Gradonačelnik Tomislav Šuta danas je obišao novoobnovljeni Odjel onkologije Kliničkog bolničkog centra Split, gdje su ga dočekali ravnatelj KBC-a Split izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić i predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak.
Tijekom obilaska ravnatelj i predstojnik predstavili su novo uređeni odjel te najmoderniju medicinsku opremu koja je posljednjih godina uvedena u svakodnevni rad Klinike. Uz suvremene uređaje koji omogućuju vrhunsku dijagnostiku i liječenje onkoloških bolesnika, posebna je pažnja posvećena i uređenju prostora. Vedre boje, ugodan interijer, knjižni kutci i opuštajuća glazba stvaraju toplije i humanije okruženje za pacijente, potvrđujući kako suvremena onkološka skrb podrazumijeva jednaku brigu o psihološkoj dobrobiti kao i o samom liječenju.
Predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju, prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, zahvalio je svim djelatnicima Klinike na predanom radu, stručnosti i zajedništvu zahvaljujući kojima splitska onkologija ostvaruje vrhunske rezultate. Zahvalu je uputio i svim djelatnicima KBC-a Split na multidisciplinarnoj suradnji, ravnatelju KBC-a na kontinuiranoj podršci, Gradu Splitu, Splitsko-dalmatinskoj županiji i brojnim donatorima koji godinama podupiru razvoj Klinike. Posebno je zahvalio Vladi Republike Hrvatske, predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću i ministrici zdravstva Ireni Hrstić na potpori koja je omogućila nabavu najsuvremenije medicinske opreme vrijedne gotovo 18 milijuna eura.
Ravnatelj KBC-a Split, izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić, istaknuo je kako je splitska onkologija danas među vodećim onkološkim centrima u Hrvatskoj te da je kvalitetnom skrbi potpuno usporediva s najvećim svjetskim onkološkim ustanovama.
'Pacijent koji se liječi u Splitu danas dobiva jednako kvalitetnu i suvremenu zdravstvenu uslugu kao i pacijent u Houstonu ili bilo kojem drugom vodećem svjetskom onkološkom centru', poručio je ravnatelj.
Zahvalio je Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu zdravstva na kontinuiranoj potpori i ulaganjima, medijima na odgovornom praćenju rada bolnice te Gradu Splitu na dugogodišnjem partnerstvu i razumijevanju potreba KBC-a Split. Posebno je istaknuo važnost inicijative Grada Splita kojom će se u objektu Četiri palme osigurati smještaj za onkološke pacijente koji iz udaljenijih krajeva dolaze na terapije, kao i organizirani prijevoz do bolnice, čime će se dodatno olakšati njihovo liječenje i boravak u Splitu.
Gradonačelnik je tom prilikom čestitao ravnateljstvu KBC-a Split, djelatnicima Klinike za onkologiju i svim zaposlenicima koji su sudjelovali u realizaciji projekta.
'Ovo nije samo ulaganje u prostor i medicinsku opremu, nego prije svega ulaganje u čovjeka. Nitko ne dolazi na Onkologiju bez osjećaja straha i neizvjesnosti, zato je važno da uz vrhunsku medicinsku skrb pacijenti imaju i okruženje koje pruža osjećaj sigurnosti, dostojanstva i podrške. Čestitam ravnatelju prof. dr. Krešimiru Doliću i prof. dr. Eduardu Vrdoljaku i cijelom timu KBC-a Split na još jednom velikom iskoraku kojim potvrđuju da splitska onkologija pripada samom vrhu hrvatske, ali i europske medicine', rekao je gradonačelnik.
Istaknuo je kako je Grad Split dugogodišnji partner KBC-u Split te da će nastaviti pružati potporu projektima koji unapređuju zdravstvenu skrb.
'Samo tijekom 2026. godine Grad Split osigurao je gotovo 360 tisuća eura potpore KBC-u Split. Financirali smo projekte kroz akciju '1 euro za svakog građanina Splita', pomogli uređenje Odjela hematologije i onkologije Klinike za pedijatriju, osigurali sredstva za stomatološku ambulantu za djecu s teškoćama, nabavu medicinske opreme te dodatnih 100 tisuća eura za potrebe Odjela psihijatrije. To jasno pokazuje da zdravstvo i kvaliteta zdravstvene skrbi ostaju jedan od naših prioriteta.'
Gradonačelnik Tomislav Šuta je posebno istaknuo kako podrška Grada nije usmjerena isključivo na financijska ulaganja, već i na konkretne mjere koje pacijentima olakšavaju svakodnevni život.
'Pokrenuli smo program 'Put podrške', kojim Grad financira i organizira prijevoz onkoloških bolesnika na liječenje i terapije, čime želimo smanjiti opterećenje pacijenata i njihovih obitelji. Istodobno razvijamo i nove oblike pomoći. U suradnji s KBC-om Split i Udrugom Caspera osigurat ćemo smještaj u objektu Četiri palme za pacijente koji dolaze na liječenje iz drugih gradova i općina. Time želimo osigurati dostojanstven boravak tijekom terapije i pokazati da Split nije samo grad vrhunske medicine, nego i grad solidarnosti i brige za čovjeka.'
Zaključio je kako će Grad Split i ubuduće biti pouzdan partner KBC-u Split u svim projektima koji doprinose višem standardu zdravstvene skrbi i kvaliteti života građana, jer ulaganje u zdravstvo predstavlja ulaganje u budućnost cijele zajednice.






