostima razbio Monaco Thierryja Henryja sa 4:0. U idućem kolu su na gostovanju kod Borussije izvukli 0:0, dok su zadnjem kolu također igrali 0:0 s Atleticom na svom terenu, te su skupinu završili kao trećeplasirana momčad sa šest bodova. Uslijedila je šesnaestina finala i susret s Red Bull Salzburgom. Club Brugge je pobijedio na svom terenu 2:1, no bajka je završila u uzvratu gdje su poraženi s visokih 4:0. U završnici prvenstva su pritisli papučicu gasa, ali titula je ipak završila u rukama Genka, koji je imao dva boda više.

Ivan Leko je na klupi Club Bruggea najčešće koristio 3-5-2 formaciju, nešto rjeđe 3-4-3, no pokazao se i kao fleksibilan trener, pa je na gostovanju kod Borussije Dortmund promijenio formaciju u 4-2-3-1, što mu je i donijelo zadovoljavajućih 0:0. Nakon fantastične sezone, Club Brugge i Ivan Leko nisu potpisali produženje ugovora na iznenađenje mnogih.

- Moram zahvaliti Club Bruggeu, predsjedniku i sportskom direktoru na prilici koju su mi pružili. Kao mlad i relativno neiskusan trener dobio sam privilegiju trenirati momčad poput Club Bruggea. Osjećam samo ponos. Ponosan sam na ono što smo postigli s igračima, stručnim stožerom, navijačima i upravom u protekle dvije godine. Klubu želim sve najbolje u narednim sezonama. Hvala vam - izjavio je Ivan Leko pri opraštanju od Club Bruggea. Za vrijeme njegova mandata u Bruggeu, Leko je u listopadu 2018. ispitan od strane belgijske policije kao dio široke korupcijske istrage. Također je i u lipnju 2019., nakon što je već napustio Club Brugge, ispitivan od strane belgijske policije, ali je na kraju oslobođen svih optužbi. U svibnju 2019. Ivan Leko je preuzeo Al Ain iz UAE, ali se u Abu Dhabiju zadržao samo do prosinca 2019.

Na klupi Al Aina je upisao deset pobjeda, pet remija i četiri poraza, a bio je četvrti na tablici kada su mu uručili otkaz. U Al-Ainu Leko nije imao vremena uigrati postavu s tri igrača u obrani, pa je preferirao 4-4-2 ili 4-2-3-1.

U ljeto 2020. se vratio u Belgiju i u prvoj utakmici na klupi Royal Antwerpena pobijedio svoj bivši klub Club Brugge 1:0 i osvojio belgijski kup. Zahvaljujući tome, Antwerpen je iduće sezone igrao u Europskoj ligi. Ivan Leko je napravio još jednu senzaciju u Europi, nakon pobjede u prvom kolu u gostima kod Ludogoretsa, u drugom kolu su na svom terenu pobijedili Tottenham  1:0. Kasnije su izgubili od LASK-a kući 0:1, no pobijedili su u Linzu 2:0, te kući Ludogorets  3:1. U posljednjem kolu, u okršaju za prvo mjesto Tottenham je na svom terenu ipak pobijedio Antwerpen 2:0, no Lekina momčad je kao drugoplasirana prošla dalje. U šesnaestini finala ih je čekao Glasgow Rangers, ali prije tog susreta, Leko senzacionalno napušta Antwerpen i u siječnju 2021. potpisuje za Shanghai Port.

Leko je ostavio Antwerpen na petoj poziciji u domaćem prvenstvu s devet pobjeda, četiri remija i šest poraza nakon 19 kola. Leko je u Antwerpenu igrao 3-5-2 i 3-4-3 .

Leko je u Šangaju potpisao dvogodišnji ugovor do 1. siječnja 2023. vrijedan 5 milijuna eura.

Kineska liga se igra tijekom jedne kalendarske godine, a nakon polovice sezone se liga dijeli na Ligu za prvaka i Ligu za ostanak, slično kao nekada u HNL-u. Leko se kvalificirao u Ligu za prvaka i na kraju završio kao drugoplasirani sa 45 bodova iz 22 utakmice, dok je prvoplasirani Shandong Taishan imao šest bodova više. U Kupu su također bili blizu trofeju, no u finalu su poraženi od Shandong Taishana 1:0 koji je uzeo duplu krunu.

U sezoni 2022. Kinezi su odustali od Lige za prvaka i Lige za ostanak, pa je 18 ekipa igralo klasično 34 kola dvokružni Berger, što se igra u većini liga na svijetu. Ivan Leko je u studenom 2022. dobio otkaz nakon domaćeg poraza od Henan Songshan Longmena 1:3. U tom trenutku su pali na sedmo mjesto prvenstvene ljestvice. Zbog striktnih mjera zbog COVID-19 koje su još uvijek aktivne u Kini, a pogotovo u Šangaju, Lekina ekipa je bila primorana odstupiti iz Azijske Lige prvaka za 2022. godinu. Ukupno je Leko na klupi Shanghai Porta ostvario 33 pobjede, 12 remija i 13 poraza, a uglavnom je preferirao 3-5-2 i 3-4-3, ali je znao koristiti i 4-4-2 i 4-2-3-1.

Vaša reakcija na temu