Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Sam Williams from Pixabay STRUČNJACI UPOZORAVAJU Zijevanje može biti opasnije nego što mislite

STRUČNJACI UPOZORAVAJU Zijevanje može biti opasnije nego što mislite

Evo i zašto

Često zijevate? Trebate treću ili čak četvrtu šalicu kave kako biste izdržali popodne na poslu? Takvi znakovi pospanosti mogli bi biti alarm na ozbiljan nedostatak sna, koji vas može fizički ugroziti i dugoročno naštetiti vašem zdravlju, stoji u novom izvješću Američke akademije za medicinu spavanja.

Pospanost je ozbiljan zdravstveni problem s dalekosežnim posljedicama. Od prometnih nesreća uzrokovanih pospanošću do grešaka na radnom mjestu i rizika za zdravlje na duže staze – posljedice pretjerane dnevne pospanosti pogađaju i pojedince i društvo svakodnevno, rekao je predsjednik AASM-a dr. Eric Olson, pulmolog i stručnjak za medicinu spavanja iz klinike Mayo u Rochesteru, Minnesota u izjavi povodom izvješća koje podržava 25 različitih medicinskih organizacija.

Stručnjaci upozoravaju da manjak kvalitetnog sna od barem sedam do osam sati može doprinijeti razvoju ili pogoršanju dijabetesa, depresije, srčanih i bubrežnih bolesti, visokog krvnog tlaka, pretilosti i moždanog udara.

Nažalost, ljudi često ignoriraju znakove pospanosti – poput drijemanja tijekom sastanaka – smatrajući ih beznačajnima, iako mogu ukazivati na ozbiljan poremećaj spavanja.

Ako zadrijemate na dosadnom sastanku, to je znak da niste dovoljno naspavani. Osoba koja je dobro odmorena neće zaspati, bez obzira koliko sastanak bio dosadan, rekla je stručnjakinja za spavanje dr. Kristen Knutson s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Northwestern u Chicagu.

Skrivena opasnost

Tijelo se ponaša čudno kada je kronično umorno – pokušava nadvladati zijevanje i šalje signale da se nosite sa situacijom, iako to često nije točno, upozorava dr. Indira Gurubhagavatula s Medicinskog centra pri Sveučilištu Penn.

Nažalost, istraživanja pokazuju da kod kroničnog nedostatka sna više nismo u stanju točno procijeniti vlastitu razinu iscrpljenosti – mislimo da smo dobro, a zapravo nismo. Zastrašujuće je to što smo i dalje uvjereni da smo potpuno sposobni.

Ako pospanost potraje, mozak može ući u tzv. mikrodrijemeže – kratka razdoblja sna od dvije do deset sekundi, koje osoba često ni ne primijeti.

To je izuzetno opasno ako, primjerice, vozite ili upravljate strojevima, upozorila je Gurubhagavatula.

Kako testirati pospanost?

Kako znati jeste li zakoračili u opasnu zonu? Stručnjaci koriste razne mjerne ljestvice, uključujući Epworth ljestvicu pospanosti.

Pacijentima se postavljaju pitanja poput: Koliko je vjerojatno da ćete zaspati dok sjedite nakon ručka bez alkohola, dok ležite popodne, dok ste neaktivni na javnom mjestu, čitate, razgovarate, kao putnik u automobilu, čekate u prometu ili gledate TV?

Ocjene se kreću od 0 do 3 za svaku od osam situacija, a maksimalni rezultat je 24 – što ukazuje na vrlo visoku pospanost. Rezultati iznad 10 smatraju se klinički značajnima i zahtijevaju liječničku procjenu, rekla je Gurubhagavatula.

Kako se nedostatak sna pogoršava, simptomi postaju ozbiljniji: spušteni kapci, klonulost tijela, vrtoglavica, drhtanje ruku. Neki postaju i impulzivni, nesvjesni opasnosti – što je također simptom.

Dodatni uzroci pospanosti

Poremećaji poput apneje tijekom spavanja, nesanice, sindroma nemirnih nogu, poremećaja cirkadijalnog ritma, kroničnih bolova ili lijekova mogu pridonijeti pospanosti – što treba ispitati specijalist spavanja, piše Ordinacija.

Neki životni stilovi također igraju ulogu. Pretjerani unos kofeina, alkohol prije spavanja, korištenje marihuane, nedostatak tjelovježbe, loša higijena sna (spavanje u svijetloj, prehladnoj, prevrućoj ili bučnoj sobi) – sve to utječe na kvalitetu sna.

Mnogi vjeruju da alkohol ili marihuana pomažu pri spavanju. Iako alkohol može ubrzati uspavljivanje, često se probudimo usred noći kad se alkohol razgradi. Imam pacijente koji su bili iznenađeni koliko im se san poboljšao kada su prestali piti tu jednu čašu vina uz večeru. Što se tiče marihuane, znamo da ona smanjuje učinkovitost sna, a sljedeći dan se osjećate umornije – kvaliteta sna zapravo opada, rekla je Gurubhagavatula.

Vaša reakcija na temu