Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Dražen Biljak / dizajnist.com SVI HAJDUKOVI KUPOVI: Pogledajte put 'bijelih' do dosadašnjih 15 trofeja

SVI HAJDUKOVI KUPOVI: Pogledajte put 'bijelih' do dosadašnjih 15 trofeja

Prvi Kup Hajduk je osvojio 1967., a posljednji 2013., dakle prije pet godina

Hajduk u svojim vitrinama ima 15 pokala Kupa, od čega ih je devet osvojeno u bivšoj državi. Prvi Kup Hajduk je osvojio 1967. U prvom kolu 'bijeli' su u Zadru svladali Metalac sa 9:1, da bi do finala još redom padali: Dinara, Šibenik, Borovo, Željezničar, u polufinalu Vardar na penale. U finalu igranom u Splitu 24. svibnja Hajduk je sa 2:1 svladao Sarajevo. Strijelci su bili Ferić i Obradov.

Sastav Hajduka: Vukčević, Folić, Ristić, Slišković, Cuzzi, Bošković, Mušović, Nadoveza, Ferić, Hlevnjak, Obradov.

Sljedeći trofej Kupa Hajduk je osvojio 1972. Bio je to početak dominacije u ovom natjecanju sedamdesetih godina. U prvom kolu Hajduk je te godine sa 6:1 svladao Split, slijedile su pobjede nad Slobodom, Radničkim iz Niša, Olimpijom, a onda i u finalu nad Dinamom. Finalni susret igran je u Beogradu 17.6., a bijeli su slavili sa 2:1 golovima Jovanića i Šurjaka.

Sastav Hajduka: Sirković, Džoni, Buljan, Hlevnjak, Bošković, Holcer, Mužinić, Jovanić, Nadoveza, Jerković, Šurjak.

Iduće godine, 1973. uspjeh je ponovljen. Prvo je pao Vardar sa 5:1, zatim Split 5:0, a šansi nije imao ni Borac iz Banja Luke (3:0). U polufinalu su bijeli nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca u Sarajevu svladali Željezničar 1:1 (3:4), da bi u finalu koje se igralo na dva susreta bili bolji od Crvene zvezde. U prvom susretu igranom u Splitu bilo je 1:1, da bi u uzvratu u Beogradu Hajduk golovima Jerkovića i Žungula slavio sa 2:1.

Sastav Hajduka: Mešković, Džoni, Rožić, Peruzović (Boljat), Buljan, Holcer, Mužinić, Oblak (Matković), Jerković, Šurjak, Žungul

Godinu kasnije još jedan pokal Kupa. Pet susreta, pet pobjeda, gol razlika 14:0. Proleter je svladan 3:0, Bačka 2:0, Beograd 3:0, Vardar 5:0, te u finalu igranom u Beogradu Borac sa 1:0 golom Boljata.

Sastav Hajduka: Mešković, Kurtela (Duplančić), Rožić, Boljat, Luketin, Buljan, Mužinić, Oblak, Jerković, Šurjak, Žungul.

Iduće sezone ista priča. Pet susreta, pet pobjeda, uz gol razliku 11:1. Prvo je pala Olimpija sa 1:0, zatim Radnički u Nišu sa 6:1, Šumadija 1:0, Famos 2:0, te na koncu u finalu igranom u Beogradu krajem svibnja sa 1:0 svladan je Dinamo. Jedini strijelac bio je Ivica Šurjak.

Sastav Hajduka: Katalinić, Boljat, Rožić (Džoni), Luketin, Peruzović, Buljan, Mužinić, Mijač (Balevski), Jerković, Šurjak, Žungul.

Peti uzastopni Kup stigao je u sezoni 1976/77. Put do finala nije bio lagan. Nakon pobjede u šesnaestini finala nad Čelikom (1:0), u osmini finala i četvrtfinalu 'bijeli' su prošli nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Prvo protiv Borca u Banja Luci, a onda i protiv Vardara u Splitu. U polufinalu je svladan Novi Sad (2:0), a do trofeja se stiglo u Beogradu kada su Luketin i Žungul srušili Budućnost. Pet od pet!

