Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Stranci u hvarskom nogometu: Za Levandu igra Portugalac zaljubljen u Dalmaciju, Hajduk i Mišu Kovača

Stranci u hvarskom nogometu: Za Levandu igra Portugalac zaljubljen u Dalmaciju, Hajduk i Mišu Kovača

Južnjak i Poskok se više ne natječu, a zahvaljujući igračima izvan otoka ostavili su dubok trag

Priču o nogometašima izvan otoka Hvara, koji su u posljednje vrijeme obilježili 'Forsku nogometnu ligu' počinjemo s klubovima koji se unazad dvije-tri godine više ne natječu - NK Južnjak iz Svete Nedjelje i NK Poskok iz Pitava na Hvaru. Ta dva kluba su upravo zahvaljujući igračima izvan otoka ostavili dubok trag u otočkom nogometu.

Nažalost, danas oni nisu aktivni, a možda razlog toj činjenici možemo potražiti i u tome da i Sveta Nedjelja na Hvaru kao i selo Pitve nemaju dovoljno mladosti koja bi održavala njihove nogometne klubove na životu, a održavanje kluba samo s igraćima izvan otoka i financijski i organizacijski je vrlo nezahvalno u današnje vrijeme. No, trag koji su na nogometnim terenima otoka ostavili npr. Kaja Kalinić, Danijel Brzica, Jure Guvo, Darko Novačić, Zvone Burilović, Joško Ergović, neizostavni član Južnjaka Ivan Babić, zatim Božo Tokić, Zoran Sviličić (kasnije član Sloge), Mario Matijašević, Danijel Vušković, Ivan Triva, još uvijek aktivni golman, neizbrisiv je naročito ako znamo da su u proteklih desetak godina od sezone 2000/01, Južnjak (3) i Poskok (4) ukupno sedam puta uzeli naslov prvaka i pet puta osvajali Kup otoka Hvara.

Počeci igranja igrača izvan otoka najvećim dijelom bilježe se nastankom NK Južnjak, koji je zbog nedostatka igrača iz Sv. Nedjelje (turističkog mjesta s južne strane otoka, najpoznatijeg po čuvenom vinu i još čuvenijim vinarima) posegnuo za nogometašima iz drugih mjesta, uglavnom iz Splita. Na otoku se od tada vode prijepori između pristalica dovođenja igrača izvan otoka i s druge strane, onih koji smatraju da je Forska nogometna liga, liga samo za otočane.

Dolaskom nogometaša sa strane pomalo se u nekim sredinama izgubila i ona draž amaterizma, jer se mnogim nogometašima koji su  na otok dolazili i igrali isplaćivala skromna novčana naknada, a veliki dio tih nogometaša u razgovoru s njima istakli su kako su ipak prvenstveno sportski izazovi, druženja i 'gušt' bili vodilja njihovih dolazaka, a ne financijski razlozi. U svakom slučaju, igrači sa strane podigli su razinu kvalitete, zajedno sa svim domaćim talentima, a činjenicu da svi ti igraći vikendom dolaze na otok da bi odigrali utakmice za svoje klubove, svi bi trebali cijeniti.

S druge strane, da na otoku igraju i te kako kvalitetni nogometaši pokazuju rezultati NK Hvar u takmičenju Županijske lige, u kojoj Hvar drži visoku poziciju na tablici, a momčad čine dobrim dijelom igraći iz ostalih mjesta s otoka, ne samo iz Grada Hvara.

U sezoni 2014/15 nekoliko klubova otočke lige u svojim redovima ima igrače izvan Hvara. Sloga iz Dola klub je kroz koji je prošao veliki broj igrača izvan otoka, a prije svih spomenut ćemo dvojicu koji nisu više aktivni na nogometnim terenima, no i te kako su vezani i nadalje uz Slogu. Braća Mirko i Žarko Luketin, prvi aktualni futsal vratar HMNL prvoligaša Nacionala, a drugi aktivni malonogometaš u MNK Maslinica i 'nogometni agent' Sloge za Split te još uvijek aktivni igrač Sloge.

Koliko je Žarko Luketin značio Slogi, i ona njemu, prikazat ćemo anegdotom. Naime – dok je Žarko kao član malonogometne reprezentacije Hrvatske bio na pripremama reprezentacije u Jelsi  na Hvaru, tadašnji predsjednik Sloge Igor Dužević bez velikog nagovaranja uspio je iz hotela Mina u Jelsi (u kojem su tada odsjeli malonogometni reprezentativci) 'izvući' bez znanja ikoga iz vodstva reprezentacije tada registriranog golmana Sloge Žarka Luketina na derbi utakmicu protiv gradskog rivala Jadrana. Žarko je tu utakmicu branio bez greške i odmah nakon utakmice vratio se u kamp malonogometne reprezentacije u Jelsi, a nemalo nakon te 'avanture' Luketina, zbog nje ili iz tko zna kojih razloga, Žare je sve manje i manje bio pozivan u reprezentaciju. Ipak, danas je Žarko sigurno jedan od tri najbolja i najstandardnija futsal vratara i pred njim je sigurno velika vratarska budućnost.

U aktualnoj sezoni 2014/15 dres Sloge nose iz Splita: Joško Radić (igrač MNK Maslinica) – primjer igrača koji na otok dolazi samo zbog druženja i gušta igranja nogometa i koji je prošao sve uzraste Hajduka do kadeta, a zatim bio junior i senior Splita, Primorca i Uskoka. Uz njega tu su još i Hrvoje Milanović, prvi vratar Sloge, diplomirani pravnik i nekadašnji član RNK Split u kojem je prošao sve uzrasne kategorije do golmana seniorske momčadi. Luka Tudor, ing. Pomorskog prometa, još je jedno dijete RNK Split u kojem je zaigrao i za prvu momčad, a nakon juniorskog staža i nakon upisivanja fakulteta nogometom se nastavlja aktivno baviti u Jadranu iz Supetra te u nekoliko malonogometnih ekipa, od MNK Solin igrajući 1. I 2. HMNL, do MNK Klinike Sućidar u kojoj je i dan danas aktivan. Uz igranje nogometa Luka je danas i aktivni nogometni sudac NS ŽSD za mlađe kategorije.

Mario Mistrić iz Dugog Rata, nastupajući ove sezone za Slogu, nalazi se pri samom vrhu liste strijelaca otočke lige, a nogometnu karijeru Mario je odradio u svim kategorijama Orkana iz Dugog Rata…Zanimljivost vezana uz Slogu je i ta da je u svojim redovima i prije ove sezone imala niz kvalitetnih nogometaša, od Tvrtka Karoglana – najboljeg strijelca kluba, do Ivana Senjanovića - bivšeg golmana Južnjaka…

NK SOŠK iz mjesta Svirče na Hvaru još je jedan klub koji je svoje redove pojačao igračima izvan otoka. U klubu koji se u sezoni 2014/15 bori za naslov prvaka, su i Domagoj Jakovčić, Ante Sočo, Ivan Mujan, Marko Kalinić – sve nogometaši s iskustvom igranja nogometa širom Županije, od početnika u Hajduka do malonogometnih splitskih klubova. Pored njih za SOŠK od ove polusezone nastupa i Nemanja Pantović, nogometaš s možda najvećim nogometnim iskustvom od svih 'stranaca' u otočkoj ligi. Donedavni nogometaš Mladosti iz Sućurja igrač je i s iskustvom igranja u europskim takmičenjima, koje je osjetio nastupavši kao prvotimac za RNK Split u vrijeme kada je Split igrao Europsku ligu, a prve nogometne korake napravio je u prvoligašu Sartid iz Smedereva, da bi preko poljske druge (Stal Rzeszow FC) lige došao do RNK Split i tu okončao profesionalnu nogometnu karijeru, a nastavio bavljenje nogometom igrajući mali nogomet za Split Tommy i tako došao sve do otoka Hvara, gdje prvo nastupa za NK Mladost iz Sućurja, a danas se sa SOŠK-om bori za naslov prvaka.

Mladost iz Sućurja, klub s istočne punte Hvara klub je koji također u svojim redovima ima nogometaše s iskustvom igranja u raznim ligama, od Županijske do inozemnih. Naime, igrač Mladosti, već pomalo veteran s desetgodišnjim stažem jgranja na otoku, Mislav Mišić, proveo je neko vrijeme u FC Košice iz Slovačke, no ljubav je Mislava vezala uz Sućuraj i otok Sunca i danas je Mislav jedan od glavnih 'motora' Mladosti.

Pored Mislava, za Mladost nastupaju i blizanci Filip i Goran Biočić, rođeni Kaštelani, koji su prošli sve mlađe uzraste Jadrana iz Sućurca, a u klubu je i djelatnik MUP-a, zaljubljenik u nogomet Ivan Šošo. Odnedavno za Mladost nastupaju i dva mlada nogometaša: Marin Ligutić Vedran Mravak.

Levanda iz Velog Grablja, sela na otoku Hvaru, poznatijeg po nekadašnjoj proizvodnji levandinog ulja nego po nogometu – klub je koji je dva puta osvajao naslov prvaka otoka Hvara. Uvijek je Levanda igrala s igračima s otoka, a danas 'levanderi' s ponosom ističu ime svojeg 'stranca', Carlosa de Gouveia, Portugalca zaljubljenog u Dalmaciju, otok Hvar, Hajduk i Mišu Kovača.

Lider forske nogometne lige je NK  Varbonj. Za neupućene, Vrbanj je najveće selo na otoku Hvaru, rodno selo vođe hvarskih pučana Matije Ivanića (poznata 'hvarska buna pučana' 1510. -1514.) i rodno mjesto jednog od najvećih čuvara naše klapske baštine, Ljube Stipišića. Za Varbonj igraju Mario Pentić, Tomislav Parlov i Jakša Nejasmić – konobar, trgovački putnik i skiper, a sve vrhunski nogometaši.

Josip Radić je zasigurno poznato ime u splitskim malonogometnim okvirima, igrač Garaže Pujanke i jedan je od najiskusnijih nogometaša Vrisnika. Pored Josipa, za Vrisnik nastupa još jedan igrač Garaže Pujanke, Tino Cvitanušić iz Splita. Pored Josipa i Tina za Vrisnik nastupa i Bruno Kalaš.

HNK Vatra iz Poljica klub je koji u svojim redovima nema igraća izvan otoka, ali u ovoj reportaži spomenut ćemo Stipu Ercega, golmana s iskustvom igranja u Njemačkoj, koji je na otoku branio i za Slogu i danas je zlatna rezerva i mentor mlađim vratarima Vatre.

Priču o nogometašima 'strancima' na otoku završit ćemo s igraćem koji nastupa za NK Hvar Andrijom Boticom, koji je prošao skoro sve u dalmatinskom nogometu, od amaterizma do profesionalizma.

Kako da ne završimo ovu priču, a da ne spomenemo jedinog stranca trenera na otoku. Roland Jones je fetivi Englez, dolski zet i bivši trener nogometaša Sloge.

S Rolandom bismo zaokružili priču o nogometnoj momčadi sastavljenoj od igrača izvan otoka, koja bi u nekom budućem all stars susretu Forske nogometne lige zasigurno donijela feštu baluna, zajedno sa svim otočkim igračima.

Vaša reakcija na temu