Sastav Hajduka: Katalinić, Kurtela (Zoran Vujović), Rožić, Luketin, Peruzović, Boljat, Mužinić, Đorđević, Čop (Nikolić), Šurjak, Žungul.

Do idućeg osvajanja Kupa čekalo se sedam godina. U sezoni 1983/84 do finala su svladani redom: Maribor (1:0), Galenika (6:2), Sarajevo (4:0), Metalac (2:1), a onda u finalu u dvije utakmice bijeli su bili bolji od Zvezde. U prvom susretu igranom u Splitu bilo je 2:1 za Hajduk, zabili su Baka Slišković i Zoran Vulić. U uzvratu u Beogradu nije bilo golova.

Sastav Hajduka: Simović, Vulić, Miljuš, Gudelj, Čop, Rožić, Šalov, Pešić (Šušnjara), Jerolimov, Slišković, Zlatko Vujović (Prekazi)

Idući pokal Kupa na Poljud je stigao u sezoni 1986/87. Krenulo je pobjedom nad Tekstilcem, zatim nad Budućnosti iz Banovića, pa Spartakom iz Subotice. U polufinalu je viđena prava drama. Protiv Crvene zvezde u Splitu je bilo neugodnih 1:2, da bi u uzvratu u Beogradu bijeli slavili sa 1:0 (nije bilo gola u gostima!), a onda i boljim izvođenjem penala (5:4) izboreno je finale. U finalu igranom u Beogradu sastali su se Hajduk i Rijeka. U regularnom dijelu bilo je 1:1 (strijelac Asanović), a onda se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Junak utakmice bio je Zoran Varvodić koji je zamijenio Mladena Praliju

Sastav Hajduka: Pralija (Varvodić), Jarni, Dražić, Andrijašević, Tipurić, Setinov, Ćelić, Bućan (Adamović), Asanović, Bursać, Deverić.

Posljednji pokal u bivšoj državi stigao je na Poljud 1991. U prvom kolu sa 6:0 je svladano Vrapče, da bi u osmini finala Hajduk prošao Pelister zbog više golova u gostima (u Splitu 1:1, u Makedoniji 2:2). U četvrtfinalu su bijeli bili bolji od Rijeke, u polufinalu Borac iz Banja Luke. U finalu koje mnogi pamti u Beogradu je sa 1:0 svladana favorizirana Crvena zvezda. Gol odluke zabio je Alen Bokšić, a uoči susreta zbog ratnih okolnosti bilo je i upitno hoće li se putovati u Beograd. Na koncu je Hajduk postao posljednji klub koji je osvojio Kup Jugoslavije, a trofej je težak 17 kilograma i zauzima posebno mjesto u trofejnoj sali na Poljudu.

Sastav Hajduka: Mihačić, Jarni, Hadžiabdić, Kovač (Osibov), Štimac, Bilić, Setinov, Miše, Vučević, Kozniku (Jeličić), Bokšić.

Sljedeći trofej Kupa stigao je s prefiksom hrvatski. U sezoni 1992/93 od šesnaestine finala pa sve do kraja igralo se na dvije utakmice. U prvom susretu šesnaestine finala Hajduk je poražen od Splita 3:0, no u uzvratu su bijeli sa 4:0 izborili prolazak dalje. Potom su bijeli bili bolji od Kraljevice, Osijeka, Zadra, te u finalu od tadašnje Croatije. U prvom susretu igranom u Splitu bijeli su najvećeg rivala svladali sa 4:1. Dva gola zabio je Kozniku, jednog su dodali Jeličić i Novaković. U uzvratu je Croatia bila bolja sa 2:1 (strijelac Kozniku), no to im nije bilo dovoljno da anuliraju zaostatak iz prvog ogleda.

Sastav Hajduka: Mihačić, Butorović, Španjić, Bilić, Balajić, Miše, Novaković, Jeličić, Rapaić (Erceg), Mornar (Računica), Kozniku.

Nakon dvije godine stigao je još jedan trofej rabuzinovog sunca na Poljud. Prvo je u šesnaestini finala sa ukupnih 10:1 u dva susreta svladan Gospić, u osmini finala je tvrd orah bilo Špansko (prvi susret 1:1, uzvrat 4:3). U četvrtfinalu je svladana Segesta, a u polufinalu  Varteks. U finalu Hajduk je u oba susreta bio bolji od Croatije. U Splitu je bilo 3:2 (dva gola Ercega, jedan Asanovića), dok je u uzvratu u Zagrebu jedini pogodak postigao Asanović. 

Sastav Hajduka: Gabrić (Slavica), Butorović, Hibić, Peršon, Jozinović, K. Vulić, Z. Vulić, Pralija, Asanović, Mornar (Seferović), Jurčec (Jurić).

U sezoni 1999/2000 bijeli su stigli do svog 12. kupa. Redom su svladani: Moslavac, Šibenik, Slaven Belupo, Zagreb, te u finalu opet Dinamo. U prvom susretu igranom na Poljudu bilo je 2:0 (dva gola Jurice Vučka), da bi i zagrebačkom uzvratu Dinamo slavio sa nedovoljnih 1:0.

Sastav Hajduka: Pletikosa, Miladin, Gjuzelov, Bilić, Jažić, Grdić, Miše (Bulat), Musa, Leko, Baturina (Deranja, Bilić), Vučko

Sezone 2002/03 Hajduk je u osvajanje Kupa krenuo na Pagu gdje je slavio sa 7:2. Slijedila je pobjeda nad TŠK-om iz Topolovca (1:0), a zatim i nad Cibalijom. U polufinalu je svladan Varteks (2:0, 0:0), a u finalu Uljanik. U prvom susretu u Puli bilo je 1:0, za bijele, a u uzvratu na Poljudu 4:0. U Puli je zabio Bule, a u poljudskom uzvratu Rapaić, Turković, Deranja i Pletikosa koji je zabio prvi pogodak na susretu iz kaznenog udarca. Kada je dosuđen penal s tribina se začulo 'Stipe, Stipe', i nije bilo izbora nego da Hajdukov vratar pristupi izvođenju.

Sastav Hajduka: Pletikosa, Srna (Brgles), Vuković, Vejić, Neretljak, Andrić, Računica, Carević, Rapaić (Krpan), Turković, Bule (Deranja).

U sezoni 2009/10 dva najveća rivala, Hajduk i Dinamo susreli su se u polufinalu. Prethodno su bijeli bili bolji od Lipika, Moslavine, Zagreba. U prvom polufinalnom susretu igranom na Maksimiru nije bilo golova, da bi u uzvratu na Poljudu gol vrijedan plasmana u finale zabio Senijad Ibričić. U finalu je pak Hajduk bio bolji od Šibenika. U prvom susretu igranom na Poljudu Hajduk je poveo u 62. minuti golom Marija Tičinovića. Tri minute kasnije izjednačio je Ermin Zec, a onda je tri minute prije kraja pobjednički gol zabio Senijad Ibričić. U uzvratu igranom na Šubićevcu Hajduk je sa 2:0, golovima Vukušića i Ibričića stigao do 14. Kupa. 

Sastav Hajduka: Subašić, Rubil, Maloča, J. Buljat, Strinić, Oremuš (Ljubičić), Andrić, Skoko, Anas Sharbini (Tičinović), Ibričić, Vukušić.

Posljednji Kup osvojen je 2013., dakle prije pet godina. U šesnaestini finala svladan je Slunj (4:0), zatim Split, a u četvrtfinalu Zelina. U polufinalu bijeli su bili bolji od Belupa, a u finalu je svladana Lokomotiva. Prvi susret igrao se na Poljudu, a gosti su poveli golom Domagoja Antolića početkom drugog dijela. U razmaku od samo tri minute (od 66. do 69.) Hajduk je golovima Maglice i Kouassija stigao do preokreta. U uzvratu igranom na Maksimiru završilo je 3:3. Za Hajduk su zabili Vuković, Maglica i Stojanović.

Sastav Hajduka: Kalinić, Vršajević (Oremuš), Maloča, Milović, Jozinović, Lima, Sušić, Caktaš, Kouassi, Vuković (Stojanović), Maglica (Jakoliš)

Vaša reakcija na temu